Drabina we wnętrzu: praktyczna i dekoracyjna. Jak wykorzystać drabinę w aranżacji?

2017-03-29 18:35

Drabina to nie tylko rzecz użytkowa. Dobrze zaaranżowana, pełni funkcję wieszaka albo mebla do przechowywania. W tej drugiej roli sprawdzi się zwłaszcza drabina z półkami albo regał w formie drabinki. Sprawdź, jak jeszcze można wykorzystać drabinę w aranżacji wnętrz.

Spis treści

  1. Drabina w bibliotece, czyli klasyka wnętrzarska
  2. Drabina w sypialni
  3. Drabina w salonie: pomysły
  4. Drabina w łazience i kuchni
  5. Drabina w przedpokoju
  6. Drabina a styl wnętrza
  7. Metamorfoza wnętrza za pomocą dodatków - GALERIE ZDJĘĆ

Praktyczne drobiazgi i dekoracje można eksponować w pomysłowy sposób. Takie zadanie może zrealizować np. drabina. Ponieważ często brakuje funduszy na eleganckie półki bądź wieszaki w łazience, sypialni czy przedpokoju, drabina-półki albo regał-drabina stanowi tani, a przy tym ciekawy wybór.

Drabina w bibliotece, czyli klasyka wnętrzarska

Drabina znajduje zastosowanie zwłaszcza w jednym pomieszczeniu: bibliotece. Chodzi zarówno o te miejskie i gminne, jak i domowe. Posiadacze pokaźnego księgozbioru mogą łatwo sięgnąć po dzieło z najwyższej półki, wspinając się na szczeble. Drabina może być przymocowana do relingu biegnącego wzdłuż półek, dzięki czemu łatwo ją przesuwać (choć w domowych warunkach nie zawsze jest taka potrzeba).

Drabina w sypialni

Drabina w sypialni sprawdzi się w dwóch rolach:

Drabina-półki na książki: z powodzeniem zastąpi regał, a ulubione lektury będą zawsze pod ręką.

Mała drabina jako stolik nocny: do tego zadania najlepsze są niskie drabinki-półki, na przykład dwustopniowe. Znajdzie się miejsce na książkę, okulary, pilot do TV i radia. Jeśli zaś mamy do ukrycia kilka drobiazgów, połóżmy na niższym stopniu niewielkie ozdobne pudełko. Do drabinki w roli stolika nocnego możemy też przymocować lampkę na łamanych ramionach (zwłaszcza jeśli w sypialni nie ma kinkietu nad łóżkiem lub lampy podłogowej).

Nie przegap: Materiały na pościel - który jest najlepszy? >>>

Drabina w salonie: pomysły

Drabina w salonie może pełnić kilka funkcji:

Miejsce na książki i czasopisma: drabina z półkami świetnie sprawdzi się do eksponowania domowego księgozbioru. Z kolei ta ze szczebelkami posłuży jako oryginalny gazetnik – wystarczy zawiesić na niej magazyny.

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ekspozycja porcelany: na półkach drabinki można umieścić najpiękniejszą domową kolekcję, zwłaszcza gdy drabinę postawimy obok stołu.

Mała drabina jako stolik pomocniczy: podczas przyjęcia zastąpi barek, a na co dzień – konsolę albo kwietniki.

Drabina w gabinecie
Autor: materiały prasowe Drabina w roli wieszaka

Drabina w łazience i kuchni

W łazience drabinę warto wykorzystać jako wieszak do suszenia ręczników. Jeśli zaś drabina ma półki, ciekawie zastąpi szafkę łazienkową – uda się wygodnie posegregować kosmetyki, akcesoria albo też ułożyć zapasowe ręczniki.

Nie przegap: Co nowego w łazience? Trendy z targów ISH we Frankfurcie >>>

Z kolei w kuchni drabina może pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Przyda się np. wtedy, gdy trzeba sięgnąć na wyższą półkę. Na drabince warto też rozwieszać ściereczki i fartuchy kuchenne. Będą ciekawie wyeksponowane i zawsze pod ręką. Drabina z półkami spodoba się też miłośnikom domowych ziół – pomieści sporo pojemników i doniczek.

Drabina w przedpokoju

W przedpokoju drabinę można wykorzystać w roli wieszaka. Można np. przymocować do niej haczyki. Inna opcja: drabina-półki jako szafka na buty albo regał na torebki czy akcesoria modowe. W tym przypadku jednak wszystko znajduje się na widoku, dlatego trzeba pamiętać o porządku!

Drabina a styl wnętrza

Drabina drabinie nierówna – i nie chodzi tylko o wymiary! Warto pamiętać, by stylistycznie pasowała do wystroju wnętrza. Oto kilka wskazówek:

Styl skandynawski: stawiamy na jasne drewno. Lekka optycznie drabina będzie świetnym dodatkiem właściwie do dowolnego pomieszczenia w stylu skandynawskim. Typowa dla niej konstrukcja zapewnia dobry przepływ światła.

Zobacz też: Styl skandynawski - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl nowoczesny: dobrze jest zdecydować się na drabinę w wyrazistym kolorze. Jeśli wystrój ma wiele wspólnego ze stylem industrialnym, możemy wykorzystać nawet roboczą drabinę aluminiową. Doskonale wpisze się w aranżację.

Styl marynistyczny: warto zainspirować się zwijanymi drabinami (wykonanymi z mocnych sznurów), których używa się na statkach.

Styl klasyczny: najlepiej sprawdzi się drabina z pięknego, ciemnego drewna. To samo dotyczy regału-drabiny oraz drabiny z półkami.

Metamorfoza wnętrza za pomocą dodatków - GALERIE ZDJĘĆ

Potrzeba remontu albo po prostu drobnej metamorfozy mieszkania? Sprawdź, jak możesz tego dokonać! Gotowe pomysły czekają w naszych galeriach zdjęć.