Ozdoby świąteczne z drewna: drewniane ozdoby choinkowe i nie tylko

2019-11-25 15:01 Danuta Awolusi

Ozdoby choinkowe to niestety tony plastiku, które choć służą nam przez wiele lat, to jednak prędzej czy później wylądują na śmietniku. A przecież dawniej na choinkach wieszano pierniczki, łańcuchy z kolorowego papieru i oczywiście ozdoby świąteczne z drewna! Piękne, ponadczasowe, klimatyczne – przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czy dzisiaj znajdziemy drewniane ozdoby choinkowe w sklepach? Co wybrać? I czy łatwo wykonać je samodzielnie w domu? Przygotowaliśmy mały przegląd inspiracji i kilka praktycznych pomysłów.

Drewniane ozdoby choinkowe – gotowe lub DIY

Ozdoby choinkowe są łatwo dostępne w internecie – w sklepach i na aukcjach. Możemy kupić już zdobione lub takie, które pomalujemy według własnego pomysłu, korzystając na przykład z farb akrylowych. Jeżeli jednak interesują nas ozdoby bożonarodzeniowe z drewna ręcznie robione, mamy kilka praktycznych pomysłów w rozsądnych cenach. Oto, co można wykonać samodzielnie!

Ozdoby świąteczne z plastrów drewna – plastry kupimy przez internet (chyba że wytniemy je lub pozyskamy w swoim otoczeniu), ale w okresie przedświątecznym znajdziemy je również w supermarketach i sklepach z bibelotami. To nasza baza do świątecznej ozdoby. Przydadzą się również farby, bardzo cienkie pędzelki (aby można było nimi pisać), sznurek oraz niewielkie, wkręcane haczyki. Na każdym plastrze drewna wymyślamy wzór – Mikołaja, nos i rogi renifera, napisy lub odrysowane z szablonów motywy związane z gwiazdką. Gotowe ozdoby świąteczne z drewna możemy wieszać nie tylko na choince, lecz także w całym domu. Sprawdzą się również jako podstawki pod kubki lub podgrzewacze.

Kalendarz adwentowy – drewniane ozdoby świąteczne to nie tylko to, co możemy zawiesić na świątecznym drzewku. Aby zrobić piękny kalendarz adwentowy, będziemy potrzebować drewnianej tacy (nielakierowanej), ołówka, farb (akrylowych lub innych, które dobrze trzymają się drewna), cienkich pędzelków do pisania, małych gwoździ oraz okrągłej ozdoby świątecznej z dziurką w środku (np. miniwieńca). Wnętrze tacy przemalujmy na dowolny kolor, na przykład biały. Kiedy farba wyschnie, naszkicujmy delikatnie ołówkiem zarys 24 liczb, układając je w szeregach lub na przykład w kształcie choinki. Następnie wymalujmy każdą liczbę farbką, a nad numerkami wbijmy malutkie gwoździe. Miniwieniec (możemy go przygotować z drutu), przewieszany codziennie pod kolejny numerek, będzie odliczał dni do Wigilii. Kalendarz gotowy!

Wieszak na bożonarodzeniowe skarpety – ozdoby choinkowe z drewna mogą być całkiem praktyczne. Aby przygotować świąteczny wieszak, potrzebne będą: drewniana deska, farby oraz haczyki na ubrania, haczyki do zawieszenia na ścianie, a dodatkowo wkrętarko-wiertarka. Deskę pomalujmy na dowolny kolor. Koniecznie dodajmy kilka napisów, dorysujmy też płatki śniegu lub inne motywy świąteczne. Na dole przykręćmy haczyki na ubrania, a po bokach zamontujmy haczyki do zawieszenia deski na ścianie. I gotowe! Możemy powiesić tu skarpety Świętego Mikołaja, ozdoby lub girlandy z lampkami.

Ozdoby bożonarodzeniowe z drewna, a właściwie z zapałek – oryginalny pomysł. Aby wykonać przepiękne, proste ozdoby, przygotujmy dużą paczkę zapałek (utnijmy główki z siarką), klej wikol oraz karton. Z kartonu wycinamy szablon – na przykład gwiazdkę lub choinkę. Wycięty karton kawałek po kawałku pokrywamy klejem, układając ciasno zapałki. W ten sposób wypełnijmy szablon z jednej i drugiej strony, nie zapominając o przyklejeniu zawieszki ze sznurka. Gdy ozdoba wyschnie, warto udekorować ją brokatem w sprayu.

..  Choinka z makaronu – jak zrobić? Poradnik DIY >>>

Drewniane ozdoby bożonarodzeniowe – choinki

Małe i duże, do postawienia na stole, parapecie lub kominku albo do powieszenia na ścianie. Drewniane choinki to uniwersalna ozdoba, która z powodzeniem może zastąpić nawet tradycyjne drzewko. Kupując choinkę z surowego drewna, możemy pomalować ją z dziećmi na różne kolory i ozdobić według własnego pomysłu, korzystając z kleju na gorąco lub wikolu.

Ozdoby bożonarodzeniowe z drewna – litery

Wielki hit, czyli litery stawiane na meblach, to fantastyczny motyw na święta, zwłaszcza jeżeli pomalujemy je na czerwono lub zielono i dodamy kilka świątecznych akcentów.

Ozdoby choinkowe z drewna – zawieszki

Piękna alternatywa dla dość drogich szklanych bombek. Zawieszki w różnych kształtach kosztują mniej więcej złotówkę za sztukę i przepięknie prezentują się na zielonym drzewku. Można nimi również ozdobić świeczniki lub wieńce.

Bez względu na to, czy kupimy ozdoby bożonarodzeniowe z drewna, czy wykonamy je samodzielnie, możemy być pewni, że będą wspaniale wyglądały w mieszkaniu. Drewno pasuje do każdego stylu, ociepla wnętrze, dodaje mu przytulności. Czego więcej można chcieć w Boże Narodzenie?