Baby shower: co to jest i jak go zorganizować? Dekoracje, prezenty, zabawy

2018-08-27 16:06

Ostatnie tygodnie ciąży przyszła mama może w całości poświęcić sobie. Często też rodzina i przyjaciele skupiają się na potrzebach ciężarnej. To najlepszy czas, by urządzić przyjęcie na cześć jej i maleństwa. Zorganizujmy więc baby shower!

Spis treści

  1. Kto organizuje baby shower?
  2. Planowanie przyjęcia
  3. Motyw przewodni, menu oraz plan baby shower
  4. Gdy i zabawy podczas baby shower

Tradycja organizowania przyjęć przed narodzinami dziecka przyszła do nas z Zachodu. Przyjęła się też angielska nazwa „baby shower”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy dziecięcy prysznic, bo myślą przewodnią jest „zalanie” przyszłego dziecka prezentami. Oczywiście chodzi nie tylko o skompletowanie wyprawki. Tak naprawdę najważniejsza jest dobra zabawa, radość przyszłej mamy i pokazanie jej, że zawsze może liczyć na rodzinę i przyjaciół.

Kto organizuje baby shower?

Tradycyjnie organizacją przyjęcia zajmuje się najbliższa przyjaciółka, ale równie dobrze może to być siostra czy kuzynka ciężarnej, a nawet jej mama. Jednak powinna to być kobieta, bo baby shower to typowo kobiece przyjęcie i tylko przedstawicielki płci żeńskiej mogą brać udział w jego organizowaniu i w samej zabawie. Tradycyjnie też uroczystość trzymana jest w tajemnicy przed przyszłą mamą. Jednak ze względów praktycznych warto ją zapytać, czy chciałaby mieć takie przyjęcie, kiedy najlepiej dla niej je zorganizować, kogo chciałaby zaprosić i jakie prezenty sprawiłyby jej największą radość.

Planowanie przyjęcia

Zacznijmy od ustalenia daty baby shower. Dobrze, gdy odbędzie się w trzecim trymestrze ciąży, ale nie zwlekajmy z tym do czasu tuż przed porodem – niech przyszła mama się nie martwi, że będzie zbyt zmęczona na zabawę lub że poród zacznie się wcześniej i przyjęcie w ogóle się nie odbędzie.

Kilka tygodni przed wyznaczoną datą ustalmy listę gości (pomóc w tym może ciężarna) i wyślijmy do nich zaproszenia. Miłym gestem będzie, gdy zaproszenia wyślemy w formie tradycyjnych kartek. Można je przygotować samemu lub kupić gotowe, na przykład w sklepach internetowych.

W międzyczasie przygotujmy listę prezentów (i tu przydadzą się sugestie przyszłej mamy). Warto ją sporządzić w formie elektronicznej i przesłać do zainteresowanych mailem. Niech każdy odznaczy, co chce kupić – w ten sposób prezenty nie będą się powtarzać i przyszła mama nie dostanie np. 10 takich samych butelek lub smoczków. A co może być prezentem? Wszystko to, co przyda się maluszkowi, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia – ubranka, wspomniane butelki, smoczki, zabawki, kosmetyki i oczywiście pieluchy. Częstym prezentem jest właśnie tort z pieluch. Jak on wygląda? Układa się jednorazowe pieluszki w taki sposób, by przypominały trzypiętrowy tort, który dekoruje się różnymi przedmiotami – grzechotkami, skarpetkami niemowlęcymi, pluszakami i wstążeczkami.

Na tym etapie warto też ustalić miejsce, w którym odbędzie się baby shower. Może to być mieszkanie organizatorki przyjęcia lub kogoś znajomego. Można też wynająć salę. W tym drugim przypadku warto zająć się tym wcześniej, ponieważ często wolne terminy są dość odległe.

..  Jak urządzić pokój dla niemowlaka? >>>

Motyw przewodni, menu oraz plan baby shower

Dwa-trzy tygodnie przed przyjęciem to najlepszy czas na zaplanowanie dekoracji wnętrza. Jeśli ustalimy motyw przewodni baby shower, pomoże on wybrać ich styl i kolorystykę. Oczywiście może nim być po prostu małe dziecko, ale warto go też wiązać z zainteresowaniami przyszłej mamy lub konkretną płcią maluszka (jeśli ta jest znana).

W tym czasie ustalmy też menu. Przedyskutujmy je z ciężarną, niech wskaże potrawy, które lubi, oraz te, które jej szkodzą lub po prostu nie smakują albo przeszkadza jej ich zapach (co często zdarza się ciężarnym). Kiedy znamy już preferencje przyszłej mamy, przygotujmy listę konkretnych dań. Koniecznie wśród nich niech znajdą się owoce, soki owocowe i słodkości – czyli coś dla zdrowia i podniebienia.

Warto też ustalić wstępny plan przyjęcia. Nie możemy zdać się na to, że „jakoś czas upłynie”. Tu liczy się dobra zabawa, więc koniecznie wymyślmy jakieś jej formy.

..  Kącik dla noworodka w sypialni KROK PO KROKU >>>

Gdy i zabawy podczas baby shower

Oczywiście na tym przyjęciu możemy bawić się jak na każdym innym i skorzystać choćby z popularnych gier planszowych. Warto też zagrać w gry, w których tematem jest przyszła mama i jej dziecko. Można wymyślić swoje zabawy lub skorzystać z naszych propozycji:

Wymyślanie imienia dla dziecka. Każda z uczestniczek pisze na kartce propozycje imienia dla dziecka. Następnie karteczki tnie się na sylaby. Wrzucamy je do miski lub worka i mieszamy. Teraz uczestniczki losują po karteczce tak długo, aż pierwszej z nich uda się ułożyć całe imię.

Opowiadanie anegdotek. Mogą one dotyczyć humorystycznych wspomnień związanych z przyszłą mamą, historii z dzieciństwa lub opowieści o dzieciach, które miały już szczęście przyjść na świat.

Tworzenie bransoletki-talizmanu. Uczestniczki przynoszą ze sobą koraliki, organizatorka przygotowuje cienki sznurek lub żyłkę. Siadamy w okręgu i każda z pań nawleka na sznurek swój koralik, mówiąc na głos dobrą wróżbę dla ciężarnej i jej dziecka. Nawlekamy tak długo, aż powstanie bransoletka. Z pewnością przyniesie ona szczęście przyszłej mamie.

Konkurs wiedzy na temat ciąży przyszłej mamy. Każda z uczestniczek dostaje karteczkę z trzema pytaniami dotyczącymi ciężarnej (np.: W jakich okolicznościach dowiedziała się, że jest w ciąży? Kiedy odbyło się pierwsze USG? W jakim szpitalu będzie rodzić? Jak zareagowali najbliżsi na wieść o ciąży?). Na tej samej kartce pisze odpowiedzi. Wygrywa ta z uczestniczek, która poprawnie odpowiedziała na wszystkie pytania. Jeśli jest więcej niż jedna taka osoba, można zrobić dogrywkę i wyłonić zwyciężczynię.

Organizując baby shower, pamiętajmy o jednej zasadzie – najważniejsza jest dobra zabawa, radość i szczęście przyszłej mamy.