Stroik świąteczny ze świecą. Stroik bożonarodzeniowy na stół

2023-12-23 14:30

Eleganckie stroiki bożonarodzeniowe na stół to pełne wdzięku dekoracje świąteczne. Stroiki świąteczne mogą zdobić też drzwi, parapet, można nimi udekorować komodę. Z czego zrobić stroik świąteczny? Jak zrobić stroik na stół wigilijny? Przedstawiamy ciekawe i proste pomysły na nowoczesny stroik świąteczny na stół i nie tylko.

Spis treści

  1. Z czego się robi stroiki?
  2. Naturalne stroiki bożonarodzeniowy
  3. Jakie ozdoby na stroik?
  4. Nowoczesne stroiki świąteczne w szkle
  5. Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione
  6. Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe
  7. Tradycyjne stroiki świąteczne
  8. Gwiazda betlejemska na świąteczny stół
  9. Zobacz też: Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Z czego można zrobić ozdoby świąteczne?

Z czego się robi stroiki?

Na początku zastanówmy się, z jakich materiałów chcielibyśmy wykonać stroik świąteczny. Czy skłaniamy się bardziej ku materiałom naturalnym, takim jak szyszki, gałązki świerku, suszone kwiaty (np. suchotniki) i owoce (krążki pomarańczy i cytryny), łupiny orzechów czy dekoracyjne elementy przypraw, np. anyż lub goździki? A może chcielibyśmy bazować na gotowych produktach i elementach stylizowanych (łańcuchy, „anielskie włosy”, plastikowe bombki choinkowe, gotowe miniozdoby świąteczne ze słomy bądź drewna)?

Zobacz też: Jak zrobić stroik z papieru: śnieżnobiały wianek

Naturalne stroiki bożonarodzeniowy

W zależności od tego, w jakim kierunku zmierzać mają nasze pomysły na własnoręczne dekoracje świąteczne, możemy zacząć ich kreację od zupełnych podstaw bądź wykorzystując zebrane, gotowe elementy dekoracji.

Chcąc wykonać naturalny, utrzymany w duchu eko stroik świąteczny na stół, wykorzystajmy wyłącznie naturalne elementy. Ususzone uprzednio na grzejniku cienkie talarki cytryn i pomarańczy możemy ułożyć w kręgu na okrągłym stelażu (z gałązek bądź miedzianego drutu i sklejki czy kartonu technicznego). Przybrane goździkami (przyprawa) bądź urokliwymi gwiazdkami anyżu nie tylko dekoracyjnie ozdobią świąteczny stół, ale i przydadzą wnętrzu pięknych aromatów.

Na podobnej, okrągłej bazie robić możemy stroiki świąteczne z szyszek, przeplecionych kolorowymi wstążkami z materiału (np. czerwonymi i zielonymi bądź złotymi i srebrnymi). Wewnątrz każdego z kół wstawić możemy świąteczną świeczkę, którą również możemy zrobić samodzielnie!

Stroik bożonarodzeniowy na stół z trzech, zachodzących na siebie rzędów orzechów włoskich, ułożonych w okrąg, można pomysłowo ozdobić białymi, plastikowymi bombkami bądź lukrowanymi na biało... pierniczkami!

Stroiki świąteczne przyozdobione białymi piórkami (do kupienia w pasmanteriach) bądź przeplatane błyszczącymi łańcuchami perełkowymi to także świetny pomysł. Stroiki bożonarodzeniowe własnoręcznie robione o tak surowej podstawie (szyszki, orzechy, zaplecione w warkocz gałązki) owinąć także możemy białym oświetleniem choinkowym. Taką kompozycję świąteczną możemy zarówno postawić na stole, jak i zawiesić na ścianie bądź drzwiach wewnętrznych w pomieszczeniu.

Jakie ozdoby na stroik?

Elementy stroików świątecznych mogą być przeróżne – ozdoby z filcu, tasiemek materiałowych, elementów koronki (również tej krochmalonej na określony kształt, np. anioła, dzwonu, bombki itp.), kolorowych koralików (udających jarzębinę i żurawinę) aż po barwną krepinę i kolorowe papiery! Możemy tworzyć zarówno pojedyncze, bardzo indywidualne ozdoby, które następnie zestawimy razem w eklektycznej kompozycji stroika świątecznego, bądź kreować spójny stylistycznie i kolorystycznie stroik bożonarodzeniowy ze szczególnie wyselekcjonowanych materiałów (pod względem koloru, faktury bądź surowca).

Warto przygotować się wcześniej do prac nad stroikiem: zakupić różnego koloru cekiny, aplikacje, brokat i "śnieg" w sprayu, filce, tasiemki. Poza tym wyposażmy się w dobry klej do trudnych powierzchni (np. vikol, który po wyschnięciu nie pozostawia widocznych śladów klejenia) oraz szpilki (do tworzenia bombek styropianowych) i ostre nożyczki.

