Pierwsze prawdziwe łóżko – jak wybrać łóżko dla kilkuletniego dziecka? Konstrukcja, materiał, styl

2020-01-08 10:00

Łóżko dla dziecka, które skończyło już kilka lat, będzie pod wieloma względami różniło się od łóżeczek dla niemowlaków. Wybór „dorosłego” miejsca spania dla naszej pociechy to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak wybrać łóżko dla dziecka i odpowiedni materac, który zapewni maluchowi zdrowy i komfortowy sen.

Mały pokój dziecięcy. Jak urządzić mały pokój dla dziecka?
Autor: Mariusz Purta Łóżko na wysokim stelażu świetnie sprawdza się na małej przestrzeni. Pod nim można urządzić np. miejsce do zabawy.

Spis treści

  1. Kiedy dziecko jest gotowe na „dorosłe” łóżko?
  2. Jak wybrać łóżko dla dziecka? Czym się kierować?
  3. Jak wybrać materac dla dziecka?
  4. Zainspiruj się! Oto nasze propozycje na urządzenie dziecięcego pokoju

Kiedy dziecko jest gotowe na „dorosłe” łóżko?

Każde dziecko w innym czasie wykazuje zainteresowanie i chęć zmianą łóżka. Statystycznie dzieci w wieku od półtora do trzech i pół roku stają się gotowe, by przenieść się z niemowlęcego łóżeczka do „dorosłego” łóżka. Jeśli zauważymy, że nasza pociecha jest gotowa na zmianę miejsca spania, warto zastanowić się nad zakupem nowego łóżka.

Jak wybrać łóżko dla dziecka? Czym się kierować?

Wybór łóżka dziecięcego wcale nie jest taki prosty – na rynku dostępnych jest wiele modeli, a to wcale nie ułatwia sprawy. Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem nowego łóżka dla dziecka. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo malucha. Kilkuletni brzdąc potrzebuje maksymalnej ochrony, dlatego łóżko nie powinno stanowić zagrożenia.

Najlepszym materiałem, który zapewni komfort i wytrzymałość łóżka, jest lite drewno. Taki mebel może służyć naszemu dziecku przez wiele lat. Kupując drewniane łóżko dla dziecka, warto zwrócić uwagę czy nie ma ono ostrych kątów i krawędzi.

Kolejną kwestią, która powinna być przez nas sprawdzona to pokrycie łóżka – czy farby lub lakier, którymi pomalowane jest nowe łóżko są ekologiczne, niezagrażające naszemu maluchowi? Jeśli mebel ma wszelkie atesty i certyfikaty poświadczające jego bezpieczeństwo, możemy być pewni, że nasze dziecko nie będzie wdychać toksycznych substancji.

Czy dziecko może spać na metalowym łóżku? Odradza się kupowania dziecku metalowego łóżka. Takie łóżko dla dziecka może i jest wytrzymałe, ale łatwo o uraz podczas zabawy.

Jaki rozmiar powinno mieć łóżko dla dziecka?

Dzieci rosną w zawrotnym tempie, dlatego dobrym pomysłem jest kupienie łóżka o „dorosłych” wymiarach, a więc 80 × 200 cm lub 90 × 200 cm – dzięki temu będziemy pewni, że mebel będzie służył maluchowi przez wiele lat, a my zaoszczędzimy pieniądze, zamiast wymieniać łóżko co kilka lat.

Kupując łóżko dla dziecka, warto zwrócić uwagę na barierki – póki nasza pociecha jest mała, barierki ochronne zapewnią mu bezpieczeństwo i komfort snu. Najlepiej wybrać model z odkręcanymi barierkami – kiedy dziecko podrośnie, będziemy mogli je łatwo zlikwidować.

Łóżko piętrowe dla dziecka jest dobrą opcją dla rodzeństwa, jeśli nie mamy wystarczającej przestrzeni w pokoju, by ustawić obok siebie dwa oddzielne łóżka. Tego typu mebel również może sprawdzić się dla jedynaka – wtedy przestrzeń na dole można zagospodarować, wstawiając tam biurko, szafę czy półki.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Kiedy już wybraliśmy łóżko dla dziecka, następnym krokiem jest zakup dobrej jakości materaca. Niektóre łóżka dziecięce można kupić z materacem, co może być wygodną i ekonomiczną opcją. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup materaca dla dziecka oddzielnie, warto dobrze zastanowić się, jaki model będzie najlepszy dla naszej pociechy.

Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest twardość materaca. Nie powinien być on ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Materac ma za zadanie utrzymywać kręgosłup naszego dziecka w poziomie, zapewniając maluchowi komfort snu.

Drugą kwestią, która jest kluczowa dla wyboru materaca dla dziecka, jest jego wypełnienie. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów wypełnienia materaca, jednak dla dziecka najlepsze są 3 z nich:

  1. Materac piankowy – odpowiedni dla niemowlaków i młodszych dzieci; dopasowuje się do kształtu ciała, zapewnia podparcie i komfort snu, nie uczula, chroni przed roztoczami
  2. Materac lateksowy – droższy niż materac piankowy, ale uznawany za najlepszy wybór dostępny na polskim rynku; materac lateksowy jest odporny na uszkodzenia, dostosowuje się do kształtu ciała, zapewnia doba cyrkulację powietrza, odprowadza wilgoć (i przeciwdziała poceniu), jest przy tym antyalergiczny i antybakteryjny
  3. Materac piankowo-kokosowy – wykonany w części z naturalnych materiałów (włókna kokosowego lub gryki), jest trwalszy niż materac piankowy, a przy tym bardzo wytrzymały i elastyczny, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, odprowadza wilgoć, dopasowuje się do kształtu ciała, jest antyalergiczny i antybakteryjny

Jeśli nasze dziecko jest jeszcze małe i dopiero uczy się spania bez pieluszki, warto pomyśleć o nieprzemakalnej i oddychającej macie ochronnej na materac – stanowi dobrą ochronę dla materaca i można ją prać w pralce w wysokich temperaturach.

Kupując materac dla dziecka, zwróćmy uwagę, czy posiada on atesty i certyfikaty. Do najważniejszych należą te wydane przez Polski Zakład Higieny (PZH) i Oeko-Tex.

Zainspiruj się! Oto nasze propozycje na urządzenie dziecięcego pokoju

Nasi Partnerzy polecają