Zero waste w budownictwie? Holendrzy pokazali, że się da - i to w jakim stylu!

2023-01-25 14:58

Amsterdam chce do końca 2050 roku całkowicie przerzucić się na gospodarkę obiegową. Dotyczy to przede wszystkim sektora budowlanego – do wznoszenia budynków mają być wykorzystywane materiały „z drugiej ręki”. Czy polscy deweloperzy wezmą przykład z Holendrów?

mężczyzna budujący dach
Autor: getty images

Gospodarka obiegowa w Amsterdamie

Stolica Holandii ma ambitne plany. Miasto przez kolejne 30 lat chce o połowę zmniejszyć wykorzystywanie pozyskiwanych sztucznie i szkodliwych dla środowiska surowców.

Jak podaje portal miasto2077.pl, Amsterdam chce, by wszystko – od tekstyliów, przez panele słoneczne, po całe budynki – było używane w obiegu zamkniętym.

Jak stolica Holandii zamierza osiągnąć cel? Władze miasta od lat propagują wśród producentów, deweloperów i inwestorów „zieloną filozofię”. Ponadto, Amsterdam finansuje badania mające na celu stworzenie alternatywnych i przyjaznych środowisku surowców, a także zachęca producentów i deweloperów do wykorzystywania materiałów z recyklingu.

Doskonałym tego przykładem są inwestycje w sektorze budowlanym. Osiedle Robin Wood zostało wybudowane z drewna i odzyskanego aluminium. Modułowy charakter pomieszczeń sprawia, że można je elastycznie dopasowywać do potrzeb mieszkańców.

Innym przykładem jest osiedle Mandela Buurt, gdzie domy są zbudowane w 100% z materiałów odnawialnych.

Jak Amsterdam pozyskuje materiały, opierając się na obiegu zamkniętym? Źródłem materiałów „z drugiej reki” są często pustostany lub starsze budynki, które poddawane są rozbiórce, a poszczególne materiały budowlane wykorzystywane do innych inwestycji.

Miasto wykorzystuje też stare panele słoneczne, które instaluje na domach mieszkańców o niższych dochodach. W ten sposób nawet najubożsi mieszkańcy mogą korzystać z „zielonej energii”.

Czy w Polsce podobny scenariusz jest możliwy? Można przewrotnie odpowiedzieć, że wszystko jest możliwe dla tych, którzy czegoś bardzo chcą. Ale jak pokazuje przykład Amsterdamu istotne jest wsparcie władz. To od nich pochodzi większość inicjatyw. Pozostaje pytanie, czy rządzący polskimi miastami są w stanie wziąć przykład z Holendrów?

Źródło:

  • miasto2077.pl
  • amsterdamcity.com
  • noizz.pl
Nasi Partnerzy polecają