Baldachim do łóżeczka – pomysły aranżacyjne do pokoju dziecka

2020-04-29 9:23

Pokój dziecięcy powinien kojarzyć się przede wszystkim ze spokojem, przytulnością i zabawą. W osiągnięciu takiego efektu aranżacyjnego pomoże nam wybranie baldachimu do łóżeczka, który ma mnóstwo zalet. Podpowiadamy, jaki baldachim dziecięcy będzie odpowiedni.

Baldachim do łóżeczka
Autor: KatarzynaBialasiewicz / GettyImages Baldachim do łóżeczka w aranżacji w stylu skandynawskim

Spis treści

  1. Zalety baldachimu nad łóżeczko
  2. Jak wybrać baldachim dla dziewczynki?
  3. Baldachim do łóżeczka dla chłopców – jaki wybrać?
  4. Jak dbać o baldachim do łóżeczka?

Zalety baldachimu nad łóżeczko

Baldachim nad łóżeczko to popularny dodatek do pokojów dziecięcych, ponieważ pięknie się prezentuje i tworzy niezwykłą, bo ciepłą i przytulną aranżację otoczenia. To jednak tylko jedna z wielu zalet, które można wymienić, mówiąc o baldachimach dziecięcych. Inną jest fakt, że tkanina może pełnić także funkcję moskitiery – można sezonowo wykorzystywać stelaż baldachimu, by zamocować na nim ażurową siateczkę, lub wybrać kolorową moskitierę, która będzie zdobiła otoczenie i chroniła nasze pociechy przez cały rok.

Bliskość delikatnego, przyjemnego w odbiorze baldachimu do łóżeczka sprawi, że dziecko będzie łatwiej zasypiało, mając poczucie przytulności i bezpieczeństwa. Maluchy uwielbiają także chować się w rozmaitych namiotach, „bazach” i kryjówkach zbudowanych z koców, a zatem baldachim dziecięcy da im w tym kontekście nowe możliwości do zabawy.

Jak wybrać baldachim dla dziewczynki?

Wybór baldachimu do łóżka dziewczynki nie powinien być trudny – niemal każda wersja będzie pasowała tak samo dobrze. Obecnie popularne są rozwiązania konstrukcyjne, które są łatwe w montażu i efektownie wyglądają. Co mamy do wyboru?

Baldachim dziecięcy na obręczy – metalową lub wykonaną z solidnego tworzywa sztucznego obręcz mocuje się do sufitu lub ściany i do niej przypina się dekoracyjną tkaninę, którą następnie rozpościera się nad łóżkiem i dowolnie upina.

Baldachim do łóżeczka na karniszach – to bardzo oryginalna opcja, która daje możliwość zasuwania i odsłaniania kotar wedle potrzeb. Karnisze można przymocować do niskiego sufitu.

Baldachim na stelażu – taka konstrukcja mocowana jest bezpośrednio do ramy łóżka i pozwala na stworzenie baldachimu dziecięcego w dowolnej formie.

Warto jednak zaznaczyć, że baldachim dla dziewczynki może obfitować w kokardy, falbany oraz inne dekoracje. Najczęściej wybieranymi kolorami są oczywiście pastelowe odcienie różu, choć także inne łagodne barwy zdają tutaj egzamin. Pamiętajmy, by zrezygnować z intensywnych, pobudzających kolorów, które mogłyby utrudnić naszym pociechom zasypianie.

Baldachim do łóżeczka dla chłopców – jaki wybrać?

Mogłoby się zdawać, że wybór baldachimu do łóżeczka dla chłopców będzie trudniejszy – ale nic bardziej mylnego. Choć ci zdecydowanie rzadziej gustują w falbanach i kokardach, nie oznacza to, że nie znajdą się dla nich takie modele baldachimów dziecięcych, które spełnią ich oczekiwania. Przede wszystkim warto stawiać na kolory w odcieniach błękitu, zieleni, fioletu czy żółci, pozostając jednak w stylistyce pastelowych barw – to właśnie one uspokajają i dają poczucie bezpieczeństwa. Świetne okażą się także baldachimy nad łóżeczko z motywami z ulubionych bajek naszych pociech.

Inną opcją jest wybranie baldachimów namiotów – chłopcy często zachwycają się baldachimami tipi, które nie tylko tworzą oryginalną stylizację pokoju dziecięcego, ale też otwierają nowe możliwości zabawy w Indian na Dzikim Zachodzie.

Jak dbać o baldachim do łóżeczka?

Niezależnie od tego, czy wybraliśmy baldachim dla dziewczynki lub chłopca, czy też baldachim do kołyski dla niemowlaka, musimy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji tkaniny. Na niej będzie się bowiem gromadził kurz, co ma dobre i złe strony – drobiny kurzu będą w mniejszym stopniu docierały do naszych pociech, ale z drugiej strony taki baldachim do łóżeczka będzie wymagał częstego, regularnego prania. Dlatego też warto od razu kupić dwa lub trzy baldachimy dziecięce, co przyniesie nam jeszcze więcej korzyści. Nie tylko zadbamy o czystość i higienę, szczególnie ważną w pokojach alergików, ale też zyskamy możliwość delikatnej zmiany wystroju otoczenia, mając pewność, że naszym dzieciom nieprędko znudzi się dekoracja łóżka.

Warto pamiętać, że baldachimy do łóżka to dobry wybór nie tylko do pokojów dziecięcych – sprawdzą się także w pokojach dorosłych oraz pomieszczeniach dla nastolatków, tworząc niepowtarzalną atmosferę w ich sypialniach.

..  Pościel dla dzieci – co wybrać? >>>

..  Kupujemy pościel do wózka >>>