Chlebak decoupage w stylu shabby chic: ZRÓB TO SAM

2015-08-25 18:38

Kochacie styl angielski lub klasyczny w kuchni? Szukacie dodatków i detali w stylu shabby chic? Sprawdźcie jak ozdobić drewniany chlebak techniką decoupage. Chlebak w stylu shabby chic sprawi, że wasza kuchnia nabierze indywidualnego charakteru.

Spis treści

  1. Chlebak shabby chic: materiały do dekoracji decoupage
  2. Chlebak shabby chic: instrukcja decoupage KROK PO KROKU
  3. Galerie zdjęć: dekoracje decopuage, shabby chic, angielskie

Jeśli uwielbiacie styl angielski lub klasyczny w kuchni, ten artykuł jest dla Was! W naszym cyklu zrób to sam prezentujemy pomysł jak ozdobić zwykły drewniany chlebak metodą decoupage. Sprawdźcie jak samodzielnie ozdobić chlebak w stylu shabby chic KROK PO KROKU!

Chlebak shabby chic: materiały do dekoracji decoupage

Materiały potrzebne do wykonania chlebaka w stylu shabby chic w technice decoupage:

1. drewniany chlebak,2. emalia akrylowa biała,3. farba kredowa (np. błękitna),4. miękki pędzel,5. taśma malarska papierowa,6. nożyczki,7. serwetka z motywem (np. kwiatów),8. klej do decoupage (lub np. wikol),9. drobnoziarnisty papier ścierny,10. lakier szybkoschnący do drewna (półmatowy).

Chlebak shabby chic: instrukcja decoupage KROK PO KROKU

 Chlebak shabby chic: KROK 1

Surowe drewno chlebaka pomalujcie białą emalią akrylową. Ilość warstw białej farby zależy od efektu, jaki chcecie uzyskać. Nam zależało na tym, by chlebak posiadał drobne prześwity drewna, stąd pomalowaliśmygo tylko dwukrotnie, cienkimi warstwami emalii.

Chlebak shabby chic: KROK 2

W czasie kiedy chlebak schnie, mamy chwilę na przygotowanie dekoracyjnych motywów. W tym celu z wybranej serwetki do decoupageu (lub zwykłej serwetki stołowej) wycinamy wszystkie elementy, którymi chcemy ozdobić nasz chlebak. Podczas wycinania fragmentów serwetek nie musicie być bardzo dokładni - białe tło serwetki nie będzie widoczne na białym tle chlebaka, stąd wszystkie niedociągnięcia w wycinaniu w efekcie finalnym pozostaną niewidoczne. Wycięte elementy serwetki rozwarstwiamy, pozostawiając do dalszych prac jedynie tą z nadrukiem.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

narzędzia do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

Chlebak shabby chic: KROK 3

Gdy chlebak wyschnie, wycięte wzory serwetki rozmieść w wybranych miejscach chlebaka. Za pomocą miękkiego pędzelka oraz kleju do decoupage, przyklejcie wycięte motywy serwetki do chlebaka. Jeśłi nie dysponujecie specjalnym klejem do decoupage, możecie wykorzystać klej typu wikol rozcieńczony z wodą. Klej ten zakupicie w każdym markecie budowlanym. Proporcje rozcieńczenia są indywidualne w zależności od wykonywanej pracy. Do przyklejenia serwetki najlepszy jest klej o konsystencji delikatnie lejącej. Zbyt duża ilość wody może powodować darcie się serwetki w trakcie jej przyklejenia.

Chlebak shabby chic: KROK 4

Po wyschnięciu przyklejonych aplikacji z serwetek, za pomocą drobnego papieru ściernego przetrzyjcie kanty chlebaka. W ten sposób uzyskamy nieregularny i autentyczny "efekt postarzenia". Jeśli drewno jest zbyt jasne, przed przystąpieniem do bielenia chlebaka emalią, narożniki i kanty pomalujcie ciemnobrązową bejcą, którą następnie pokryjecie w cąłości białą emalią. Po przetarciu wyschniętego chlebaka papierem ściernym, brązowe fragmenty bejcy delikatnie przebiją się przez białą warstwę emalii, dając prawdziwie iluzoryczny efekt starości.

Chlebak shabby chic: KROK 5

Gdy przód chlebaka mamy już wykonany, czas zająć się jego bokami. Na boki chlebaka przyklejcie, w równych odstępach, papierową taśmę malarską, pozostawiając równe prześwity. Pasy pomiędzy taśmami pomalujcie farbą kredową w kolorze błękitnym. Farba kredowa nadaje matowy, aksamitny wygląd. Po wyschnięciu farby delikatnie oderwijcie papierową taśmę z chlebaka.

Chlebak shabby chic: KROK 6

Na koniec zabezpieczcie pracę półmatowym lakierem szybkoschnącym i odstawcie do całkowitego wyschnięcia. Gotowe!

Galerie zdjęć: dekoracje decopuage, shabby chic, angielskie

W galerii zdjęć prezentujmey inspiracje na ozdoby decoupage, a także stylowe meble i dodatki shabby chic, dekoracje we wzorach klasycznych, angielskich, romantycznych, które będą ozdobą wnętrza.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE