Marokańska koniczyna: na dywanach, tkaninach, meblach. Poznaj ponadczasowy wzór

2018-08-10 18:10 Bożena Kowalewska

Prosty wzór, na którego arabskie pochodzenie wskazuje nazwa, zrobił we współczesnych wnętrzach zawrotną karierę. Marokańska koniczyna pojawiła się nagle i stała się objawieniem. Okazało się, że nie ma takiej rzeczy, której nie da się ozdobić tym motywem. Ażurowa siatka utworzona z misternie splecionych konturów czterolistnej koniczyny weszła do kanonu wzorów eleganckich i zawsze modnych.

Co we wzorze marokańskiej koniczyny jest takiego, że od kilku lat dość prosty orientalny ornament nie schodzi z łamów magazynów i blogów wnętrzarskich? Podoba się wszystkim, choć jest niezwykle skromny. Zawsze dwukolorowy, najczęściej to kolor plus biel. Prostota marokańskiej koniczyny sprawia, że jest uniwersalna, pasuje do wnętrz o najróżniejszych wystrojach, zarówno stylizowanych, jak i bardzo nowoczesnych. W tych drugich robi nawet większe wrażenie.

Marokańska koniczyna w nowoczesnych wnętrzach

Zestawienie ornamentu z prostymi formami sprzętów daje doskonały rezultat. Marokańska koniczyna najlepiej prezentuje się na dużych płaszczyznach, jak dywany i zasłony, na których tworzy gęstą siatkę. Ale pojedyncze oczka koniczyny, czyli wzór podstawowy, też się świetnie sprawdzają. Najczęściej pojawiają się w postaci luster (małe wiesza się parami). Interesująco prezentuje się motyw koniczyny w metalowych podstawach stolików stawianych przy kanapie. Odlew z mosiądzu lub żeliwa ma zwykle kształt ażurowego walca. Taki „koronkowy” stolik jest efektowny i wygląda niezwykle lekko. Często jest pozłacany – to współczesne nawiązanie do wschodniego przepychu. Ale uwaga! Jeśli arabska koniczyna wije się także na twoim dywanie, nogi stolików powinny być proste, by całość nie sprawiała wrażenia chaosu. Ten wzór jest delikatny i nie znosi nadmiaru, więc używaj go ostrożnie, aby nie zepsuć efektu. Można go zastosować w każdym pomieszczeniu.

..  Poznaj styl marokański we wnętrzach >>>

Marokańska koniczyna w różnych pomieszczeniach

Do łazienki i kuchni bez trudu znajdziesz płytki: cementowe we wzory lub szkliwione w kształcie pojedynczej koniczyny. Do tych ostatnich zastosuj kontrastową fugę, która podkreśli niezwykłą formę kafelków. W salonie, sypialni i przedpokoju ściany możesz ozdobić tapetą w motywy arabskiej koniczyny lub panelami dekoracyjnymi 3D (z gipsu). Nieskończone możliwości dają tkaniny. W salonie musisz podjąć decyzję, jak rozlokować desenie: albo dywan i poduszki na sofie, albo zasłony i poduszki. Wzorzystej kanapie powinien towarzyszyć gładki dywan. Dobrze jest zróżnicować wielkość używanych ornamentów, często producenci mają w ofercie kolekcje tego samego wzoru skoordynowanego co do skali i kolorystyki. Warto z nich korzystać.

..  Najmodniejsze płytki kuchenne >>>

DIY z marokańską koniczyną

Marokańska koniczyna to wzór efektowny, który daje sporo możliwości zastosowania go we wnętrzu, i to nie tylko w gotowych produktach. Proponujemy ozdobienie starej szafy lub szafki ażurem w kształcie marokańskiej koniczyny wyciętym z cienkiej sklejki lub MDF-u. Tę usługę wykonasz w każdej firmie oferującej wycinanie laserowe. Mebel powinien mieć płycinę, w którą wkleisz wycięty ażur. Ramiak i wycinankę pomaluj na jeden kolor, a tło pod nią na inny, żeby uwypuklić wzór.