Pomysłowe pokoje dla dzieci. Sypialnie na antresoli, piękne dodatki a pośrodku... łazienka

2023-07-11 9:19

Czworo dzieci i dwa przechodnie pokoje połączone łazienką. Dwie młodsze dziewczynki, Rozalka i Celinka, dzielą wspólny pokój, nastolatki, Blanka i Gustaw, mają już swój doroślejszy świat oraz prywatną przestrzeń na antresolach. Zobacz, jak Magda urządziła pokoje dla swoich pociech.

Kiedy na świat przyszły dwie młodsze córki – Rozalka, a potem Celinka – uznaliśmy, że trudno będzie nam się pomieścić w aktualnym 3-pokojowym mieszkaniu w Ożarowie Mazowieckim. Dodatkowo starsze dzieci – Blanka i Gustaw – uczęszczały do szkoły muzycznej na warszawskiej Woli, codziennie musiałam je tam zawozić i stamtąd odbierać – opowiada mama Magda.

Decyzja o przeprowadzce do stolicy kiełkowała w rodzicach kilka lat, ciężko było im jednak znaleźć lokum, które na około 80 m² wygodnie pomieści 6-osobową rodzinę wraz z… psem. W końcu trafili na nowoczesny blok obok szkoły, a w nim – mieszkanie na parterze, z ogródkiem. I co najważniejsze – wysokie na 370 cm!

Przeczytaj też: Jak urządzić piękny i funkcjonalny pokój dla dziecka? Oto garść porad i inspiracji

Magda z mężem doskonale wiedzieli, że maksymalnie wykorzystają tę ponadnormatywną wysokość pomieszczeń, mieli na nią mnóstwo pomysłów. Potrzebowali jednak skonfrontować je z doświadczeniem i wiedzą Marii Rauch z pracowni Architektura szyta na miarę. – W ramach poradni architektonicznej przygotowałam ogólną koncepcję układu wnętrz, zaproponowałam m.in. wyburzenie kilku ścian i powiększenie otworów drzwiowych, by do przedpokoju dostawało się więcej światła.

Pokój dziecka
Autor: Yassen Hristov

Rozrysowałam pięć antresoli – mówi projektantka. Dwie z nich miały znaleźć się w specjalnie stworzonej strefie dla dzieci. Czyli gdzie? – To strefa składająca się z dwóch pokoi przylegających do długiego korytarza i połączonych przechodnią, ale zamykaną z dwóch stron, łazienką – wyjaśnia Magda, która zajęła się szczegółami projektowymi i wykończeniem mieszkania.

– Wielkim wsparciem był dla mnie teść, stolarz z pasją artysty. Zaprojektował meble ze sklejki i przede wszystkim… antresole – wsparte na mocnych drewnianych stelażach, z podłogą z grubej sklejki – wspomina. Mniejsze, 10-metrowe wnętrze z 6-metrową antresolą nad korytarzem, bliżej centrum mieszkania, przeznaczyliśmy początkowo dla chłopca. Ale życie zweryfikowało ten wybór. Wspólnie uznaliśmy, że minimaliście Guciowi (zanurzonemu w świecie lego i komputerowych aktywności) lepiej będzie na uboczu – na nieco mniejszej antresoli, o którą łatwiej jest dbać, wykrojonej z łazienki. Obok 11-metrowego pokoju młodszych sióstr. I dopiero to była słuszna decyzja – uśmiecha się mama.

Pokój dziecka
Autor: Yassen Hristov Baldachim – Cotton & Sweets; poduszki – moimili.net; lniana narzuta z pomponami – tinybubbles.pl
Poradnia architektoniczna
Maria Rauch Architektura szyta na miarę, mariarauch.pl
Maria Rauch, Architektura szyta na miarę, mariarauch.pl

Są sytuacje, gdy klienci nie potrzebują kompleksowego projektu, szczegółowo opracowanej dokumentacji, nadzoru wykonawczego. Brakuje im inspiracji, pomysłu. Albo wprost przeciwnie – mają ich tyle, że muszą je skonsultować z fachowcem, by wybrać te najlepsze. Poszukują wsparcia, zrobienia tzw. burzy mózgów. Dokładnie tak było w tym przypadku… Z myślą o różnych potrzebach inwestorów stworzyłam poradnię architektoniczną. Podzieliłam ją na trzy bloki: Reanimację, Operację i Terapię. Pierwszą kieruję do osób, które „poległy”, nie udało im się rozwiązać konkretnego problemu. Drugą – gdy czują, że ich wnętrza wymagają intensywnego zabiegu. Robię wtedy rentgen domu i wypisuję receptę na trzy zmiany. Natomiast w ramach Terapii eskortuję klientów w działaniach, porządkuję ich pomysły, podpowiadam rozwiązania, radzę, jak uniknąć błędów.

Zobacz, jak Barbara Kurdej-Szatan urządziła pokój córki

Nietypowa biało-granatowa łazienka dla dzieci — porady architektek, kosztorys