Projekty DIY – kreatywnie wykorzystaj uszkodzone talerze!

2024-04-04 7:59

Masz talerz obtłuczone, porysowane, wyszczerbione? Zamiast do kosza niech powędrują na ścianę i stół jako unikatowa kolekcja eko! Idea ograniczenia wytwarzania śmieci do minimum jest bliska Kamili i Marii z Żyjpieknie.pl. Ty także bądź eko i pokochaj projekty DIY „zero waste”! Poniżej, w galerii zdjęć, podpowiadamy, jak malować uszkodzone talerze.

Maria (z lewej) i Kamila z Zyjpieknie.pl
Autor: Fot.: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Maria Szymańska, stylistka, autorka projektów DIY (z lewej), i Kamila Markiewicz-Lubańska, plastyczka, malarka i fotografka pracują razem już kilka lat. Tworzą ekoprojekty DIY, zajmują się produkcją sesji fotograficznych wnętrzarskich i portretowych, są aktywnymi blogerkami propagującymi idee ekologiczne (m.in.: Zyjpieknie.pl). Zachwycone japońską techniką kintusgi (złote łączenie), w jej duchu, zaczęły ratować uszkodzone talerze przed śmietnikiem!

Spis treści

  1. Talerze na ścianach – dekoracja z historią
  2. Talerze na ścianach – renesans trendu
  3. Drugie życie talerzy – kintsugi i inne kreatywne sposoby na dekoracje zero waste
  4. Malowanie uszkodzonych talerzy – rady Kamili i Marii 

Jak wieszać talerze na ścianie? Poznaj najważniejsze zasady.

Drugie życie uszkodzonych talerzy – pisaki do ceramiki
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Aby ozdobić uszkodzony talerz, możesz posłużyć się samym pisakiem do ceramiki. Są idealne do tworzenia precyzyjnych deseni. Maluj je od ręki albo sięgnij po szablon – gotowy (np. Allegro.pl) lub zrobiony za pomocą kalki i ołówka kopiowego (wzór ściągnij z sieci lub odrysuj wzór z tkaniny, a potem przenieś na ceramikę).

Talerze na ścianach – dekoracja z historią

Tradycja zdobienia ścian talerzami znana jest od wieków. W Europie, szczególnie w Anglii i Francji, ale nie tylko, moda na dekorowanie ścian talerzami rozwinęła się w XVIII i trwała ponad sto lat. Zamożni dekorowali ściany wykwintną porcelaną z najlepszych manufaktur, a biedniejsi tańszą wersją, ale to nie znaczy, że mniej dekoracyjną. Wielu zamożnych mieszkańców dekorowało swoje rezydencje zestawami porcelanowych talerzy, tworząc w ten sposób wspaniałe kompozycje. Talerze były umieszczane na ścianach w estetycznie uporządkowany sposób, tworząc prawdziwe dzieła sztuki.

Moda na zdobienie ścian talerzami, także tych zewnętrznych, jest też mocno zakorzeniona w Portugalii i na hiszpańskiej prowincji. Efekt jest zjawiskowy! W Polsce mieliśmy w okresie PRL-u fasady domów wykańczane porcelanową, fajansową i szklaną stłuczką. Jest ich już niewiele, bo w pewnym momencie ten trend został uznany za synonim kiczu. Na szczególną uwagę zasługują domy w okolicach Chodzieży, Ćmielowa, Bolesławca, Łysej Góry czy Włocławka, bo na nich można spotkać talerze (i inne naczynia lub ich fragmenty) z tych renomowanych fabryk. To oczywiście ciekawostka.

