Jak udekorować okno balkonowe? Wybieramy eleganckie firany i firanki balkonowe

2024-07-16 9:46

Eleganckie firany mogą całkowicie odmienić wygląd okna balkonowego! Dobierając odpowiednie firanki na okno balkonowe w bloku, sprawimy, że pokój stanie się jaśniejszy i przytulny. Firanki, jak każda tkanina, ocieplają wystrój i czynią go bardziej przyjaznym – to ich podstawowa przewaga nad roletami. Jaka firanka do okna balkonowego? Zobacz gotowe inspiracje.

Spis treści

 1. Gotowe firany balkonowe
 2. Firany na okno balkonowe w bloku - galeria zdjęć
 3. Z jakiego materiału jest firana?
 4. Jakie firany są najlepsze?
 5. Firanki na okno balkonowe w bloku - cena
 6. Okno w kuchni - inspiracje. Nowoczesny wystrój okna w kuchni

Gotowe firany balkonowe

Okno balkonowe to duża powierzchnia, którą z pozoru trudno zagospodarować. Jeżeli nie mamy konkretnej wizji, jak powinno wyglądać nasze okno balkonowe, najłatwiej zainwestować w gotowe firany.

Trzeba oczywiście uwzględnić, w jakim pokoju znajduje się balkon – czy interesują nas firanki balkonowe do salonu, czy sypialni? A może do pokoju dziecięcego? To pierwsze kryterium, które pozwoli nam określić kolor firan oraz materiał, z jakiego zostały wykonane.

Gotowe firany będą zakrywały drzwi i okno balkonowe. Warto wybrać komplet przeznaczony specjalnie dla balkonów, gdzie jedna z firan całkowicie zakrywa drzwi, a druga jest krótsza, odsłaniając część parapetu.

To nie tylko kwestia estetyki, ale również praktyczne ułatwienie, kiedy chcemy wyjść na balkon. Tak uszyte firany sprawdzą się zarówno jako firanki na okno balkonowe w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Wystarczy wcześniej dokładnie zmierzyć okna, aby nie trzeba było przerabiać materiału u krawcowej.

Zobacz też: Firanki gotowe: do kuchni, salonu, sypialni. Jak je wybierać?

Firany na okno balkonowe w bloku - galeria zdjęć

Z jakiego materiału jest firana?

Jakie rodzaje firanek balkonowych znajdziemy w sklepach?

 • Firanki balkonowe z woalu – woal to gęsty materiał, bardzo dekoracyjny. Z jednej strony zabiera dużo światła, z drugiej zaś ładnie je rozprasza i daje wrażenie lekkości.
 • Firanki balkonowe z tiulu – to materiał, z którego łatwo można zrobić efektowne upięcia. Jest dosyć sztywny, dobrze zachowuje więc swój kształt.
 • Firana balkonowa z żakardu – tradycyjna firana, która sprawdzi się w klasycznie eleganckich wnętrzach.
 • Firanki na okno balkonowe z organzy – to połyskliwy materiał, z którego powstają cienkie i przejrzyste firanki balkonowe. Tradycyjnie organzę wytwarza się z przędzy jedwabnej.
 • Firanki balkonowe z gipiurą – czyli z dodatkiem koronki, który sprawdzi się zwłaszcza w salonie. Gipiurę wszywa się najczęściej na dole lub po bokach firany.

Jakie firany są najlepsze?

Kupując firany, stawiajmy nie tylko na design, ale również walory praktyczne. Jeżeli w mieszkaniu często są przeciągi, dokupmy od razu odważniki. Gdy zaś w domu są małe dzieci, zadbajmy o to, by firana nie była w zasięgu ich ręki (pomogą tu upięcia), tak aby zagwarantować im pełne bezpieczeństwo.

Aby zawiesić firany podwójne, czyli nachodzące na siebie, potrzebny jest projekt dekoracji okiennej. Mówiąc najprościej: trzeba upiąć firany tak, aby wyglądały estetycznie. Wystarczy przewiązać je po bokach, by zwykłe okno balkonowe wyglądało elegancko i nieszablonowo.

Dekoracje okienne to o wiele szerszy temat. Firanki na drzwi balkonowe można dodatkowo ozdobić zawieszkami, dobrać do nich zasłony, a odsłonięty parapet udekorować kwiatami lub świecami.

Zobacz też: Wybieramy ładne i praktyczne firanki do kuchni

Firanki na okno balkonowe w bloku - cena

Przedział cenowy gotowych firan na okna balkonowe jest spory – najprostsze, żakardowe firany możemy kupić nawet za 50 zł. Droższe zestawy to koszt od 150 do nawet 400 zł.

Oczywiście istnieje jeszcze opcja kupna firan na zamówienie, co warto zrobić, jeżeli nie mamy pewności, w jaki sposób wymierzyć okno balkonowe lub jeżeli mamy własny projekt firan balkonowych. Cennik szycia na miarę zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, ale zazwyczaj za gotowy projekt będziemy musieli zapłacić ok. 200 zł.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na firany gotowe, czy na zamówienie, pamiętajmy, że ważne są również pozostałe dekoracje okna. Figurki, świece, ramki na zdjęcia, ozdoby doczepiane do firan – to wszystko sprawi, że firanki na okno balkonowe staną się wyrazistym, ciekawym akcentem we wnętrzu o każdej porze roku.

Okno w kuchni - inspiracje. Nowoczesny wystrój okna w kuchni

Murator Remontuje: Wymiana zlewu i baterii kuchennej
Nasi Partnerzy polecają