Lekko i pastelowo. Przepis na pokój dla dziewczynki

2024-04-24 15:36

Wnętrze idealne do codziennych ćwiczeń, zabaw, twórczych prac plastycznych, czytania książek i spotkań z koleżankami. Tu nie ma mowy o nudzie! Biele i pastele sprzyjają koncentracji, a ważki na tapecie dodają właścicielce pokoju... skrzydeł. Nie bez znaczenia są też tiulowe pompony pod sufitem. Nawiązują do baletu – wielkiej pasji małej Helenki.

Spis treści

  1. Pomysł na pokój dla dziecka
  2. Pokój dla dziewczynki, która kocha tańczyć

Szukając dla Was inspiracji do pokoju dziecięcego, prezentujemy pokój 6-letniej Helenki, zaprojektowany przez jej mamę, architektkę wnętrz.

Pomysł na pokój dla dziecka

Helenka ma własne zdanie niemal na każdy temat. Już jako trzylatka mówiła: „Mamusiu, tatusiu, jestem duża i cyduję” (decyduję). Równie konkretna była podczas dobierania dodatków do swojego pierwszego pokoju. – Któregoś dnia wypatrzyła w sklepie poduchę w kształcie gwiazdki. Od razu przytuliła ją do serca. I z taką miłością niosła przez centrum handlowe, że aż przypadkowe osoby pytały nas, skąd mamy tak piękną rzecz – mówi mama Iza, zawodowo zajmująca się projektowaniem wnętrz. Pierwotnie w mieszkaniu nie było pokoju dziecięcego. Iza wygospodarowała go, przenosząc kuchnię do salonu.

Pokój dla dziewczynki, która kocha tańczyć

Na 14 m² mama - architektka wnętrz - zaplanowała dziewczęcą przestrzeń do tańca, ćwiczeń, kreatywnych zabaw oraz nauki. – W trakcie powstawania projektu obserwowałam córkę. Ponieważ Hela ma wiele zainteresowań, postawiłam na neutralność wystroju. Pokój miał być tłem dla jej często zmieniających się pasji – opowiada projektantka. Tiulowe pompony nawiązują do baletu, ważki do wróżek, a wisząca przed pokojem tablica służy do prezentacji prac plastycznych. Dziewczynka składa też na niej z literek magnetycznych swoje pierwsze w życiu wyrazy. •

Pokój dziecka, biurko
Autor: Marcin Grabowiecki/Hompics Biała baza Duże okno gwarantuje sporo światła dziennego. – By podkreślić tę jasność, celowo wybrałam do pokoju białe meble – tłumaczy Iza. GDZIE KUPIĆ: szafa, regał, łóżko – IKEA; ozdobne pompony – wiewiorkaispolka.pl; poduszki gwiazdki – littleroom.pl; biały wazon w regale, stołek – BM Housing
Praktyczne dekoracje
Iza Świtalska Hello From Home, hellofromhome.pl, e-mail: kontakt@hellofromhome.pl, tel.: 600 281 718
Iza Świtalska
Hello From Home, hellofromhome.pl, e-mail: kontakt@hellofromhome.pl, tel.: 600 281 718

Oświetlenie, dekoracje czy drobiazgi wykonane przez małego lokatora służą nie tylko ozdobie. Mogą też między innymi optycznie obniżyć wysoki sufit, wypełnić pustą ścianę, odciągnąć uwagę od nieatrakcyjnej wnęki, drzwi… W pokoju córki zastosowałam na suficie miniwkręty z haczykami. Na haczykach powiesiłam kolorowe pompony, które wyglądają ciekawie z kulistymi lampami, umieszczonymi na różnych wysokościach. Gdy za jakiś czas pompony nam się znudzą, odczepimy je, zastąpimy nowymi dekoracjami. W mojej pracy, stosując odważne akcenty w pokojach dzieci, staram się, by były to elementy łatwe do zmiany, dające się ciekawie zestawiać z innymi, no i oczywiście dopasowane do potrzeb, upodobań malucha. Dzięki temu pokój posłuży mu znacznie dłużej.