Pokój małego alergika. Urządzamy pokój dla dziecka z alergią

2022-07-01 10:02

Pokój alergika powinien być bezpieczną przestrzenią dla dziecka z uczuleniem na kurz i roztocza. Dlatego, urządzając taki pokój, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pomogą nam wyeliminować lub ograniczyć do minimum występowanie szkodliwych alergenów. Jak urządzić pokój dla alergika? Co powinno się w nim znaleźć? Podpowiadamy.

Pokój małego alergika
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Pokój dla alergika – jak ograniczyć ilość alergenów?
  2. Jak urządzić pokój dla alergika? Materiały i wyposażenie przyjazne dla alergików

Pokój dla alergika – jak ograniczyć ilość alergenów?

Pokój dla dziecka alergika dobrze jest często sprzątać, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Zachowanie czystości to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyeliminowanie bakterii i roztoczy kurzu. By mieć pewność, że sprzątając pokój alergika pozbywamy się szkodliwych drobnoustrojów, zaopatrzmy się w odkurzacz z filtrem HEPA. Dobrej jakości odkurzacz z certyfikatami i filtrami oznaczonymi H13 lub H14 pochłonie nawet 99% zanieczyszczeń, w tym niebezpiecznych roztoczy kurzu. Innym przydatnym urządzeniem będzie odkurzacz do materacy. Jest on specjalnie przystosowany do usuwania roztoczy i szkodliwych bakterii, które mieszkają w materacach, tapicerkach, fotelach, sofach i dywanach. Lampa UV, w którą wyposażone jest urządzenie zabija większość gnieżdżących się w tkaninach szkodników.

Do pokoju alergika warto wstawić także oczyszczacz powietrza. Pamiętajmy, że zasięg oczyszczacza nie jest duży, dlatego każdy z domowników powinien mieć osobne urządzenie. W przypadku małego alergika ustawmy oczyszczacz w sąsiedztwie jego łóżka. Przefiltrowane powietrze zapewni maluchowi zdrowy i spokojny sen. By ograniczyć ilość alergenów w pokoju alergika, usuńmy zbędne dekoracje i zabawki z pola widzenia. Zamiast eksponować samochodziki i figurki na półkach, schowajmy je do szczelnie zamkniętych pojemników. Podobnie zróbmy z pluszakami, ubraniami i sprzętem elektronicznym.

Innym sposobem na ograniczenie szkodliwych drobnoustrojów przed dostaniem się do pokoju naszej pociechy jest zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu. Idealne warunki dla roztoczy to temperatura między 21-27 stopni. Dlatego tak ważne jest, by regularnie wietrzyć pokój alergika i utrzymywać w nim temperaturę nie wyższą niż 21 stopni.

Jak urządzić pokój dla alergika? Materiały i wyposażenie przyjazne dla alergików

Jeśli mamy możliwość, urządzanie pokoju dla alergika dobrze jest zacząć od odświeżenia ścian. Wybierzmy hipoalergiczną farbę w wesołym kolorze, który przypadnie do gustu naszemu dziecku. A co z tapetą? Niestety, tapety nie będą dobrym wyborem dla pokoju alergika – nie tylko osiada na nich kurz, ale i wilgoć, co sprzyja powstawaniu pleśni. Zamiast dywanów i wykładzin, postawmy na dobrej jakości panele podłogowe.

W dywanach kumuluje się ogromna ilość alergenów i zanieczyszczeń, to również doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów. Co zamiast dywanu do pokoju dziecka alergika? Jeśli chcemy nieco ocieplić pokój naszego malucha, kupmy niewielki bawełniany chodniczek, który można prać w temperaturze 60 stopni. Jak często powinniśmy odkurzać i myć podłogi w pokoju alergika? Najlepiej robić to 3 razy w tygodniu. Zamiast mopa, lepiej w takiej sytuacji użyć ścierki, którą później wypierzemy w temperaturze 60 stopni (wtedy ginie większość bakterii i roztoczy).

Urządzając pokój alergika, zamiast wieszania ciężkich materiałowych zasłon i firanek, które przyciągają kurz, lepiej jest zamontować lekkie rolety. Oczywiście rolety również będą przyciągać kurz, ale są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką i zwinąć w ciągu dnia.

Łóżko dla alergika musi być wykonane z materiału, który łatwo się czyści, np. drewno czy metal. Do takiego stelaża dokupmy materac piankowy ze specjalnym pokrowcem hipoalergicznym. Dlaczego materac piankowy? Materac piankowy nie stanowi dla roztoczy, bakterii i grzybów atrakcyjnego środowiska do życia i rozmnażania, więc jest bezpieczniejszy dla osób z alergią. Przynajmniej raz w miesiącu dobrze jest wyprać pokrowiec (w wysokiej temperaturze), a na powierzchni materaca rozsypać sodę oczyszczoną, która wchłonie wilgoć. Po 30 minutach wystarczy odkurzyć materac. Można go także odkurzyć specjalnym odkurzaczem do materacy z lampą UV. Kupując pościel dla alergika, zwróćmy uwagę, czy posiada ona certyfikat OEKO-TEX Standard 100, potwierdzający jej hipoalergiczność. Pościel należy prać regularnie, najlepiej co 2-3 tygodnie. Jeśli mamy możliwość wietrzenia jej w chłodne dni, warto to robić – roztocza bardzo nie lubią niskich temperatur.

Nasi Partnerzy polecają