Targi ISH 2017: poznaj trendy łazienkowe! Jak zmienia się współczesna łazienka?

2017-03-21 17:15 Daniel Działa

Targi ISH 2017 już za nami – odbywały się w dniach 14-17 marca 2017 we Frankfurcie nad Menem. Stanowiły świetną okazję, by poznać gorące trendy łazienkowe, a także zobaczyć nowości. Ponieważ targi odbywają się co 2 lata, wystawcy dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej zaprezentować ofertę. A przy okazji zaskoczyć wizytujących nowymi pomysłami!

Targi ISH we Frankfurcie poświęcone są nie tylko łazienkom, lecz także szeroko pojętym instalacjom domowym, m.in. klimatyzacji czy centralnemu ogrzewaniu. W tym artykule bierzemy pod lupę część łazienkową.

Trzy strefy w łazience: przygotowania, higieny i relaksu

Nowoczesna łazienka coraz częściej staje się pokojem kąpielowym, który ma służyć także do relaksu. W przeciwieństwie do kuchni, będących pomieszczeniami „socjalnymi”, czyli sprzyjającymi integracji, łazienka to oaza prywatności. A w takim domowym salonie relaksu wszystko powinno być na swoim miejscu – z naciskiem na wygodę i funkcjonalność.

We współczesnych łazienkach można więc wyróżnić trzy strefy:

Strefa przygotowania: czyli umywalka, lustro, pojemne szafki. Projektowana jest w taki sposób, by rano szybko przygotować się do wyjścia, a wieczorem – do snu. Dlatego też zarówno umywalki, jak i baterie łazienkowe są w pełni zintegrowane z meblami łazienkowymi i akcesoriami. Praktyczne przechowywanie jest bowiem gwarancją porządku w strefie przygotowania.

Strefa higieny: czyli toaleta, a także – coraz częściej – towarzyszący jej bidet. W parze z higieną idą takie nowatorskie rozwiązania, jak toalety myjące. Automatycznie usuwają wszystkie zabrudzenia, eliminują szkodliwe mikroorganizmy, a na koniec suszą muszlę po porządkach. Służy do tego specjalny elektroniczny moduł zintegrowany z toaletą.

Strefa relaksu: wanna, kabina prysznicowa albo obydwa rozwiązania w większej łazience. Wanny mają coraz więcej praktycznych uchwytów i wcięć-półek na kosmetyki. Dodatkowo profilowane są w taki sposób, by zapewnić dobre podparcie dla ciała podczas dłuższej kąpieli, połączonej chociażby z lekturą ulubionej książki. Z kolei prysznice mają liczne opcje regulacji strumienia. Coraz częściej zastępowane są też deszczownicami i kurtynami wodnymi.

Strefa relaksu w łazience
Autor: mat. prasowe Hoesch Strefa relaksu w łazience - podświetlana kabina prysznicowa i wanna wolnostojąca

Ekologia i bezpieczeństwo

Kolejny ważny aspekt to rozważne gospodarowanie zasobami w duecie z bezpieczeństwem. Nowoczesne instalacje łazienkowe i baterie projektowane są w taki sposób, by jak najbardziej zmniejszyć zużycie wody. Na targach ISH zaprezentowano nowatorski system firmy Grohe składający się z dwóch urządzeń. Pierwsze to Grohe Sense, czyli czujka alarmująca o zalaniu, ale też wzroście wilgotności czy temperatury. Drugie urządzenie to Grohe Sense Guard, montowany na rurze z dopływającą wodę. W przypadku awarii instalacji automatycznie odcina dopływ wody. Obydwa urządzenia można obsługiwać zdalnie (Wi-Fi), dlatego np. jeśli zapomnimy o zakręceniu wody i wyjedziemy, możemy to zrobić jednym przyciskiem w smartfonie.

Bezpieczna łazienka
Autor: mat. prasowe Grohe Gdy urządzenie podświetla się na czerwono, sygnalizuje to problem z przepływem wody

Prysznic i wanna: trendy łazienkowe

Zarówno w wannach, jak i prysznicach projektanci stawiają na personalizację i indywidualizację. Coraz modniejsze rozwiązanie stanowią wanny wolnostojące, w dodatku odpowiednio profilowane – z uchwytami i odpowiednim podparciem dla pleców.

Zobacz też: Łazienki - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Wiele ciekawych rozwiązań pojawia się też w kabinach prysznicowych. Po pierwsze, są to deszczownice z różnymi funkcjami: kilkupoziomową regulacją strumienia (z jednym strumieniem, „wodospadem”, drobnymi kropelkami jak przy mżawce), dodatkowym oświetleniem, a nawet kąpielą w rytm ulubionej muzyki. Pomysłową opcją są też krzyżujące się strumienie, przez co krople wody opadają delikatniej.

Podświetlana deszczownica
Autor: mat. prasowe Grohe Podświetlana deszczownica i kąpiel w rytm muzyki? Czemu nie!

Małą ewolucję przechodzą też formy kabin prysznicowych. Do brodzików kwadratowych, prostokątnych, okrągłych i półokrągłych dochodzą te na planie trapezu – pozwalają chociażby zaoszczędzić miejsce w niedużej łazience. Z kolei kabiny częściowo otwarte (tzw. walk-in) są lekkie optycznie, przez co perfekcyjnie wpisują się w wystrój nowoczesnego pokoju kąpielowego.

Zobacz też: Jak wybrać brodzik? >>>

Kryzys bieli? Kremy i szarości w łazienkach

Rok 2017 upływa pod znakiem swoistego kryzysu bieli, co można było zaobserwować także na targach ISH 2017 we Frankfurcie. Chodzi zwłaszcza o kolorystykę ceramiki łazienkowej. Konkurentami dla bieli są np. pastelowa szarość, kolor szampański oraz beż. Bardzo ciekawie prezentują się też umywalki w kolorze srebra i złota, a nawet czarne. Podobne trendy kolorystyczne dotyczą też brodzików. Biel niezmiennie króluje jednak w wannach, choć i tu widać nowinki barwne.

Nie przegap: Nowoczesne baterie łazienkowe – trendy z targów ISH 2017 >>>

Czarne umywalki
Autor: mat. prasowe Vitra Ceramika łazienkowa w kolorze czarnym

Nowe materiały i wykończenia

Nowatorskie wyposażenie łazienek oddziałuje na wiele zmysłów – w tym dotyku. Lśniące wykończenie ma silnego konkurenta w postaci matowych, aksamitnych powierzchni. Dotyczy to np. umywalek, powstających z nowoczesnych kompozytów. Dzięki innowacyjnym materiałom są też o wiele cieńsze, a niekiedy – asymetryczne. Z kolei w bateriach łazienkowych i kuchennych zaczyna królować dekor 3D. Efektownie i elegancko prezentuje się zwłaszcza na bateriach w kolorze złota i miedzi.

Łazienka w stylu nowoczesnym – GALERIE ZDJĘĆ

Nowoczesna łazienka to przede wszystkim wygodny pokój kąpielowy. Jeśli myślisz o remoncie łazienki, poszukaj inspiracji w naszych galeriach!

Nasi Partnerzy polecają