Trendy podłogowe: lato 2017. Kolor szary, styl eko, terakota i nie tylko

2017-07-03 15:03 DD

Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, jakie rozwiązania, jeśli chodzi o podłogi, zyskują coraz większą popularność. Trendy podłogowe 2017 to przede wszystkim powrót terakoty, triumf szarości, styl ekologiczny czy wyraziste wzory.

O ile w trendach dekoratorskich w tym sezonie króluje barwna i wzorzysta fantazja, o tyle podłogi wyróżniają się bardziej stonowanym designem. Co nie znaczy, że jest monotonnie i banalnie!

Trendy podłogowe 2017: wielki powrót terakoty

Terakota znana jest od starożytności. Pierwotnie wykonywano z niej m.in. rzeźby i naczynia. Współcześnie płytki terakotowe to solidne oraz efektowne okładziny podłogowe czy ścienne. W tym roku widać rosnące zainteresowanie terakotą. Powraca zarówno w nowoczesnym wydaniu, jak i bardziej rustykalnym – czyli w charakterystycznym kolorze gliny. Terakota na podłodze stanowi świetny sposób na optyczne ocieplenie wnętrza, także tego minimalistycznego. Ponadto to wybór na długie lata.

Podłogi 2017: styl eko, czyli korek i bambus

Ponieważ rok 2017 upływa pod znakiem zainteresowania przyrodą, również trendy ekologiczne wybijają się na pierwszy plan. Widać to m.in. w popularnych materiałach na podłogach. Projektanci wnętrz coraz chętniej proponują surowce, które są biodegradowalne, ich pozyskiwanie nie obciąża środowiska albo pochodzą z recyklingu. W pierwszej grupie króluje korek, który zresztą znakomicie wygłusza pomieszczenie. W drugiej – drewno bambusowe. Jako że bambus bardzo szybko rośnie, jego wykorzystywanie w produkcji nie wpływa negatywnie na stan ekosystemów. A poza tym drewno bambusowe słynie ze swojej odporności na wilgoć. W trzeciej grupie warto zwrócić uwagę na podłogi skórzane. Co prawda nie należą do najtańszych, ale stanowią dowód na to, jak można ciekawie wykorzystać skrawki skóry, które pozostały z produkcji butów czy toreb.

Nie przegap: Styl ekologiczny we wnętrzach - na czym polega? >>>

Trendy podłogowe 2017: kolor szary

W tym roku mówi się nawet, że szarość to nowa biel. Stopniowo odchodzimy od bardzo jasnych mieszkań pomalowanych w całości na biało. Co więcej, dużą popularnością cieszą się ciemne odcienie szarości, takie jak grafit czy antracyt. Pojawiają się zarówno na frontach mebli, jak i w materiałach wykończeniowych. Szare podłogi wykonuje się najczęściej z płytek gresowych. W aranżacjach nowoczesnych i industrialnych mają one kolorystykę betonu. Solidnym i ciekawym materiałem wykończeniowym jest również beton architektoniczny, układany na podłogach i ścianach. A ponieważ popularnością cieszy się łączenie tarasu i salonu w jedną przestrzeń, takie same materiały podłogowe wykorzystuje się i we wnętrzach, i na świeżym powietrzu.

Zobacz też: Kolor szary we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Trendy podłogowe 2017: duże wzory

Minimalizm w tym roku nie ma łatwo! Gładkie, jednolite powierzchnie w stonowanych kolorach zastępowane są przez wyraziste wzory – często przeskalowane. Nic zatem dziwnego, że np. zamiast jednolitych barwnie płytek gresowych wybiera się chociażby płytki drewnopodobne z wzorem jodełki. Prawdziwym hitem tego roku jest też motyw sześciokątów (heksagonów). Taki wzór stanowi ciekawą alternatywę np. dla płytek układanych jak szachownica. Heksagony pojawiają się zresztą także na wykładzinach i panelach winylowych. Co więcej, czasami tylko na wybranym obszarze – stąd np. kontrast między wzorem naturalnego drewna a dwubarwnymi (szarymi, białymi) sześciokątami.

Nie przegap: Nowoczesne podłogi winylowe - to jest hit >>>

Prawdziwą furorę robią także płytki wielkoformatowe. Zamiast jednolitej kolorystyki – duże, przeskalowane wzory geometryczne. W materiałach wykończeniowych wciąż widać jednak dyscyplinę. Większą fantazję designerską da się za to zaobserwować w dodatkach dekoracyjnych.

Metamorfoza wnętrza: gorące trendy [GALERIE ZDJĘĆ]