Najpiękniejsze dekoracje świąteczne: Boże Narodzenie 2020. Inspiracje i pomysły

2020-11-20 14:01

Przystrajanie domu na święta Bożego Narodzenia jest dla wielu tak samo istotne, co ubranie choinki. Nie zawsze jednak wiemy, jak się za to zabrać i czym udekorować swoje gniazdko na grudniowe święta. Dlatego przygotowaliśmy garść inspiracji i pomysłów na bożonarodzeniowe ozdoby, które pomogą stworzyć we wnętrzu świąteczną atmosferę.

Spis treści

  1. Najpiękniejsze dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie
  2. Ozdoby świąteczne 2020. Jak przystroić dom na święta?

Najpiękniejsze dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie

W dekorowaniu domu na święta najważniejszy jest umiar i kreatywność. Wiele ozdób bożonarodzeniowych możemy wykonać własnoręcznie, wykorzystując do tego na przykład produkty spożywcze, jak orzechy, goździki, laski cynamonu, cytrusy; naturalne materiały, np. drewno, len, wiklina, słoma, papier, a także miękkie, przyjemne w dotyku tekstylia. Kolor również odgrywa istotną rolę w dekoracjach świątecznych. Ozdoby na Boże Narodzenie to przede wszystkim mieszanka czerwieni, zieleni, złota, srebra oraz bieli.

Jak wprowadzić do domu świąteczną atmosferę? Oto najpopularniejsze ozdoby bożonarodzeniowe:

1. STROIKI & WIEŃCE – wiele osób uważa, że wieńce i stroiki to najpiękniejsze dekoracje świąteczne. Trudno się nie zgodzić z tą opinią: do tworzenia stroików świątecznych i wieńców możemy wykorzystać niemal wszystko i stworzyć kompozycję, która będzie wyjątkowa i niepowtarzalna. Z czego zrobić stroik bożonarodzeniowy? Wykorzystajmy gałązki pachnącego lasem świerku, laski cynamonu, zasuszone plasterki pomarańczy z powbijanymi weń goździkami, szyszki, orzechy włoskie w łupinach czy gałązki ostrokrzewu. Dodajmy ozdobne bombki, świąteczne figurki, świeczki, wstążki i oprószmy sztucznym śniegiem.

2. GIRLANDY – możemy kupić gotowe girlandy świąteczne lub wykonać je własnoręcznie. Jak zrobić girlandę świąteczną? Na sznurkach lub cienkich drucikach zawieśmy kolorowe bombki, papierowe gwiazdki, śnieżynki czy renifery. Dobrym pomysłem jest także rozwieszenie lampek pod sufitem, poprowadzenie ich razem z ozdobnymi łańcuchami przez wszystkie pomieszczenia w domu, można też opleść je wokół balustrady schodów, krawędzi mebli, ram luster itd.

3. OZDOBY OKIENNE – w oknach pięknie prezentują się wszystkiego rodzaju światełka, lampiony, lampki choinkowe i świeczniki. By podkreślić świąteczną atmosferę, wybierzmy światełka w kształcie śnieżynek, gwiazdek, sopli lodu lub neutralne cotton-ballsy. W oknie postawmy drewniane lub ceramiczne lampiony (mogą być z kolorowymi szkiełkami), a obok umieśćmy stroik ze świerkowych gałązek i pachnących pomarańczy. Na szybie możemy nakleić wycięte z papieru śnieżynki, renifery bądź bałwanki.

4. OZDOBY W STOIKU – ozdobą bożonarodzeniową, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom natury i stylu skandynawskiego będzie świąteczny las w słoiku. Do dużego szklanego naczynia wsypmy trochę uniwersalnej ziemi, wyłóżmy spód mchem, paprocią, dodajmy kilka szyszek i inspirowaną świętami figurkę, np. renifera czy bałwana. W słoiku, szklanej misie lub na paterze również możemy stworzyć świąteczną kompozycję z bombek, światełek, szyszek i innych dekoracji.

Ozdoby świąteczne 2020. Jak przystroić dom na święta?

5. CHOINKA – każdy wie, że Boże Narodzenie bez choinki jest niekompletne. Jak wybrać choinkę na święta? Czy lepsza jest sztuczna, żywa, a może wykonana z innych materiałów jak metal lub drewno? Nowoczesne choinki wymykają się sztywnym ramom – bo kto powiedział, że minimalistyczna choinka z patyków czy zarys choinki ułożony ze światełek nie może zastąpić rozłożystego świątecznego drzewka?

6. OZDOBY CHOINKOWE – to nie tylko bombki, światełka i szeleszczące łańcuchy. Przystroić choinkę możemy na wiele sposobów. W roli ozdób choinkowych doskonale sprawdzą się figurki aniołów, skrzatów, papierowe gwiazdy, drewniane śnieżynki, zasuszone kawałki pomarańczy na sznurku, ozdoby z masy solnej, cukierki, a także własnoręcznie udekorowane pierniczki. Do wyboru, do koloru!

7. OZDOBY Z PAPIERU – wszelkiego rodzaju łańcuchy, wycinanki, trójwymiarowe gwiazdy itd. Do „produkcji” ozdób choinkowych z papieru możemy zaprosić wszystkich członków rodziny, to doskonały sposób na spędzenie wspólnie czasu i dobrą zabawę. Do tworzenia papierowych ozdób warto wykorzystać także inne materiały, np. sznurek, muszelki, guziki, koraliki, skrawki tkanin, brokat, farby i sztuczny śnieg.

8. ŚWIĄTECZNE FIGURKI – w przystrojonym na święta Bożego Narodzenia domu nie może zabraknąć bardziej oczywistych dekoracji. Mowa oczywiście o figurkach reniferów, bałwanów, mikołajów, aniołów czy inspirowanych stylem skandynawskim skrzatów. Możemy także ustawić na blacie lub meblu szopkę, na przykład barwną szopkę krakowską.

Po więcej inspiracji dotyczących urządzania domu na święta Bożego Narodzenia zapraszamy na https://swieta2020.urzadzamy.pl/.