Lagom, czyli szwedzka alternatywa dla hygge: poznaj jej zasady

2019-05-27 14:08

Duńska filozofia hygge, czyli celebrowania drobnych przyjemności, ma konkurenta. Chodzi o szwedzką koncepcję lagom, a więc najprościej: nie za dużo, nie za mało, tylko w sam raz. Poznaj zasady lagom i dowiedz się, czym różni się od hygge.

Lagom, podobnie jak hygge, trudno jednoznacznie przetłumaczyć na język polski. Chodzi o styl życia, w którym staramy się zachować równowagę. Niczego nie powinno być ani za dużo, ani za mało. Wspomniana równowaga dotyczy wszystkich sfer życia.

Lagom: co oznacza ten szwedzki termin?

W rozważaniach na temat koncepcji lagom najczęściej można znaleźć odniesienie do szwedzkiego powiedzenia „lagom är bäst”, najprościej tłumaczonego jako „w sam raz”. W języku szwedzkim określenie „lagom” pasuje do opisu wielu aspektów życia: wyglądu pomieszczeń, codziennej stylizacji, warunków pogodowych czy stanu ducha. Styl życia lagom to ciągłe poszukiwanie równowagi i harmonii. Aby postępować w zgodzie z lagom, warto zachowywać balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, znajdować czas na hobby i dla bliskich osób. Oczywiście nie da się tego osiągnąć od razu – kluczowa pozostaje metoda małych kroków oraz wprowadzania drobnych (choć znaczących) zmian. Szwedzką koncepcję lagom można wykorzystać, np. opracowując plan postanowień noworocznych. Skuteczniejsze oszczędzanie, mniej stresu, więcej aktywności fizycznej, czas na pasje – to wszystko wpisuje się w lagom.

Lagom a hygge – czym się różnią?

Łatwiej zrozumieć lagom, jeśli porówna się go z duńskim hygge. W tym drugim liczą się chwile, momenty błogości i dobrostanu, w które można się wprowadzić, korzystając z prostych wskazówek. Z kolei lagom to styl życia, czyli o wiele szersze podejście do codzienności.

W lagom ważne jest zdrowie w duecie z równowagą – także jeśli chodzi o dietę czy aktywność. Dlatego kierując się założeniami lagom, warto sięgać po zdrowe produkty, w hygge natomiast częściej można się skusić na słodkości (uwielbiane przez Duńczyków) czy wysokokaloryczne napoje (jak gorąca czekolada z licznymi dodatkami). Leniwy relaks w fotelu przed kominkiem to kwintesencja hygge, w lagom – owszem, warto znaleźć czas także na takie przyjemności, ale z umiarem! Równie istotny pozostaje sport.

Zobacz też: Biokominek - zalety i wady nowoczesnych kominków na biopaliwo >>>

Zarówno lagom, jak i hygge znajdują swoich zwolenników w tym roku. Szwedzka koncepcja ma wiele punktów wspólnych z modnym stylem eko, a także blisko jej do koloru roku według Pantone, czyli Greenery. Z kolei hygge łatwo powiązać z modą na dekoracyjne tkaniny oraz przytulnym domem.

Lagom na co dzień

Jak w życiu codziennym kierować się filozofią lagom? Oto kilka wskazówek:

Zdrowe odżywianie się: w diecie wykorzystujemy jak najbardziej naturalne produkty – najlepiej z własnych upraw.

Troska o ergonomię: wygodne miejsce i zdrowe warunki w miejscu pracy to podstawa! O tym samym należy pamiętać w domu.

Ekologia i środowisko: Szwedzi słyną z dość rygorystycznej segregacji odpadów, ale dzięki temu mają niesamowite osiągnięcia w tej dziedzinie. Warto ćwiczyć dobre nawyki: korzystać z torebek i opakować wielokrotnego użytku, nie marnować jedzenia i próbować ponownie wykorzystywać różne surowce w domu.

Oszczędzanie wody i energii: zgodnie z lagom „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Takie oszczędzanie to duża ulga dla środowiska, a przy okazji – dla portfeli.

Kontrola ogrzewania: ma to duże znaczenie zwłaszcza zimą. Warto tak ocieplić wszystkie pomieszczenia, by uchronić się przed stratami ciepła. W ten sposób obniżymy też rachunki za ogrzewanie.

Upcykling: czyli powtórne wykorzystywanie niepotrzebnych produktów w nowej roli. Na przykład z metalowego wieszaka można zrobić wygodne półki, z palet – solidne i ekologiczne meble, a z foremek na ciasta – efektowne dekoracje ścienne.

Zobacz też: Meble z palet - zrób to sam! >>>

Dom w stylu lagom: pomysły na aranżację wnętrz

Dom w stylu lagom powinien być ekologiczny, energooszczędny i oczywiście wygodny. Aby zużywać mniej wody, można brać nieco krótsze prysznice, zainwestować w perlatory, a w kuchni – w wydajną zmywarkę. Standardowe żarówki warto wymienić na energooszczędne LED-y. Odpowiednie ocieplenie domu uchroni zaś przed stratami ciepła, przez co spadną rachunki za ogrzewanie. Właściciele domów powinni również rozważyć instalację kolektorów słonecznych, z których pozyskuje się odnawialną energię.

Wybierając sprzęt AGD dla domu, również warto zwrócić uwagę na energooszczędność. Nowoczesne sprzęty często mają wiele ciekawych funkcji, które ułatwiają codzienne prace domowe. W kuchni doskonale sprawdzi się płyta indukcyjna, która zużywa znacznie mniej energii niż klasyczne płyty elektryczne. Przyda się także pojemna lodówka, gdzie łatwo tak posegregować jedzenie, by jak najdłużej zachowywało świeżość. Chroni to zwłaszcza przed niepotrzebnym marnowaniem żywności.

Wybierając meble i dodatki, warto stawiać na materiały solidne (dłużej je wykorzystamy), a także takie, których pozyskiwanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska (np. bambus).

Prostym sposobem na zdrowie jest też samodzielne uprawianie ziół i warzyw. Można to łatwo robić na balkonie czy nawet na parapecie. W aranżacji wnętrz przyda się jak najwięcej zieleni. Do koncepcji lagom pasują zwłaszcza coraz modniejsze wiszące miniogrody.

Kuchnia w stylu lagom: na miarę potrzeb

Kuchnia lagom to taka, w której wszystkiego jest w sam raz – przestrzeni, sprzętu, technologii, funkcji. Dlatego w sam raz pasuje do niej prawdziwie intuicyjne AGD szwedzkiej marki Electrolux. Za przykład niech posłuży płyta indukcyjna z termosondą. 

Potrzeba ci jeszcze więcej inspiracji? Zajrzyj do naszych galerii!

Nie brakuje nam świetnych przykładów nowoczesnych, modnych, funkcjonalnych wnętrz. Przyjrzyj im się i znajdź klucz do własnego stylu!

Skadynawski styl - skandynawski szyk