Pokój dziecka: coś nowego do pokoju prezentem na Dzień Dziecka?

2015-05-05 16:05 Monika Czerwińska-Konarska

Dzień Dziecka to idealny moment na zmiany w pokoju dziecka. Zamiast kolejnej zabawki spełnijmy marzenie o idealnym pokoju dziecka! Zróbmy inne dekoracje ścian, wstawmy nowe mebelki lub podarujmy lampę rozpraszającą wieczorne lęki…

Dzień Dziecka to nieodłączne pytanie: co kupić, przecież nasze dziecko ma już chyba wszystko? Co jeszcze może sprawić radość? Zabawka? Przecież pokój dziecka i tak wygląda już jak sklep z zabawkami? Może idąc za wzorem stylu skandynawskiego, ograniczającego ilość posiadanych rzeczy, przygotujmy jakaś niespodziankę w pokoju dziecka? Może to być ładna lampka, dająca wieczorem miękkie i nastrojowe światło, naklejka ścienna, rozstawiony namiot Tippi, czyli coś co możemy szybko zaaranżować podczas krótkiej nieobecności dziecka w domu. W ten sposób nie zagracimy pokoju dziecka kolejnym gadżetem, pokazując, że prezenty to nie tylko zabawki i ubrania.

Nowe mebelki w pokoju dziecka

Jeśli planujemy zmianę aranżacji pokoju dziecka, Dzień Dziecka będzie idealnym momentem. Na pewno sprawdzą się proste mebelki w kształcie domków – otwarte niskie regały lub zamykane szafki. Takie otwarte regały dziecko może traktować jako domek dla lalek czy dla ulubionego misia. Może tam samodzielnie układać swoje ulubione przedmioty. Może takie nie nudne meble w stylu skandynawskim w pokoju dziecka przy okazji zachęcą je do codziennego układania zabawek na swoim miejscu? W realizacji takiego pomysłu pomogą nam na pewno dziadkowie albo rodzice największego przyjaciela naszego dziecka, którzy z chęcią przenocują nasza pociechę, byśmy mieli czas na realizację prezentu, w zamian za wspólny dzień w odmienionym  królestwie naszego dziecka?

Dekoracyjne oświetlenie w pokoju dziecka

Większość dzieci nie lubi zasypiać w kompletnej ciemności. W pokoju dziecka oczywiście przydają się „dorosłe” lampki, przy których czytamy bajki. Jednak kiedy wychodzimy z pokoju okazuje się, że emitują zbyt mocne światło. Dlatego dobrym pomysłem może być rozwieszenie w pokoju dziecka jednej lub dwóch  girland z kolorowymi  kulkami świetlnymi. Girlandy możemy kolorystycznie dobrać praktycznie do każdego pokoju dziecka. Możemy je rozwiesić w okolicy łóżka lub puścić pionowo wzdłuż krawędzi szafy. Możemy je położyć na komodzie lub półce. Pomysłów na rozmieszczenie świecących kul jest praktycznie tyle ile kombinacji mebli w pokoju dziecka. A co ważne zmontowanie takiego oświetlenia i rozmieszczenie go nie zajmie więcej czasu niż regularny spacer. Jeśli dziecko jest starsze niespodzianką może być po prostu prezent - girlanda, a składanie i szukanie miejsca na rozwieszenie może być już wspólnie.

Dekoracja ścian w pokoju dziecka nietypowym prezentem

Jeszcze innym pomysłem na metamorfozę – niespodziankę pokoju dziecka jest dekoracja ścian. Najszybsza opcją będą naklejki ścienne lub inspirujące obrazki. Naklejki ścienne i obrazki mogą przedstawiać ulubionych bohaterów bajek, chmurki, kwiatki, drzewa – nawet genealogiczne. Mogą przedstawiać miejsce przyszłych wakacji. Pomysłów na taką dekorację ścian jest dosłownie tyle ile dziecięcych marzeń. Wystarczy dokładnie słuchać o czym mówią nasze pociechy. Pomysłem na dekorację ściany wymagającym trochę więcej czasu jest położenie tapety. I tutaj też, tapeta może być po prostu dekoracyjna, wprowadzać nowy kolor do pokoju dziecka. Ale może też być taka po której można rysować i wklejać zdjęcia. Większość dzieci ucieszy się też ze ściany pomalowanej farbą tablicową. Naszym zadaniem będzie jedynie wytłumaczenie dziecku, że tylko po tej ścianie można rysować, po innych lepiej nie…