Lampy industrialne – modny dodatek nie tylko do nowoczesnych loftów

2020-09-24 12:51 Barbara Ruppel
Styl loft w praktyce
Autor: materiały prasowe We wnętrzach typu loft ogromną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie - mogą to być lampy z metalowym kloszem (na zdjęciu model Reflex marki TAR, lakierowana stal), abażurem w formie metalowej klatki czy proste oświetlenie składające się jedynie z przewodu, oprawki oraz dekoracyjnej żarówki

Styl industrialny na dobre zadomowił się w polskich wnętrzach. Cenimy go przede wszystkim za prostotę form, minimalizm i surowość, którą możemy dowolnie kształtować i dostosowywać do swoich potrzeb i gustów. Jednym z ciekawszych elementów loftowego dekoru są lampy industrialne, które nie tylko pełnią funkcję oświetlenia, ale stanowią atrakcyjną dekorację wnętrza.

Wiszące lampy industrialne

Lampy industrialne, podobnie jak same lofty, inspirują się oryginalnym wyposażeniem fabryk, hal produkcyjnych i magazynów. Oświetlenie w takich miejscach musi być przede wszystkim funkcjonalne. Wysokie sufity, duże przeszklenia, odkryte przewody elektryczne, ceglane ściany – to wszystko wpływa na kształt i formę lamp.

Współczesne lofty nie są już opuszczonymi fabrykami. Możemy aranżować wnętrza wedle swoich upodobań i co najważniejsze – dowolnie wybierać elementy wyposażenia, w tym lampy. Jakie lampy pasują do wnętrz industrialnych? Moda na styl industrialny sprawiła, że sklepy oferują szeroki wybór lamp industrialnych o różnym kształcie, kolorze i wykończeniu. Jedną z głównych zalet lamp industrialnych jest ich uniwersalność – większość z nich bez problemu dopasujemy nie tylko do stylowych loftów, ale również do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, klasycznych czy nawet retro.

Do najpopularniejszych wiszących lamp industrialnych możemy zaliczyć lampy o stożkowym lub półokrągłym kloszu zwisające na długim przewodzie. Wyeksponowany kabel może swobodnie zwisać lub zostać dekoracyjnie podwieszony. Klosze lamp industrialnych głównie wykonuje się z metalu – ma to imitować surowy fabryczny styl ich pierwowzorów. Równie popularnym modelem lampy industrialnej są nieosłonięte żarówki Edisona (stylizowane stare żarówki z dekoracyjnym żarnikiem) zawieszone na długich przewodach. Z takich żarówek często tworzy się industrialne żyrandole, np. owija się kilka luźno zwisających żarówek na drewnianej belce. Ciekawym typem industrialnego żyrandolu są tzw. pająki, czyli lampy rozwieszone na suficie na długich przewodach, które przypominają odnóża pająka.

Innym typem lamp industrialnych, które zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność są żarówki zamknięte w ażurowych drucianych konstrukcjach. Taka forma inspirowana fabrycznymi modelami, które w ten sposób chroniono przed zniszczeniem na dobre zadomowiła się we współczesnych industrialnych wnętrzach. Metalowe klatki na żarówki przyjmują obecnie wiele kształtów, dlatego bez problemu dostosujemy je do osobistych potrzeb i gustów. Ciekawą opcją są efektowne żarówki Edisona zamknięte w niewielkich drucianych klatkach i dodatkowo otoczone szklanym kloszem – takie modele z powodzeniem znajdą miejsce we wnętrzach nowoczesnych, loftowych czy minimalistycznych.

Lampy industrialne podłogowe

Lampy podłogowe w stylu industrialnym to stylowe reflektory przypominające modele, które znajdziemy w studiu fotograficznym lub na planie filmowym. Lampy te są zazwyczaj duże, koniecznie z metalowym kloszem (nierzadko od wewnątrz pokryte złotą lub miedzianą warstwą, która dodatkowo odbija światło), dużą żarówką i stoją na trzech cienkich nóżkach.

W sklepach możemy również znaleźć industrialne lampy podłogowe, które wyglądają jak powiększone wersje lampek biurkowych i nocnych – często wyposażone są dodatkowo w trzy nóżki i regulowane klosze, które pozwalają dostosować kąt padania światła. Z racji swoich rozmiarów i kształtu lampy podłogowe w wersji industrialnej same w sobie stanowią efektowną dekorację wnętrza. Takie modele doskonale prezentują się w gabinetach, salonach i biblioteczkach, np. ustawione przy sofach lub fotelach służą jako źródło światła i stylowa dekoracja.

Chcąc stworzyć mocne i funkcjonalne wnętrze w stylu industrialnym nie zapominajmy o lampach. Inspirowane oświetleniem przemysłowym, lampy industrialne będą praktycznym i efektownym dodatkiem, który uatrakcyjni nasze wnętrze.

Styl loft w praktyce
Autor: mat. prasowe Nowa Papiernia Efekt otwartej przestrzeni, mocna ekspozycja cegły czy metalowych elementów to typowe składniki stylu loft