Mata do ćwiczeń. Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak pielęgnować?

2021-04-02 14:38

Mata do ćwiczeń to element, którego nie może zabraknąć w domu żadnego miłośnika aktywnego trybu życia. Dzięki możliwości zwinięcia nie zajmuje dużo miejsca, gdy jest nieużywana, a jednak zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo podczas treningu. Na co zwrócić uwagę, wybierając matę do ćwiczeń? I jak dbać o nią, by nie traciła na funkcjonalności? Odpowiadamy.

mata do ćwiczeń
Autor: pexels.com

Spis treści

  1. Rodzaje mat do ćwiczeń – jaką wybrać?
  2. Jaki materiał maty do ćwiczeń będzie najlepszy?
  3. Komfortowa mata do ćwiczeń – jaka grubość i wielkość minimalna?
  4. Jak czyścić matę do ćwiczeń, by służyła nam jak najdłużej?

Rodzaje mat do ćwiczeń – jaką wybrać?

Zanim przystąpimy do zakupu maty do ćwiczeń, powinniśmy zastanowić się nad tym, do czego będziemy jej używać. Okazuje się bowiem, że na rynku jest dostępne kilka rodzajów, a każdy z nich przeznaczony do nieco innych zastosowań. Poniżej przedstawiamy te najczęściej wybierane.

  1. Mata ochronna – najcieńszy wariant, który służy raczej do ochrony posadzki podczas odkładania ciężkich akcesoriów treningowych, np. sztangi czy hantelek. Rozkładając ją na podłodze przed przystąpieniem do , zabezpieczamy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, które moglibyśmy spowodować poprzez przypadkowe upuszczenie ciężkiego elementu.
  2. Mata do jogi – jest cienka, lekka i antypoślizgowa. Jej zadaniem jest poprawa komfortu oraz zapewnienie optymalnej stabilności podczas wykonywania nawet najbardziej dynamicznych i skomplikowanych asan.
  3. Mata gimnastyczna – zdecydowanie najgrubsza z tych wszystkich, która wyglądem przypomina raczej materac. Najlepiej sprawdza się w przypadku ćwiczeń korekcyjnych i akrobatycznych.
  4. Mata treningowa – klasyczny model o wszechstronnym zastosowaniu. Jeśli szukamy maty do rekreacyjnego ćwiczenia w domu, mata treningowa będzie najlepszym wyborem.

Jaki materiał maty do ćwiczeń będzie najlepszy?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć przed zakupem maty treningowej, jest wybór materiału jej wykonania. Najpopularniejszymi są te wyprodukowane z tworzyw sztucznych, które niosą za sobą szereg korzyści, takich jak:

  • antypoślizgowość – zapewniają stabilność i bezpieczeństwo podczas treningu,
  • łatwe czyszczenie – można je myć delikatnymi detergentami i spłukiwać wodą bez obawy o utratę funkcjonalności,
  • sprężystość – dzięki niej dbają o dobrą amortyzację podczas podskakiwania na macie czy upadania na nią,
  • brak chłonności – nie wchłaniają potu ani wody użytej do mycia,
  • niska podatność na rozwój bakterii, pleśni i grzybów – mata ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego powinna być wolna od cząsteczek mogących zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Wśród mat do ćwiczeń wykonanych z tworzyw sztucznych przeważają te z kauczuku syntetycznego, neoprenu czy gumy. Poza wysoką funkcjonalnością cechuje je również przystępna cena.

Komfortowa mata do ćwiczeń – jaka grubość i wielkość minimalna?

Grubość maty do ćwiczeń powinna współgrać z tym, do czego chcemy jej używać. W przypadku lekkich ćwiczeń rekreacyjnych (np. pilatesu, jogi czy stretchingu) w zupełności wystarczą cienkie modele, których jedynym zadaniem będzie odizolowanie ciała od posadzki. Intensywniejszy trening wymaga już lepszej amortyzacji i antypoślizgowości, a te zapewni jedynie grubsza mata do ćwiczeń.

Jaką wielkość maty treningowej wybrać? Powinna odpowiadać naszemu wzrostowi. Zbyt krótka zapewni zbyt mało miejsca do ćwiczenia, zbyt duża może się z kolei podwijać na końcach, stwarzając niebezpieczeństwo potknięcia. Standardem są modele o długości 170/180 cm, które są dość uniwersalne i dzięki temu najpopularniejsze.

Jak czyścić matę do ćwiczeń, by służyła nam jak najdłużej?

Dobrze dobrana mata do ćwiczeń będzie nam służyć przez lata. Kluczem do tego jest jednak jej właściwa pielęgnacja. Pamiętajmy o tym, do czego jej używamy – do ćwiczeń, podczas których obficie się pocimy i zostawiamy na niej cząsteczki naskórka. Do tego kładziemy ją na posadzce, nie zawsze sprawdzając uprzednio, czy jest brudna. Aby szybko nie straciła na estetyce i funkcjonalności, konieczne jest jej regularne czyszczenie.

Jak to robić? Niektórzy producenci dopuszczają pranie mat treningowych w pralce. Jeśli nasza nie należy do tej kategorii, powinniśmy uprać ją ręcznie. Stosujmy do tego delikatne detergenty, a po wypłukaniu pozostawmy do dokładnego wyschnięcia przed kolejnym użyciem.