Elektroniczne prezenty komunijne – modne, praktyczne i pożyteczne

2019-05-10 18:35 Paweł Okopień
Elektroniczne prezenty komunijne
Autor: GettyImages Dron to coraz popularniejszy prezent na komunię. Potrafi dostarczyć dziecku mnóstwa radości

W okresie komunijnym rodzice, dziadkowie, chrzestni i wszyscy bliscy zastanawiają się, jaki wybrać prezent dla najmłodszych. Od lat obok rowerów i zegarków nie brakuje elektronicznych gadżetów. Dziś jednak nie jest to już komputer – coraz częściej prezentem na komunie staje się smartfon lub tablet. Podpowiadamy, jakie elektroniczne gadżety dadzą radość najmłodszym, i na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Jednocześnie te elektroniczne prezenty komunijne mogą być dobrym pomysłem na prezent z innej okazji.

Dron na komunię – czy to dobry pomysł na prezent?

Jednym z hitów prezentowych, coraz częściej pożądanym przez dzieci i chętnie promowanym w sklepach, są drony. Czym jest dron? To zdalnie sterowany pojazd latający, najczęściej wyposażony w kamerę. Zabawa dronem daje dużo radości, ponieważ pozwala zobaczyć otoczenie z zupełnie innej perspektywy. Jest też nowoczesną odmianą zdalnie sterowanych samochodów, tylko że w powietrzu.

Co musimy wiedzieć przed zakupem? Przede wszystkim dronami nie można latać wszędzie i należy zapoznać się z prawem w tym zakresie. W dodatku sterowanie dronem nie zawsze jest proste. To lekkie urządzenia, które łatwo uszkodzić czy zgubić np. na drzewie. Jeśli zdecydujemy się na zakup drona dla dziecka, warto wspólnie poświęcić czas na pierwsze loty. Może to być wspaniała zabawa dla całej rodziny.

Dron stanowi również świetny pomysł na prezent komunijny dla dzieci, które mają zacięcie do tworzenia filmów czy robienia zdjęć. Dzięki dronowi zyskują nowe narzędzie – później wspólnie można montować z nimi filmy czy udostępniać zdjęcia w serwisach społecznościowych.

Przy zakupie drona warto zwrócić uwagę na parametry techniczne: na jaką wysokość może latać dron, z jaką prędkością się porusza, na ile minut zabawy wystarcza bateria oraz jaka kamera jest zastosowana. Istnieją też rozwiązania stworzone z myślą o dzieciach, a nawet gry łączące w sobie naszą rzeczywistość z tą wirtualną.

Ciekawą propozycją za rozsądną kwotę jest dron Dji Ryze Tello. Osoby pragnące czegoś więcej mogą sprawdzić model Spark.

..  Pomysły na dekorację stołu komunijnego >>>

Smartfon na komunię. Co powinien mieć smartfon dla dziecka?

Bez smartfona jak bez ręki – tak wygląda codzienność dorosłych i coraz częściej także młodszych dzieci. Nic dziwnego, że chcemy być z nimi w stałym kontakcie. A smartfon daje też wiele innych opcji – to w końcu mobilny aparat, odtwarzacz muzyki, dostęp do bajek czy gier. Warto, aby rodzice wiedzieli, jak dzieci korzystają ze smartfonów. Obecnie na szczęście zarówno system Android, jak i iOS na iPhone’ach umożliwia podgląd sposobu użytkowania telefonu, ustawienie ograniczeń czasowych czy użytkowanych aplikacji. Co więcej, możemy sprawdzić, gdzie jest nasze dziecko, bez konieczności dzwonienia do niego. Dzięki odpowiednim funkcjom i zabezpieczeniom nie powinniśmy mieć też obaw o to, że telefon się zgubi czy zostanie skradziony. Powinno się go dać w miarę łatwo odzyskać lub sprawić, aby był bezużyteczny dla złodzieja. Niestety to wszystko wymaga zaangażowania rodzica i odpowiedniej wiedzy. Kupując telefon, prześledźmy więc instrukcje, filmy w internecie, poradniki, a w razie potrzeby zasięgnijmy porady ekspertów w serwisach i sklepach. Jeśli poświęcimy czas na konfigurację telefonu oraz odpowiednią rozmowę z dzieckiem, taki prezent może okazać się przydatny oraz funkcjonalny. Edukacyjnych gier czy wartościowych filmów dla najmłodszych nie brakuje.

Wybierajmy sprzęt oferujący nowe oprogramowanie – iPhone’y lub smartfony z systemem Android 8.0 i 9.0. Stawiajmy raczej raczej na urządzenia ze średniej półki cenowej – z przyzwoitą specyfikacją, odporne na zalanie, takie, które dziecku posłużą dłużej niż rok. Sprawdzony iPhone 6 to wydatek około 1250 zł. Za najnowszy model XR trzeba już zapłacić 3000 zł, Samsung Galaxy A7 to wydatek rzędu 1100 zł, a S10E – 3300 zł. Warto przejrzeć też ofertę innych producentów.

..  Prezenty na komunię do pokoju dziecka >>>

Elektroniczne prezenty komunijne
Autor: GettyImages Smartfon pozwoli nam być w kontakcie z dzieckiem oraz lepiej czuwać nad jego bezpieczeństwem

Tablet na komunię, a może laptop?

