Jak zacząć ćwiczyć w domu? Pierwsze kroki

2020-11-25 13:14

Regularna aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu organizmu w znakomitym zdrowiu. Dodatkowo pomaga zachować piękny wygląd i zgrabną sylwetkę. Jeśli więc chcemy o siebie zadbać, do codziennej rutyny koniecznie wprowadźmy treningi. Jak prawidłowo ćwiczyć w domu?

Domowa siłownia
Autor: oneinchpunch / GettyImages

Ćwiczenia w domu dla początkujących – zalety domowych treningów

Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę ze sportem, koniecznie rozważmy ćwiczenie w domu. Takie treningi mają bowiem wiele zalet, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, staną się one nieodłączną częścią naszej codzienności. Sprawdźmy więc, dlaczego ćwiczenia w domu są opcją godną rozważenia:

  • Oszczędność pieniędzy – chodzenie na siłownię lub zajęcia grupowe to bardzo dobre formy aktywności, jednak wymagają od nas często niemałych nakładów finansowych. Ćwiczenia w domu można natomiast wykonywać za darmo lub narażając się jedynie na jednorazowe wydatki podczas szykowania domowej siłowni lub miejsca do ćwiczeń fitness w domu.
  • Oszczędność czasu – siłownia lub klub fitness znajdują się daleko od miejsca zamieszkania? W takim razie do codziennego treningu należy doliczyć też czas na dotarcie i powrót z takiego miejsca. W domu natomiast poświęcamy treningowi dokładnie tyle czasu, ile trwają ćwiczenia.
  • Ćwiczymy, kiedy chcemy – w domu nic nas nie ogranicza. Możemy trenować, oglądając ulubiony serial lub wiadomości, w przerwie w pracy lub nauce albo też zaraz po przebudzeniu. Co więcej, możemy łatwiej mobilizować się do krótkich, 20-minutowych ćwiczeń, gdy jesteśmy „zawaleni” robotą.
  • Dla każdego – jeśli nie lubimy „klimatu” siłowni albo krępujemy się wykonywać trening przy innych osobach, ćwiczenia w domu to strzał w dziesiątkę!
  • Bez wymówek – mając możliwość ćwiczenia w domu, nie zniechęcimy się do treningu padającym na zewnątrz deszczem lub szalejącą wichurą.

Jak przygotować miejsce do ćwiczeń w domu?

Aby zachować regularność ćwiczeń w domu, powinniśmy stworzyć stałe miejsce, w którym będziemy wykonywali treningi. Jeśli decydujemy się na ćwiczenia aerobowe w domu i kupno sprzętu – rowerka, bieżni, orbitreka czy ergometru – postarajmy się, by nie trzeba było go za każdym razem wyciągać i rozkładać, bo to mogłoby nas zniechęcać. Podobnie ma się sprawa z ławeczką do podnoszenia ciężarów lub robienia brzuszków.

Ćwiczenia fitness w domu są natomiast mniej wymagające – tutaj wystarczy nam lustro i mata do treningów. Jest to więc lepsza opcja dla tych, którzy nie mają miejsca na stworzenie domowej siłowni. Warto także wyposażyć się w takiej sytuacji w prosty i kompaktowy sprzęt – ćwiczenia w domu z hantlami czy skakanką mogą przynieść zadziwiające efekty.

Jeśli mieszkamy z rodziną lub współlokatorami, powinniśmy zadbać o to, by nasze miejsce od ćwiczeń było odosobnione i pozwalało nam się skupić. Nie zawsze jest to możliwe, ale z pewnością ułatwiłoby nam zachowanie regularności i poczucia swobody w czasie treningu.

Kto może i powinien ćwiczyć w domu?

W domowych treningach najpiękniejsze jest to, że może je wykonywać dosłownie każdy z nas. Najważniejsze jednak, by plan aktywności fizycznych dopasować do naszych potrzeb, możliwości i oczekiwanych efektów. Inaczej bowiem będą wyglądały ćwiczenia w domu dla otyłych, a inaczej treningi wykonywane przez osoby, które od lat dbają o swoją kondycję. Z kolei ćwiczenia w domu dla kobiet i mężczyzn nie muszą się niczym różnić, więc to także świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu dla mieszkających ze sobą par.

Warto zapoznać się z ćwiczeniami w domu dla seniorów i dla dzieci, by pomóc w uaktywnieniu się także bliskim nam członkom rodziny. Pamiętajmy bowiem, że często ćwiczenia w domu są potrzebne, by uporać się z bólami kręgosłupa lub skoliozą, a także, by usprawnić kończyny np. po złamaniach.

Co jeszcze warto wiedzieć o ćwiczeniu w domu?

Jeśli przygotowaliśmy sobie miejsce do ćwiczeń w domu, ale nadal nie wiemy, jak zacząć trenować, możemy sięgnąć po pomoc – bez wychodzenia z mieszkania! Zapoznajmy się z programami trenerów online, których nagrania możemy włączać i naśladować wykonywane przez nich ćwiczenia.

Inną opcją jest zainstalowanie aplikacji do ćwiczeń w domu na naszych telefonach. Warto także zaopatrzyć się w opaskę sportową, która będzie zapisywała nasze osiągnięcia i postępy treningowe, jednocześnie mobilizując nas do dalszej pracy. Dbanie o zdrowie i kondycję w domowym zaciszu jest wyjątkowo łatwe dzięki nowoczesnym technologiom.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE