Pokój małego alergika. Urządzamy pokój dla dziecka z alergią

2022-07-01 10:02
Pokój małego alergika
Autor: Mariusz Bykowski

Pokój alergika powinien być bezpieczną przestrzenią dla dziecka z uczuleniem na kurz i roztocza. Dlatego, urządzając taki pokój, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pomogą nam wyeliminować lub ograniczyć do minimum występowanie szkodliwych alergenów. Jak urządzić pokój dla alergika? Co powinno się w nim znaleźć? Podpowiadamy.

Pokój dla alergika – jak ograniczyć ilość alergenów?

Pokój dla dziecka alergika dobrze jest często sprzątać, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Zachowanie czystości to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyeliminowanie bakterii i roztoczy kurzu. By mieć pewność, że sprzątając pokój alergika pozbywamy się szkodliwych drobnoustrojów, zaopatrzmy się w odkurzacz z filtrem HEPA. Dobrej jakości odkurzacz z certyfikatami i filtrami oznaczonymi H13 lub H14 pochłonie nawet 99% zanieczyszczeń, w tym niebezpiecznych roztoczy kurzu. Innym przydatnym urządzeniem będzie odkurzacz do materacy. Jest on specjalnie przystosowany do usuwania roztoczy i szkodliwych bakterii, które mieszkają w materacach, tapicerkach, fotelach, sofach i dywanach. Lampa UV, w którą wyposażone jest urządzenie zabija większość gnieżdżących się w tkaninach szkodników.

Do pokoju alergika warto wstawić także oczyszczacz powietrza. Pamiętajmy, że zasięg oczyszczacza nie jest duży, dlatego każdy z domowników powinien mieć osobne urządzenie. W przypadku małego alergika ustawmy oczyszczacz w sąsiedztwie jego łóżka. Przefiltrowane powietrze zapewni maluchowi zdrowy i spokojny sen. By ograniczyć ilość alergenów w pokoju alergika, usuńmy zbędne dekoracje i zabawki z pola widzenia. Zamiast eksponować samochodziki i figurki na półkach, schowajmy je do szczelnie zamkniętych pojemników. Podobnie zróbmy z pluszakami, ubraniami i sprzętem elektronicznym.

Innym sposobem na ograniczenie szkodliwych drobnoustrojów przed dostaniem się do pokoju naszej pociechy jest zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu. Idealne warunki dla roztoczy to temperatura między 21-27 stopni. Dlatego tak ważne jest, by regularnie wietrzyć pokój alergika i utrzymywać w nim temperaturę nie wyższą niż 21 stopni.

Jak urządzić pokój dla alergika? Materiały i wyposażenie przyjazne dla alergików

Jeśli mamy możliwość, urządzanie pokoju dla alergika dobrze jest zacząć od odświeżenia ścian. Wybierzmy hipoalergiczną farbę w wesołym kolorze, który przypadnie do gustu naszemu dziecku. A co z tapetą? Niestety, tapety nie będą dobrym wyborem dla pokoju alergika – nie tylko osiada na nich kurz, ale i wilgoć, co sprzyja powstawaniu pleśni. Zamiast dywanów i wykładzin, postawmy na dobrej jakości panele podłogowe.

W dywanach kumuluje się ogromna ilość alergenów i zanieczyszczeń, to również doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów. Co zamiast dywanu do pokoju dziecka alergika? Jeśli chcemy nieco ocieplić pokój naszego malucha, kupmy niewielki bawełniany chodniczek, który można prać w temperaturze 60 stopni. Jak często powinniśmy odkurzać i myć podłogi w pokoju alergika? Najlepiej robić to 3 razy w tygodniu. Zamiast mopa, lepiej w takiej sytuacji użyć ścierki, którą później wypierzemy w temperaturze 60 stopni (wtedy ginie większość bakterii i roztoczy).

Urządzając pokój alergika, zamiast wieszania ciężkich materiałowych zasłon i firanek, które przyciągają kurz, lepiej jest zamontować lekkie rolety. Oczywiście rolety również będą przyciągać kurz, ale są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką i zwinąć w ciągu dnia.

Łóżko dla alergika musi być wykonane z materiału, który łatwo się czyści, np. drewno czy metal. Do takiego stelaża dokupmy materac piankowy ze specjalnym pokrowcem hipoalergicznym. Dlaczego materac piankowy? Materac piankowy nie stanowi dla roztoczy, bakterii i grzybów atrakcyjnego środowiska do życia i rozmnażania, więc jest bezpieczniejszy dla osób z alergią. Przynajmniej raz w miesiącu dobrze jest wyprać pokrowiec (w wysokiej temperaturze), a na powierzchni materaca rozsypać sodę oczyszczoną, która wchłonie wilgoć. Po 30 minutach wystarczy odkurzyć materac. Można go także odkurzyć specjalnym odkurzaczem do materacy z lampą UV. Kupując pościel dla alergika, zwróćmy uwagę, czy posiada ona certyfikat OEKO-TEX Standard 100, potwierdzający jej hipoalergiczność. Pościel należy prać regularnie, najlepiej co 2-3 tygodnie. Jeśli mamy możliwość wietrzenia jej w chłodne dni, warto to robić – roztocza bardzo nie lubią niskich temperatur.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022