Kamerdyner – wieszak na ubrania do sypialni. Jaki wybrać, gdzie ustawić?

2021-04-02 14:17

Kamerdyner dawniej był jedną z ważniejszych osób domowej służby – nadzorował prace porządkowe i był osobistym lokajem pana domu. Dziś funkcja ta niemal całkowicie zanikła, ale pozostałością po niej jest przejęte nazewnictwo nadane jednemu z elementów wyposażenia garderoby. Dowiedzmy się zatem, czym jest wieszak kamerdyner.

wieszaki
Autor: pexels.com

Spis treści

  1. Wieszak kamerdyner – co to jest?
  2. Wieszak na ubrania kamerdyner – gdzie się przyda?
  3. Kamerdyner – wieszak jako dekoracja
  4. Wieszak kamerdyner – jaki wybrać?

Wieszak kamerdyner – co to jest?

Jak można się spodziewać już po samej etymologii, wieszak kamerdyner okaże się przydatną rzeczą w domowych wnętrzach. Istotnie, dzięki niemu przechowywanie ubrań stanie się jeszcze łatwiejsze niż dotychczas. Dotyczy to w szczególności tych elementów odzieży, które wymagają specjalnego traktowania – łatwo się mną i tracą swój elegancki wygląd.

Kamerdyner jest stojakiem z wbudowanym, szerokim wieszakiem przeznaczonym do wieszania koszul, marynarek czy sukienek. Dzięki temu ubrania zachowują swój kształt i są w pełni chronione przez przypadkowym wygnieceniem. Najczęściej doposażony jest również w wieszak na spodnie, rzadziej zaś w haczyki na akcesoria i dodatki lub w niewielką szafeczkę-szkatułkę na drobiazgi.

Wieszak na ubrania kamerdyner przyda nam się wtedy, gdy planujemy nasz strój na ważną imprezę lub spotkanie. Wszystkie elementy odzieży możemy odwiesić przygotowane na stojaku, a następnego dnia tylko je założyć, nie tracąc już czasu na ich prasowanie czy dopasowywanie.

Wieszak kamerdyner docenimy również podczas odświeżania odzieży – jeśli korzystamy z parownicy do ubrań lub żelazka parowego umożliwiającego prasowanie w pionie, najłatwiej będzie nam przygotować stroje zawieszone właśnie na kamerdynerze.

Wieszak na ubrania kamerdyner – gdzie się przyda?

Wieszak kamerdyner okaże się idealnym uzupełnieniem każdego mieszkania. Jego pożyteczność docenimy w szczególności w tych pomieszczeniach, w których najczęściej przygotowujemy się do wyjścia z domu. To od naszych potrzeb zależy więc, czy ustawimy go w garderobie, sypialni, łazience, czy też ustawimy go w pokoju z największym lustrem.

Ogromną zaletą wieszaka na ubrania kamerdynera jest jego mobilność. Najczęściej jest to prosta, lekka i wygodna do przenoszenia konstrukcja, którą zabierzemy ze sobą np. z garderoby do łazienki i tam już zadbamy o swój wygląd w najdrobniejszych szczegółach.

Kamerdyner – wieszak jako dekoracja

Choć wieszak kamerdyner bezsprzecznie jest bardzo praktycznym elementem wyposażenia mieszkania, w wielu miejscach pełni także funkcję dekoracyjną. Idealnie sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu – na targach staroci bez trudu możemy znaleźć bowiem wieszak kamerdyner antyk, który uzupełni naszą elegancką, domową przestrzeń.

Co więcej, w sklepach można z powodzeniem kupimy zupełnie nowe, ale stylizowane na wiekowe wieszaki, ale również oferta nowocześniejszych modeli jest na tyle bogata, że bez trudu dopasujemy je do naszego otoczenia. Przyjrzyjmy się bliżej, co mamy do wyboru!

Wieszak kamerdyner – jaki wybrać?

Wybierając wieszak na ubrania typu kamerdyner, koniecznie zwróćmy uwagę na równi na jego funkcjonalności, jak i proponowany design:

1. Wieszak drewniany kamerdyner

Jest to ogromna grupa wieszaków, w której znajdziemy jednak głównie propozycje pasujące do wnętrz stawiających na elegancję, blichtr i klasyczne dodatki. Wśród nich popularnością cieszą się kolonialne wieszaki kamerdynery, najczęściej stawiające na solidną, dekorowaną konstrukcję wykonaną z ciemnego drewna. Z drugiej strony jednak w sklepach meblarskich można spotkać bardzo proste wieszaki sosnowe, które możemy samodzielnie wykończyć tak, by pasowały do naszych wnętrz.

2. Wieszak metalowy kamerdyner

W tym przypadku również możemy znaleźć modele w różnych stylach. Do nowoczesnego mieszkania idealne okażą się proste, minimalistyczne wieszaki, w klasycznym zaś lepiej zaprezentuje się np. biały kamerdyner w stylu shabby chic.

3. Wieszak składany kamerdyner

To idealny wybór dla osób, którym zależy na oszczędzaniu miejsca w niewielkim mieszkaniu. Wśród składanych wieszaków znajdziemy tak modele metalowe, jak i drewniane. Są w pełni funkcjonalne, ale gdy ich nie używamy, możemy je łatwo i wygodnie schować do szafy.

Przemyślana dekoracja, czy niezbędny na co dzień element garderoby? Wieszak kamerdyner może posłużyć nam w dowolny sposób, choć z pewnością docenimy oba jego aspekty, gdy tylko wyposażymy w niego nasze mieszkanie!