Choinka sztuczna - mała, na pniu, ośnieżona. Sztuczna choinka jak żywa. Choinki gotowe z ozdobami.

2023-12-01 9:02

Choinka sztuczna to najpopularniejszy wybór do mieszkań. Jeśli masz w planach zakup sztucznej choinki, wybierz taką, która do złudzenia przypomina prawdziwe drzewko. Sprawdzamy, dlaczego warto kupić sztuczną choinkę i czy sztuczne drzewko może wyglądać jak prawdziwa choinka.

Spis treści

  1. Sztuczna choinka jak żywa — jak wybrać?
  2. Chinka sztuczna - z czego jest zrobiona?
  3. Choinka sztuczna na pniu
  4. Najładniejsze sztuczne choinki

Sztuczna choinka czy prawdziwa? Przed Bożym Narodzeniem po świątecznych porządkach wszyscy zadają sobie to pytanie. Prawdziwe drzewko swoim zapachem podtrzymuje świąteczną atmosferę, jednak może być problematyczne w utrzymaniu czystości. Opadające igły są dosyć kłopotliwe, szczególnie jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Dlatego dla wymagających najlepszym wyborem będzie zakup sztucznej choinki, która zresztą do złudzenia może przypominać żywe drzewko.

Sztuczna choinka jak żywa — jak wybrać?

Decydując się na zakup choinki, warto pamiętać o tym, że tworzy ona nie tylko świąteczną atmosferę, ale pełni również funkcję dekoracyjną. Dlatego tak ważne jest, aby pasowała do aranżacji wnętrza, szczególnie jeśli chodzi o ozdoby choinkowe. Żywa choinka wygląda pięknie, ale osypujące się igły i perspektywa ich sprzątania często skutecznie zniechęcają.

Przed zakupem warto najpierw ustalić wysokość choinki. Czy ma to być małe drzewko, które bez problemu postawimy na komodzie, czy zależy nam na dużej i gęstej choince sięgającej do samego sufitu? Najpopularniejsza wysokość choinek, które pojawiają się w polskich domach, to 180 cm. Wysokość ta jest bardzo praktyczna. Choinkę możemy łatwo rozłożyć i ubrać bez pomocy drabiny. Rozwieszenie lampek choinkowych na drzewku tej wysokości również nie sprawi nam problemu.

Przy zakupie choinki musimy zdecydować się też na rodzaj drzewka. Do wyboru mamy drzewka imitujące naturalne jodły, świerki i sosny. Jeśli chcemy wybrać rozwiązanie bardziej ekonomiczne, kupmy gęstą choinkę, nie musimy wtedy inwestować w dużą ilość ozdób świątecznych.

Sztuczne choinki mają różne wybarwienia. Do wyboru mamy więc sporo odcieni zieleni, ale także drzewka o białych igłach, czyli jeden z hitów w trendach świątecznych. Białą choinkę możemy np. modnie przystroić niebieskimi dekoracjami. Świetnie sprawdzą się również klasyczne ozdoby w kolorze czerwonym. Śmiało sięgajmy też po coraz modniejsze barwy bożonarodzeniowe, takie jak rubinowa czerwień, malinowy róż, granat, kobalt, szmaragdowa zieleń, bordo, a także antracytowa szarość.

Chinka sztuczna - z czego jest zrobiona?

Większość sztucznych choinek świątecznych powstaje z polichlorku winylu. Warto jednak zainteresować się też drzewkami produkowanymi z żyłek. Igły na nich są znacznie cieńsze, a w rezultacie jeszcze lepiej imitują żywą choinkę.

Zwróć też uwagę na to, ile waży choinka – wtedy będzie dla niej potrzebny solidny stojak. Na przykład wysoka choinka o wadze 5-7 kg może nie stać stabilnie na plastikowym stojaku, który do niej jest dołączony.

Kolejny istotny aspekt to gęstość choinki. Wyrażana jest za pomocą liczby tipsów, a im ona większa, tym lepiej. Przykładowo, dobra choinka sztuczna o wysokości 1,5-1,8 m powinna mieć ok. 300 tipsów.

Jeśli wybierasz drzewko osobiście, dokładnie przyjrzyj się, czy nie zdarzają się na niej miejsca z odsłoniętymi drutami. Gdy je zauważysz, lepiej zdecyduj się na inne drzewko. Takie „wolne” punkty przeszkadzają podczas ubierania choinki, wyglądają nieestetycznie, można też nawet się skaleczyć.

Choinka sztuczna na pniu

Choinka jest obowiązkowym elementem świąt Bożego Narodzenia. Drzewko ubrane w kolorowe bombki i błyszczące lampki choinkowe tworzy świąteczną atmosferę i umila długie zimowe wieczory. Sztuczne choinki mają wielu zwolenników i jeśli należycie do tej grupy, mamy dla Was dobrą wiadomość: sztuczne drzewka coraz częściej do złudzenia przypominają prawdziwe choinki.

Są gęste, ich kolorystyka jest identyczna z prawdziwymi, a niektórzy producenci nawet cieniują igły, aby całość była jeszcze bardziej podobna do prawdziwych choinek. Nowością są sztuczne choinki osadzone na wysokim, prawdziwym pniu. Podstawa zawinięta jest w dekoracyjny worek jutowy, co sprawia, że choinki są jeszcze bardziej podobne do tych żywych.

Kolejną zaletą jest również trwałość sztucznych choinek. Wystarczy, że zainwestujemy raz, a posłuży ona wiele lat. Jeśli chodzi o dekoracje na choinkę, warto pokusić się o wybór naturalnych ozdób. Mogą to być suszone plastry pomarańczy, cytryn, laski wanilii, orzechy czy szyszki. Ich wykorzystanie sprawi, że choinka jeszcze bardziej upodobni się do naturalnego drzewka.

Najładniejsze sztuczne choinki

Co zamiast tradycyjnej choinki? 24 pomysły na choinkę kreatywną. Choinka inna niż wszystkie, idealna do małego mieszkania

Ozdoby choinkowe w stylu boho. Chwosty i girlandy z drewnianych korali. DIY