Podobnie jak ze smartfonem wygląda sytuacja z tabletem, laptopem czy komputerem stacjonarnym. Stanowią one doskonałe narzędzia do rozwoju kreatywności młodych, ale tylko pod warunkiem, że nie wręczymy urządzenia ot, tak, lecz poświęcimy czas, aby razem z dzieckiem cieszyć się z nowego sprzętu. Wspólne odkrywanie aplikacji i gier pozwala na odpowiednie wykorzystanie urządzenia.

Pozostaje pytanie, jakie urządzenie wybrać? Czy ma być to tablet, laptop, czy też komputer stacjonarny? Ta ostatnia opcja jest najlepsza, jeśli dziecko uwielbia grać w gry komputerowe – sprzęt stacjonarny zapewni najlepszą wydajność. Możemy podłączyć go pod telewizor lub monitor w pokoju dziecka. Laptop to rozwiązanie, które w przypadku gier będzie bardzo kosztowne, a przy gorszych parametrach technicznych – mało użyteczne. Dobrze sprawdzi się zaś jako narzędzie do przeglądania internetu, choć do tego celu lepszy będzie tablet. Dlaczego? Wytrzymuje długo na baterii, jest poręczny, lżejszy i oferuje liczne aplikacje i gry. W świecie tabletów króluje iPad, ale są też ciekawe rozwiązania z systemem Windows, hybrydy oraz kilka udanych konstrukcji z Androidem, jak Samsung Galaxy Tab.

Zakup tabletu to wydatek od 1500 do około 4000 zł. Komputer stacjonarny do gier, który będzie miał przyzwoite parametry techniczne, to wydatek przynajmniej 3000 zł.

Elektroniczne prezenty komunijne
Autor: mat. pras. Apple iPad z rysikiem - w sam raz do kreatywnych popisów na ekranie

Konsola na komunię – którą wybrać?

Jeśli chodzi o tematykę gier, warto też zwrócić uwagę na konsole. Przede wszystkim są tańsze od komputerów i stworzone z myślą wyłącznie o grach oraz rozgrywce, a dzięki temu bezpieczniejsze w użytkowaniu dla dzieci. Stanowią dobry pomysł na ciekawą rozrywkę dla dwóch osób, tak więc przed ekranem bez problemu może zasiąść rodzeństwo czy dziecko z rodzicem.

Obecnie na rynku mamy kilka wariantów konsoli Xbox One, konsolę PlayStation 4 (zwykłą i Pro) oraz Nintendo Switch, które jest także konsolą przenośną. Warto podpytać dziecko, jaką preferuje albo jaką mają koledzy i koleżanki. Dzięki temu będzie mogło grać razem z nimi w gry online. Należy też sprawdzić dostępność tytułów, które by nas interesowały.

Konsola to wydatek od 800 zł do 1900 zł. Trzeba jednak pamiętać o grach, które często kosztują kilkaset złotych.

Głośnik bluetooth jako prezent na komunię. Co warto wiedzieć?

Jednym z tańszych, ale za to dającym dużo radości prezentów na komunię może być głośnik Bluetooth. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a najmocniejsze topowe urządzenia kosztują kilkaset złotych do tysiąca. Wiele z nich jest wodoszczelnych, odpornych na kurz i uderzenia. Przed zakupem głośnika Bluetooth jako prezentu komunijnego warto sprawdzić jakość dźwięku, możliwość łączenia głośników w pary i ewentualne dodatkowe opcje. Niektóre głośniki służą również jako powerbank.

Głośniki Bluetooth same w sobie różnią się dźwiękiem oraz wyglądem. Można więc dopasować głośnik do stylu, jaki lubi dziecko, czy postawić na jego ulubiony kolor.

Elektroniczne prezenty komunijne
Autor: mat. pras. Harman Głośnik Bluetooth JBL Clip 2 można wygodnie zaczepić i zabrać ze sobą na świeże powietrze

Elektryczna hulajnoga na komunię – czy to bezpieczny prezent dla dziecka?

Hitem ostatniego roku są elektroniczne hulajnogi. Opanowały już miasta jako nowy środek transportu do wypożyczenia, ale ich zakup na własność może być świetnym prezentem na komunię. Elektryczna hulajnoga pozwala rozwinąć prędkość nawet do 30 km/h, dlatego raczej trudno utracić nad nią kontrolę, a dziecku nie grozi poważny upadek. Kwestie bezpieczeństwa to oczywiście poruszanie się po chodnikach i zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego. Dla pewności warto mimo wszystko korzystać z kasku.

Dla dziecka jazda na elektrycznej hulajnodze może być świetną zabawą. Ponadto już od najmłodszych lat przekonuje się do nowego, ekologicznego środka transportu. Koszt hulajnogi to kwoty rzędu od 600 zł do około 2000 zł.

Elektroniczne prezenty – warto myśleć o przyszłości dziecka

Zakup tabletu na komunię, drona, smartfona i innych elektronicznych gadżetów może okazać się świetnym pomysłem i przede wszystkim długoterminową inwestycją – „zabawką”, która zostanie z dzieckiem na wiele lat. Zawsze należy pamiętać o rozsądnych parametrach technicznych oraz bezpieczeństwie dziecka. Istotne jest również poświęcenie czasu na wspólną zabawę, a także ustalenie zasad korzystania z urządzeń. Zwłaszcza w przypadku dronów i elektrycznych hulajnóg warto zadbać o to, aby nie stała się krzywda ani dzieciom, ani osobom postronnym.