Lampa miedziana. Wybieramy lampy miedziane – przewodnik zakupowy

2022-04-19 10:01

Miedź jest modnym kolorem dodatków (między innymi lamp) od kilku sezonów. Miedziane lampy rozświetlają pomieszczenie, wprowadzając do niego ciepłe, pomarańczowo-czerwone refleksy. Blacha miedziana i inne wyroby z tego metalu patynują, czyli w sposób naturalny pokrywają się turkusowo-grynszpanową śniedzią. Ten ciekawy efekt nie zawsze jest pożądany przez wszystkich. W wielu przypadkach mamy jednak do czynienia z lampami wykonanymi z innych materiałów, które zostały wykończone lakierem w kolorze miedzi.

Spis treści

  1. Lampa miedziana – do jakich wnętrz pasuje?
  2. Lampa miedziana wisząca – lampa miedziana kula i spółka
  3. Lampa podłogowa miedziana
  4. Lampa miedziana – dobór źródła światła
  5. Lampa miedziana DIY

Lampa miedziana – do jakich wnętrz pasuje?

Statystycznie Polacy stosunkowo rzadko zmieniają oprawy oświetleniowe. Ich kolor, pomimo iż sprawia wrażenie drugorzędnej cechy – po formie, czyli kształcie lampy – może być czynnikiem determinującym pozostałe wybory do wnętrza. Od kilku sezonów obserwujemy, jak znani producenci farb i trendsetterzy kolorystyczni wśród modnej palety barw wymieniają odcienie miedzi. Już w roku 2015 Dulux postawił na Miedziany Oranż, ogłaszając go ówczesnym kolorem roku. W 2019 natomiast kolorami roku tonalnie zbliżonymi są bardziej subtelne od czystej miedzi, ale również ciepłe odcienie Living Coral od Instytutu Pantone oraz Flamingo od Tikkurila. Połączenie miedzi z granatem lub ciemną zielenią nadaje wnętrzu ekskluzywny, elegancki i nieco tajemniczy charakter. Ściany pomalowane na odcień navy blue doskonale komponują się z miedzianą lampą.

Lampa miedziana wisząca – lampa miedziana kula i spółka

Najpopularniejsze formy lamp miedzianych wiszących dostępne w sklepach stacjonarnych i sprzedaży internetowej można zaklasyfikować do kilku grup. Pierwszą z nich są kule. Ciekawie eksponują one połysk miedzianej barwy na dużej powierzchni. Niektóre formy klosza lamp miedzianych (zwłaszcza o bryle figur obrotowych) przypominają odwrócony talerz, miskę, przybierają kształt dzbanka albo wazonu. Są także formy zbliżone do miedzianej szyszki, karczocha albo tysięcy miedzianych łusek spływających po kuli.

Do wnętrz w stylu glamour pasować będą błyszczące lampy miedzane w formie organicznej albo kulistej. Ich zewnętrznej powierzchni nadano lustrzany efekt przypominający ten spotykany w bombkach choinkowych.

Równie popularne są charakterystyczne lampy miedziane druciane. Konstrukcja ich klosza przypomina klatkę albo ażurowy kryształ i eksponuje źródło światła – na przykład żarówkę retro. Tego rodzaju oprawy oświetleniowe sprawdzą się we wnętrzach industrialnych, dobrze komponują się z odsłoniętą powierzchnią ściany ceglanej lub betonowej. Mogą współgrać z półkami wykonanymi z rurek miedzianych oraz pozostałymi wyeksponowanymi elementami instalacji.

..  Pomysły na oświetlenie salonu >>>

Lampa podłogowa miedziana

Wśród lamp podłogowych dominują lampy całkowicie wykończone lakierem w kolorze miedzi. Niektóre modele mają elementy białe (na przykład wnętrze klosza) albo kontrastowo czarne (podstawa). Nie zabrakło ikonicznych lamp podłogowych przemalowanych na miedziany kolor – takich jak te, których ramię zwiesza się w łuk zakończony półkolistym kloszem.

Lampa miedziana – dobór źródła światła

Pomarańczowo-czerwone akcenty lampy miedzianej podkreśli odpowiednio dobrane źródło światła. Wybierając LED-y, zwróćmy uwagę na ich temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach, którą możemy znaleźć wśród informacji dostępnych na opakowaniu. Miedziana lampa, ze względu na rude refleksy naturalnego koloru miedzi, ciekawie oświetlona będzie światłem o ciepłej temperaturze barwowej, czyli poniżej 3000 K (1800-2700 K).

..  Poznaj lampy w stylu glamour >>>

Lampa miedziana DIY

Szybką metamorfozę starej lampy wiszącej możemy wykonać samodzielnie. Na odpowiednio przygotowany klosz (czysty, odtłuszczony, zmatowiony) nanosimy kilka warstw lakieru w sprayu – na przykład emalię chromowaną w kolorze miedzi. W podobny sposób zmieniamy barwę podsufitki.

Jeżeli chcemy własnoręcznie wykonać miedzianą lampę drucianą w formie kryształu klatki, wystarczy zaopatrzyć się w oprawkę i żarówkę w stylu retro (np. Edisona), przewód w oplocie, metalowe słomki do napojów wielokrotnego użytku w kolorze miedzianym. Docinamy słomki na określoną długość (będą to krawędzie naszej bryły, np. prostopadłościanu), w wierzchołkach łączymy je za pomocą kleju na gorąco albo filcu wyciętego w kształcie krzyżyków (łączącego 4 słomki) bądź figury z większą liczbą ramiom. Gotowy klosz klatkę łączymy z oprawką i umiejscawiamy w niej żarówkę.