Talerze na ścianach – renesans trendu

W dawnej Polsce wieszano na ścianach cenną porcelanę, ale po wojnie pojawiły się słynne „ćmielowy”, „włocławki”, „bolesławce” oraz wyroby z Chodzieży i Łysej Góry. Autorami wyrobów byli najznakomitsi projektanci (dziś te naczynia osiągają ceny wysokie i bardzo wysokie). Talerze i patery projektu S. Mańczaka, Z. Stryjeńskiej, B. Książka, J. Sowińskiego, E. Elżbiety Piwek-Białoborskiej czy I. Zdrzałki, a także oraz projekty artystów z Zalipia, Bolimowa czy tworzone przez Helenę i Lecha Grześkiewiczów zawędrowały nie tylko stoły, ale także na ściany. Od kilku lat mamy prawdziwy rozkwit tego dekoracyjnego trendu. Wiąże się w pewnym stopniu najpierw z fascynacjami tradycyjnymi wnętrzami francuskimi i angielskimi oraz retro, a potem ogromnym zainteresowaniem modą wnętrzarską epoki PRL-u. Obecnie moda na wieszanie talerzy na ścianie w kuchni czy jadalni to poniekąd nawiązanie do tych tradycji, ale przede wszystkim przejaw kreatywności.

Drugie życie talerzy – kintsugi i inne kreatywne sposoby na dekoracje zero waste

– Dekorując ściany talerzami i paterami można sięgać po naczynia zaliczane do antyków, wspaniałe kolekcje zagranicznych artystów, jak np. rosenthalowska seria projektu Piera Fornasettiego przedstawiająca twarz gwiazdy operowej początku XX wieku Liny Cavalieri czy polskie perełki z XX wieku, ale można też modę na „wiszące talerze” potraktować twórczo – mówią Kamila Markiewicz-Lubańska (artystka i fotografka/Wnetrzawobiektywie.pl) i Maria Szymańska (stylistka i autorka projektów DIY) m.in. prowadzące blog Żyj pięknie

Bądź kreatywna:

  • Pojedyncze egzemplarze po babci i cioci, zwłaszcza te budzące sentyment, zawieś na ścianie (wystarczy dać samoprzylepny haczyk albo specjalną obejmę-wieszak). W kredensie, wśród innych naczyń, mogą się potłuc wisząc – ryzyko katastrofy zmaleje, gdy będą porządnie zawieszone na ścianie. 
  • Nie wyrzucaj talerzy wyszczerbionych, zarysowanych czy pękniętych – ale przy tym twórczo przetwórz. Zainspiruj się techniką kintsugi, z japońskiego złote łączenie. Daje ona drugie życie potłuczonej ceramice, łącząc naczynia w całość za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanych złota, srebra, platyny. Nie dość, że naczynie „wraca do służby”, choćby tylko jako ozdoba, to jeszcze zyskuje inny, artystyczny wymiar – staje się nowym atrakcyjnym projektem. Ty swoje talerze możesz po prostu skleić i sklejenie zamaskować lub pomalować. 
  • Z drobniej potłuczonych talerzy możesz zrobić efektowną mozaikę. Posłuż się klejem uniwersalnym i fugą. W ten sposób mogą powstać ozdoby ścienne, abażury, blaty stolików i tac.
  • Choć talerze dekoracyjne tradycyjnie wiesza się w kuchni i jadalni, mogą też znaleźć się w sypialni czy holu – wyobraźnia podpowie nam najlepiej.
  • Twórz z talerze efektowne kompozycje, układając je w sposób uporządkowany czy z fantazją, łącząc także z obrazami, grafikami, lustrami itp. Talerze i patery ustawiaj również w kredensach, witrynach, na półkach i blatach, odpowiednio zabezpieczając, by się nie przewróciły.
  • Zobacz poniżej kilka przykładów na efektowne eksponowanie talerzy – galeria zdjęć.

Malowanie uszkodzonych talerzy – rady Kamili i Marii 

  •  Malując talerze, wykorzystuj pędzelki różnej grubości. Dodając kolejne warstwy farb i nakładając je na siebie, możesz zmieniać ich odcienie. W ten sposób uzyskasz też przenikanie się barw.
  • Farby akrylowe i lakier zabezpieczający wystarczą do stworzenia kolekcji talerzy ozdobnych (nie nadają się do codziennego użytku ani mycia w zmywarce).
  • Jeśli zależy ci na trwalszym efekcie, zastosuj farby do ceramiki, po upływie czasu podanego na opakowaniu wstaw naczynia do zimnego piekarnika. Ustaw temperaturę na 150-160°C i czas na 40 minut, a potem pozostaw w nim do wystygnięcia.
  • Szczegółową instrukcję malowania talerzy znajdziesz w galerii zdjęć.