Jak urządzić pokój dla chłopca? 17 pomysłów: zdjęcia i inspiracje

2023-10-27 9:13

Pokój chłopca powinien nie tylko cieszyć oko, ale być również funkcjonalny. Nie może brakować w nim miejsc do przechowywania i segregowania autek, kloców czy drobnych zabawek. Dowiedz się, jak urządzić pokój dla chłopca i zainspiruj się gotowymi aranżacjami, jakie znajdziesz w naszej galerii.

Spis treści

  1. Pokój dla chłopca. Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?
  2. Pokój chłopięcy – miejsce na rozwijanie pasji
  3. Jaki kolor pasuje do pokoju dla chłopca?

Aranżacja pokoju dla chłopca wymaga równie dużo uwagi, co urządzanie pokoju dla dziewczynki! Podpowiadamy, jak stworzyć ładny, ciekawy, ale i praktyczny pokój chłopięcy. Jakie wybrać kolory i dodatki, które stworzą chłopięcy wystrój wnętrza.

Pokój dla chłopca. Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Jednym z najważniejszych elementów pokoju dla dziecka jest praktyczny system przechowywania zabawek – kosze, pojemniki i różnego rodzaju meble z szufladami czy półkami na dziecięce skarby, pomogą uniknąć niepotrzebnego chaosu w pomieszczeniu.

Dzieci nie przepadają za sprzątaniem, dlatego przechowywanie warto zorganizować tak, aby łatwo było utrzymać porządek. Zwłaszcza że w pokoju chłopca znajdziemy dużo drobnych zabawek – klocków, samochodzików, figurek itp.

Najłatwiej przechowywać je w pudełkach lub ściąganych sznurkiem workach, które po rozłożeniu pełną funkcję maty do zabawy. Maskotki mogą znaleźć swoje miejsce na półce, łóżku lub w zamykanej skrzyni.

Na dużą liczbę pluszaków można uszyć specjalny worek, który po wypełnieniu misiami i innymi przytulankami zmienia się w wygodny puf.  Interesujące, sprytne schowki pomogą nauczyć dziecko, że zabawki należy odkładać na miejsce, a nie porzucać na środku pokoju.

Warto zadbać też o miejsce na książki – półkę lub szafkę o takiej wysokości, aby dziecko bez problemu mogło wziąć z niej książkę i z powrotem ją tam odłożyć.

Mieszkanie na Mokotowie
Autor: Pion Poziom

Pokój chłopięcy – miejsce na rozwijanie pasji

W pokoju dla chłopca warto stworzyć miejsce przeznaczone do różnych aktywności, dostarczające dziecku wielu bodźców, rozwijające sprawność fizyczną, zainteresowania i talenty małego lokatora.

Zastanów się nad huśtawką, drabinkami mocowanymi do ściany, a nawet coraz bardziej popularną ścianką wspinaczkową. Jeśli widzisz u dziecka talent plastyczny, postaw stolik i krzesełka (koniecznie dopasowane do wzrostu dziecka, a najlepiej takie, które będą "rosły" wraz z nim), zorganizuj miejsce na kredki, farby, flamastry i plastelinę.

Pamiętaj, żeby przy wyborze zabawek, mebli i innych elementów wystroju do pokoju dla chłopca, zawsze kierować się gustem i zainteresowaniami dziecka – to jego królestwo!

Dodatkowo im bardziej uniwersalną przestrzeń uda ci się stworzyć, tym mniejszy problem będzie z modyfikacją jej na przestrzeni lat, gdy chłopiec będzie dorastał.

Sprawdź też: pokoje młodzieżowe - GALERIE ZDJĘĆ>>

Jaki kolor pasuje do pokoju dla chłopca?

Chłopcy zazwyczaj nie przepadają za pastelowymi kolorami, takimi jak róż i fiolet, dlatego najlepiej zdecydować się na jakiś z bardziej „męskich” kolorów – zielony czy niebieski. Dzieci nie lubią też nudy, postaw więc na barwne ściany i dodatki, pamiętaj jednak, że co za dużo, to niezdrowo – dwa kolory wiodące wystarczą w zupełności.

Dobrym wyjściem jest pomalowanie tylko jednej ściany na jakiś interesujący kolor – dzięki temu nie pomniejszysz optycznie pokoju. Ponadto zbyt mocne kolory mogą nadmiernie pobudzać, więc należy je stosować z rozwagą.

Ciekawym elementem ozdobnym ścian w pokoju chłopca może być również grafika na ścianie. W namalowaniu jej możesz posiłkować się szablonami (wspólne malowanie z dzieckiem jest fantastyczną zabawą!), a jeśli wolisz oszczędzić sobie zabaw z farbą, wybierz naklejkę naścienną, która jest czystszą i łatwiejszą w wykonaniu opcją.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tapety do pokoju dla chłopca. 10 propozycji, obok których trudno przejść obojętnie

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL