Na czym wieszać obrazy? Jak zawiesić ciężki obraz i inne dekoracje, aby nie uszkodzić ściany?

2022-02-10 17:31

Ozdabianie wnętrza za pomocą obrazów, oprawionych fotografii i innych zawieszanych dekoracji nie musi się wiązać z robieniem dziur w ścianach. Istnieją sposoby na powieszenie ciężkich ram bez wiercenia i trwałego niszczenia powierzchni ściany. Bezinwazyjne metody mocowania pozwalają również na dowolną zmianę aranżacji, bez konieczności maskowania śladów po usuniętych wkrętach lub gwoździach. Podpowiadamy, jak wieszać obrazy i dekoracje bez niszczenia ściany.

Spis treści

  1. Obrazy, zdjęcia, plakaty – sposób na szybką metamorfozę aranżacji
  2. Plastry i taśmy mocujące do wieszania obrazów
  3. Masa mocująca do lekkich dekoracji
  4. Rzepy do obrazów, ram i luster
  5. Haczyki samoprzylepne do obrazów
  6. Gwoździe samoprzylepne
  7. Wieszanie obrazów bez wiercenia – jak przygotować ścianę?

Obrazy, zdjęcia, plakaty – sposób na szybką metamorfozę aranżacji

Dekorowanie ścian obrazami, plakatami czy fotografiami to dobry sposób na podkreślenie stylu wnętrza, dodanie mu charakteru lub indywidualnego sznytu. Niewątpliwym atutem takiej ozdoby jest możliwość szybkiej i łatwej zmiany aranżacji. Aby nie niszczyć ścian i bez problemu zmieniać także miejsce, w którym wiszą dane dekoracje, warto skorzystać z nieinwazyjnych sposobów zawieszania obrazów itp. Dzięki temu unikniemy konieczności zasłaniania lub maskowania dziur po wkrętach i gwoździach oraz będziemy mogli wprowadzać zmiany w aranżacji domowej galerii bez żadnych ograniczeń. Jak wieszać obrazy bez niszczenia ścian?

Plastry i taśmy mocujące do wieszania obrazów

Samoprzylepne taśmy i plastry montażowe pokryte z dwóch stron warstwą przylepną, przykleja się do powierzchni ściany i obrazu. Rodzaj oraz wielkość i liczbę plastrów należy dostosować do faktury ściany oraz ciężaru dekoracji, którą chcemy za ich pomocą powiesić. Zaletą tych produktów jest to, że łatwo je usunąć i nie zostawiają śladów na powierzchniach, do których były przyklejone. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie taśmy i plastry są odporne na wilgoć oraz mogą się nie sprawdzić w mocno nasłonecznionym miejscu – wysoka temperatura może rozpuścić klej. Pojedyncze plastry i taśmy samoprzylepne, stosowane zgodnie z instrukcją producenta, są w stanie wytrzymać obciążenie do 6 kg.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Masa mocująca do lekkich dekoracji

Masy mocujące mają różne formy i właściwości, dlatego przed kupnem dobrze jest dokładnie przeczytać informacje na etykiecie, aby masa na pewno spełniła nasze oczekiwania. Masy mocujące mają konsystencję przypominającą plastelinę lub gumę do żucia, są dostępne w formie pasków, kostek, kapsułek. Sprawdzają się przy lekkich dekoracjach, takich jak zdjęcia czy plakaty. Przed przyklejeniem masy do ściany należy dokładnie umyć ręce, aby nie przenieść zabrudzeń, zwłaszcza tłustych, na masę. Masy mocujące można bez problemu usunąć ze ścian, nie zostawiają plam i śladów. Wiele z nich nie zasycha, więc nadają się do ponownego użytku.

Rzepy do obrazów, ram i luster

Rzepy do mocowania bez konieczności wiercenia dziur utrzymują duże, kilkukilogramowe obciążenie – za ich pomocą na ścianie można powiesić obraz w ramie, a nawet lustro, bez obaw, że spadnie (przy wielkości odpowiednio dostosowanej do ciężaru wieszanego elementu). Rzepy mają formę taśm z jednej strony pokrytych klejem, z drugiej powierzchnią przyczepną. Taśmy przykleja się ściany i tyłu elementu, który ma ozdobić ścianę. Rzepy są wykonane z wytrzymałego materiału, który wytrzymuje wielokrotne przyczepianie i odczepianie.

Haczyki samoprzylepne do obrazów

Kolejnym sposobem na wieszanie obrazów bez wiercenia jest zastosowanie haczyków samoprzylepnych. Wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub metalu przypominają tradycyjne wieszaczki na ręczniki czy ściereczki kuchenne, są jednak bardziej płaskie, dzięki czemu zawieszone na nich dekoracje nie odstają od ściany. Tylna powierzchnia haczyków ma warstwę klejącą, która gwarantuje solidne przymocowanie do powierzchni ściany. Zaletą haczyków jest to, że bezproblemowo można zmieniać zawieszone na nich dekoracje różnej wielkości.

Gwoździe samoprzylepne

Przypominają haczyki, jednak montuje się je w nieco inny sposób. Gwoździe samoprzylepne składają się z dwóch elementów – dwustronnej taśmy samoprzylepnej oraz elementu z tworzywa. Najpierw do ściany przyklejamy taśmę, a następnie do niej przyklejamy palstikowy „gwóźdź”. Takie mocowanie zapewnia dobrą przyczepność i wytrzymałość, ponadto świetnie nadaje się do ścian ze strukturą, np. wykończonych tapetą, okładziną kamienną lub cegłą – dwustronna, elastyczna taśma samoprzylepna niweluje nierówności powierzchni. Niektórzy producenci oferują gwoździe samoprzylepne z możliwością regulacji poziomu plastikowego elementu, na którym zawiesza się obraz – można dopasować go do szerokości ramy.

Na czym wieszać obrazy? Jak zawiesić ciężki obraz i inne dekoracje, aby nie uszkodzić ściany?
Autor: materiały prasowe Tesa Inteligentny system montażu Tesa – gwóźdź samoprzylepny, który sprawdza się na ścianach o nierównej powierzchni, np. wykończonych tapetą strukturalną.

Wieszanie obrazów bez wiercenia – jak przygotować ścianę?

Niezależnie od tego, na który rodzaj nieinwazyjnego mocowania się zdecydujemy, przed jego montażem musimy odpowiednio przygotować ścianę. Wszystkie produkty przeznaczone do wieszania dekoracji ściennych bez uszkodzenia ściany polegają na przyklejaniu różnych elementów do ściany. Odpowiednią przyczepność uzyskamy tylko na dobrze oczyszczonej powierzchni. Ścianę należy więc najpierw umyć za pomocą wilgotnej szmatki z detergentem, aby pozbyć się np. tłustych osadów, a następnie wytrzeć do sucha. Warto też przetrzeć ją spirytusem i poczekać aż wyschnie. Następnie trzeba postępować zgodnie z instrukcją producenta taśmy, masy czy haczyków – zalecenia są różne w zależności od kleju, powierzchni mocowania i wagi obrazu, który chcemy powiesić. Wymienione wyżej produkty są na ogół skonstruowane w taki sposób, że ich demontaż również jest bardzo prosty. Wystarczy pociągnąć za wystający od spodu fragment warstwy klejącej, aby usunąć ją ze ściany bez pozostawiania śladu.