Bombki PRL. Sople, grzybki, bałwanki, pajacyki - moda powraca, a ich wartość rośnie

2023-11-28 8:07

Stare bombki choinkowe wracają do łask i coraz częściej zyskują drugie życie na choinkach młodszych pokoleń. Wraz z modą na PRL stale rośnie na nie popyt, a co za tym idzie - ich ceny. Czy jednak rzeczywiście są tyle warte? Podpowiadamy, gdzie znaleźć stare ozdoby za darmo i co zrobić, by zwiększyć ich wartość podczas sprzedaży.

Spis treści

  1. Bombki z PRL-u. Dlaczego nie warto ich wyrzucać?
  2. Zdjęcia bombek z PRL-u
  3. Kultowe bombki PRL i kosmiczne ceny na OLX czy Allegro
  4. Sprzedaż bombek z PRL-u. Na co zwrócić uwagę, by zwiększyć ich wartość?
  5. Gdzie szukać bombek PRL?

Bombki z PRL-u. Dlaczego nie warto ich wyrzucać?

Na bombki choinkowe z PRL-u warto spojrzeć przychylnym okiem z dwóch względów. Po pierwsze może się okazać, że wcale nie są tak szpetne, jak nam się zawsze wydawało (a przynajmniej nie wszystkie), a w połączeniu z nowoczesnymi ozdobami tworzą idealny, lekko nostalgiczny zestaw. Po drugie - można na nich po prostu zarobić.

Jest też trzeci aspekt - historyczne bombki często mają emocjonalne konotacje. Należały do rodziców lub dziadków. Coraz częściej porzucamy spójne dekoracje choinkowe na rzecz kontrolowanego chaosu, w którym każda ozdoba ma swoją historię i miejsce pochodzenia.

Zdjęcia bombek z PRL-u

Kultowe bombki PRL i kosmiczne ceny na OLX czy Allegro

6 bombek w zwyczajnych kolorach, w tym jedna pęknięta, za 900 zł? A może pojedyncza bombka za 300 zł? To dziś zupełnie normalny widok na popularnych platformach sprzedażowych. Nie miejcie jednak złudzeń - ozdoby choinkowe z PRL-u wcale nie są tyle warte.

W przypadku wzornictwa z czasów komunistycznych przyjęło się, że przedmiot jest wart tyle, ile kupujący jest gotów za niego zapłacić. Niestety, zawsze znajdą się osoby, które dadzą się naciągnąć, a przecież nie wszystko, co powstało w tamtych czasach ma wartość kolekcjonerską.

DIY. Świąteczny wieniec – dekoracja na Boże Narodzenie w duchu zero waste. Zrób to sam krok po kroku

Sprzedaż bombek z PRL-u. Na co zwrócić uwagę, by zwiększyć ich wartość?

Jeśli chcecie sprzedać swoje bombki, pod żadnym pozorem nie wyrzucajcie oryginalnego pudełka. Jeśli ma pieczątkę lub oryginalną naklejkę - tym lepiej. Jest to atrybut, który automatycznie podnosi cenę każdego przedmiotu z PRL-u. Nie tylko bombek i innych dekoracji, ale i mebli. Świadczy bowiem o autentyczności wyrobu, informuje o jakości oraz fabryce, w której powstał.

Jeśli bombki są zakurzone, zachowajcie szczególną ostrożność przy czyszczeniu. Sprawdźcie na niewielkim i mało widocznym fragmencie, czy wybrana metoda nie zmywa wysłużonej farby! Może się okazać, że w czyszczeniu sprawdzi się jedynie delikatne strząśnięcie kurzu miękkim pędzelkiem. Najlepiej od razu odstawcie na bok całą chemię.

Jeśli w pudełku znajdują się bombki o charakterystycznym kształcie lub malowaniu, możecie spróbować sprzedać je osobno.

Bombki z czasów PRL to prawdziwe skarby. Są warte majątek!
Autor: Bombki PRL z dawnych lat - Kolekcja, Facebook

Gdzie szukać bombek PRL?

Bombki PRL wciąż łatwo znaleźć za darmo. Przede wszystkim u dziadków i rodziców. Jeśli i tak szykowali się do wyrzucenia leciwych ozdób, może warto je przejąć i dać im drugie życie - czy to we własnym domu, czy też w zupełnie nowym. Za darmo natkniecie się na nie również na Facebookowych grupkach i na OLX-ie.

W rozsądnych cenach wciąż można je znaleźć na lokalnych targach staroci oraz w internecie, jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Stare ozdoby choinkowe z PRL-u znajdziecie też oczywiście na "wystawkach", czyli obok śmietników. Przed świętami i po świętach lądują tam całe ubrane choinki, których właścicielom nie chciało się rozbierać z wiekowych ozdób - ja w ten sposób znalazłam przynajmniej kilkadziesiąt bombek. Przed zabraniem takich ozdób do domu upewnijcie się, że nie chodzą po nich żadni pasażerowie na gapę - problem pluskiew oraz innych uciążliwych insektów jest w Polsce obecny.

Zobacz też: Wieniec bożonarodzeniowy na drzwi, okno, na stół. Nowoczesne wianki bożonarodzeniowe

Nasi Partnerzy polecają