Lampa glamour: poznaj oświetlenie w stylu glamour

2019-07-16 17:13 Remigiusz Łangowski

Lampy glamour mienią się kryształami i cieszą oczy blaskiem. Styl, w którym powstają, to synonim przepychu i elegancji. Jego geneza związana jest z amerykańskim przemysłem filmowym, którego powstanie przypadło w okresie rozwoju art déco. Hollywoodzkie scenografie ze srebrnego ekranu stały się inspiracją do aranżacji luksusowych wnętrz. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym odmianom lamp w stylu glamour, rodem z filmu „Wielki Gatsby”.

Czym się wyróżnia lampa glamour?

Lampa glamour stanowi ważny element wyposażenia wnętrza w tym stylu. Odgrywa funkcję praktyczną, ale też w dużej mierze dekoracyjną. Znaki rozpoznawcze takiego oświetlenia? Przede wszystkim eleganckie detale, przepych, skojarzenia z luksusem. W palecie kolorystycznej dominują czerń, biel, blask srebra, a także transparentne detale – przede wszystkim szkło oraz kryształy. We współczesnych wnętrzach pojawia się też złoto, odcień miedziany i mosiężny. Lampy glamour to także efektowne kontrasty i moc refleksów świetlnych zapewnianych przez wspomniane kryształy oraz inne połyskujące elementy.

..  Poznaj styl glamour. Czym się charakteryzuje? >>>

Lampa stołowa glamour – elegancka dekoracja stołu

Lampy stołowe glamour charakteryzuje klasyczna forma. Ich podstawa przyjmuje najczęściej kształt tralki (dzbanka), prostej kolumny albo kilku kryształowych lub metalowych kul umiejscowionych jedna nad drugą, stanowiących trzon nogi. Choć najpopularniejszym kolorem jest srebrny, występują również czarne, złote i miedziane podstawy. Drugim zasadniczym elementem budowy lampy w stylu glamour jest abażur. Najczęściej przybiera formę cylindra-walca albo ściętego stożka. Styl glamour pełen jest wyrazistych kontrastów. Możemy to zaobserwować na przykładzie kolorystyki lamp. Dominującą barwą abażurów jest czerń, która ciekawie podkreśla wylewające się z klosza światło, choć równie modne są białe klosze.

Lampka nocna glamour – nastrojowy blask w sypialni

Lampy stołowe glamour zasadniczo nie różnią się wyglądem od lampek nocnych; choć te drugie mogą być zdobione większą liczbą kryształków i bardziej nastrojowe. Proste czarne klosze wykonane są często z zaciemniającego materiału, który chroni wzrok przed odblaskiem i kieruje snop światła w pożądanym kierunku. Występują również abażury plisowane, których tkanina została ułożona w zakładki lub fałdy. Klasycznym przykładem lampki nocnej glamour jest lampa, której abażur stanowi stelaż przysłonięty sznurami kryształków. Jej wygląd dopełnia aranżację luksusowej sypialni w stylu glamour – z pikowanymi zagłówkami, lśniącymi tkaninami i stolikami nocnymi z kryształowymi uchwytami.

..  Styl art deco we wnętrzach – co trzeba wiedzieć? >>>

Lampa sufitowa glamour – przepych i różnorodność form

Lampy sufitowe glamour stanowią najbardziej różnorodną grupę, niekiedy kompilację kilku wymienionych wcześniej form. Pierwszą grupę stanowią świecznikowe, wieloramienne żyrandole. W tego typu lampach każde źródło światła, znajdujące się na osobnym ramieniu żyrandola, może mieć mały abażur, natomiast oprawki źródeł światła – gilzy, czyli osłonki imitujące wygląd świeczek. Dodatkową ozdobą są sznury kryształków (najczęściej przeźroczystych) zwieszające się w formie girland lub wisiorków. Kryształki mogą mieć kształt kropli, serca albo kuli.

Drugą grupę stanowią bardzo efektowne żyrandole, których stelażowy korpus (na przykład w kształcie półkuli albo gruszki) jest całkowicie przysłonięty kryształowymi wisiorkami. Ze względu na duży rozmiar tego typu żyrandole sprawdzą się jako dekoracja klatki schodowej. Lampa tego typu może zwieszać się w przestrzeni duszy schodów (tzn. wolnej przestrzeni między biegami schodów i balustradami), dzięki czemu będzie widoczna z więcej niż jednej kondygnacji.

Osobną grupą są lampy glamour wiszące, które wyglądem przypominają fontannę. Kryształowe sopelki lub perełki o zróżnicowanej długości zwieszają się pionowo, tworząc niezwykłą formę przestrzenną.

..  Wybieramy modne oświetlenie sufitowe >>>

Lampa glamour – z czego wykonane są kryształki?

Rynek lamp oferuje szeroki wachlarz produktów dostępnych na każdą kieszeń. Cena lampy istotnie wpływa jednak na jakość. W oryginalnych lampach glamour kryształy wykonane są ze szkła kryształowego – na przykład Swarovskiego. Mamy tu do czynienia ze szlachetnym materiałem, który posiada niepowtarzalną głębię i pięknie się mieni. Ich zamiennikiem są akrylowe koraliki, które nie oddają pełni blasku, lecz są popularne ze względu na niską cenę.