Nowoczesne stroiki świąteczne w szkle

To bardzo prosta, ale niezwykle klimatyczna i efektowna ozdoba na świąteczny stół (lub okno). Wystarczy, że dno szklanego kieliszka wyłożymy niewielkimi gałązkami igliwia. Do środka możemy wrzucić również kilka mniejszych szyszek, kolorowe koraliki, a nawet malutkie światełka. Krawędzie stroika w kieliszku "oszrońmy" sztucznym śniegiem lub powtykajmy kawałki ususzonej pomarańczy z goździkami. 

Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione

Coraz popularniejsze w Polsce staje się ozdabianie drzwi stroikami bożonarodzeniowymi. Wyjątkowy stroik świąteczny możemy przygotować samodzielnie. W tym celu potrzebujemy jedynie gałązkę igliwia i drut, a do tego – w zależności od stylistycznych upodobań – dekoracyjne dodatki. W wieńcu świątecznym na drzwi pięknie zaprezentują się szyszki czy suszone plasterki owoców. Możemy także wykorzystać małe, kolorowe bombki i ozdobne koraliki.

Zobacz też: Jak zrobić wieniec adwentowy z gwiazdą betlejemską?

Podkład do naszego stroika możemy wykonać samodzielnie z gałązek bądź też wykorzystać w tym celu gotowy wianek wiklinowy. Do niego za pomocą drutu przytwierdzamy kolejne gałązki igliwia i dekoracyjne dodatki. Własnoręcznie przygotowaną dekorację bożonarodzeniową możemy przymocować do drzwi za pomocą niewielkiego gwoździa czy haczyka. Pamiętajmy jednak, że stroik świąteczny pięknie zaprezentuje się nie tylko na drzwiach czy w klasycznym miejscu – nad kominkiem, ale równie ładnie wkomponuje się w dekorację wigilijnego stołu.

Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe

Przygotowując swoje mieszkanie na święta Bożego Narodzenia, warto pamiętać o tym, że wszelkie dekoracje powinny być spójne stylistycznie z aranżacją wnętrza. Dlatego wprowadzając bożonarodzeniowe dekoracje do wnętrz nowoczesnych, urządzonych w minimalistycznym stylu, zrezygnujemy z nadmiaru zdobień i przepychu w dekoracjach.

Niezwykle popularne są naturalne dodatki i minimalistyczne wianki wykonane z szyszek. Nie zapominajmy jednak, że nowoczesność uwielbia prostotę, a najprostsze rozwiązania już nie raz okazały się najlepsze. W nowoczesnym wnętrzu pięknie zaprezentują się gałązki igliwia pozłocone sprayem. Tak przygotowana stroik świąteczny, ustawiony w prostym szklanym wazonie, może okazać się dekoracyjnym bohaterem bożonarodzeniowego wnętrza.

Tradycyjne stroiki świąteczne

Tradycyjne dekoracje bożonarodzeniowe są ponadczasowe i sprawiają, że we wnętrzu z łatwością stworzymy świąteczny klimat. Do najpopularniejszych, tradycyjnych dekoracji świątecznych należą stroiki bożonarodzeniowe z gałązkami igliwia w roli głównej. Możemy umieścić kilka gałązek w ozdobnej osłonce czy dekoracyjnej misie i zawiesić na nich kilka małych bombek - w kilka chwil mamy gotową ozdobę świąteczną na wigilijny stół.

Hitem są również dekoracje z użyciem jabłek, pomarańczy i orzechów włoskich. Są to produkty, które niezmiennie od lat kojarzone są ze świętami Bożego Narodzenia i nie może ich zabraknąć w świątecznej aranżacji wnętrza.

Do tradycyjnych ozdób należą też wianki świąteczne z igliwia. Do tej pory pojawiały się one głównie na stole, a w środku najczęściej umieszczona była świeca, ciesząc swoim blaskiem w świąteczny wieczór. 

Coraz częściej wianki wieszane są na drzwiach i od samego progu cieszą nas świątecznym klimatem. Świąteczne wianki możemy kupić w jednym ze sklepów wnętrzarskich lub na popularnych bazarkach, jednak jeśli mamy trochę wolnego czasu, bez problemu wykonamy go w domowym zaciszu. Własnoręcznie przygotowana dekoracja świąteczna z pewnością zostanie doceniona przez domowników.

Gwiazda betlejemska na świąteczny stół

W tradycji świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć gwiazdy betlejemskiej, czyli popularnej poinsecji. Możemy umieścić ją w doniczce ze świątecznym motywem i mamy gotową dekorację. Jeśli mamy w domu starą osłonkę, bez trudu sami własnoręcznie przerobimy ją na świąteczną doniczkę. Wystarczy, że skorzystamy z szablonu śnieżynki lub innego motywu świątecznego.

Na pomalowanej doniczce połóżmy szablon i za pomocą np. farby w sprayu lub sztucznego śniegu odbijamy świąteczny motyw. W dekoracjach bożonarodzeniowych bardzo często wykorzystywane są świece. To ich blask nadaje klimat wnętrzu. Doskonale sprawdzają się również przy aranżacji świątecznego stołu. Świece mogą pojawić się w ozdobnym świeczniku, lampionie czy w stroiku.

Zobacz też: Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Z czego można zrobić ozdoby świąteczne?

Kompozycja z gwiazdą betlejemską