Pokój dla dziewczynek: jak go urządzić żeby było ładnie a siostrom wygodnie?

2017-09-12 16:20

Jak urządzić pokój dla dziewczynek - dwóch sióstr w różnym wieku? Tak żeby wzajemnie sobie nie przeszkadzały, a rzeczy były dostępne na wygodnym, dla każdej z nich,  poziomie? Zobaczcie ciekawy projekt pokoju dla dziewczynek, w którym można zbudować domek lub urządzić teatrzyk.

Pomysł na pokój dla dzieci był prosty, ale doskonale się sprawdził. Architekt Witold Węgiełek urządził pokój dziewczynek na dwóch poziomach, adekwatnie do ich wzrostu. I nie chodzi tylko o piętrowe łóżko w kąciku do spania. Niewidzialna linia podziału przebiega przez cały pokój. Na wyższych półkach regału czy szafy mieszczą się rzeczy starszej z sióstr. Młodsza do nich nie sięga. Z kolei jej zabawki i rzeczy  znajdują się niżej, na właściwej dla niej wysokości. Prawo własności nie jest więc naruszane. Choć pokój ma niecałe 15 m 2, architekt stworzył w nim jeszcze terytoria wspólne – do zabawy i nauki, oraz miejsca na schowki. Udało mu się przy tym zachować wrażenie przestrzeni, bo meble są lekkie optycznie, w dominującej bieli, a strefa sypialniana została „wtopiona” w tło wzorzystej tapety. To właśnie ta część jest głównym punktem programu. Stale inspiruje do nowych pomysłów. Można tu być na przykład księżniczką uwięzioną w wieży, zbudować domek, namiot czy teatr z kurtyną. Na dodatek z efektownym oświetleniem, czyli girlandą ledowych kul. Przedstawień odbyło się już ogromnie dużo. Początkowo aktorami były pacynki, z czasem wszystkie role przejęły dwie siostry. Dziewczynki mają nawet pod ręką duży wiklinowy kosz na sceniczne kreacje i maski. Na spektakle są  zapraszani dorośli i starszy brat, który zresztą często tu zagląda.

Projekt pokoju dla rodzeństwa
Autor: Mariusz Purta

Meble i dodatki w pokoju dziewczynek

Pokój o po wierzchni 15 m 2 sprawia wrażenie większego  niż jest, dzięki wybranym lekkim optycznie meblom i tapecie z wdzięcznym motywem roślinnym. Obie te cechy łączy w sobie biały regał w kształcie drzewa, podkreślając  styl pokoju i powtarzając motyw roślinny z tapety.  Podobnie jest z lampą – mama dziewczynek zauważyła ją zupełnie przypadkowo, a oprawa wygląda jakby została zaprojektowana specjalnie do tego pokoju.  Białe łóżko piętrowe służy nie tylko do spania – w zależności od potrzeby przekształca się w teatrzyk lub namiot. Na uwagę zasługuje to, że dolne łóżko ustawione jest pod katem prostym względem łóżka górnego.  Dzięki temu w strefie wypoczynku zmieściła się także komódka i siedzisko ze schowkami. Łóżko zostało zrobione na zamówienie przez stolarza.

Czytaj też: Tapety z modnym motywem liści