Ogrzewanie gazowe - co zrobić, by obniżyć koszty?

2022-05-30 12:18

Jeżeli macie w domach ogrzewanie gazowe, zapewne często martwicie się o koszty. A jednocześnie pole manewru jest ograniczone, bo przecież całkowita wymiana systemu grzewczego jest bardzo kosztowna i inwazyjna. Nie oznacza to jednak, że rozwiązania nie istnieją. Instalację cieplną można rozszerzyć i w ten sposób zaoszczędzić. Jakie są alternatywy? Podpowiadamy!

Ogrzewanie gazowe
Autor: getty images Ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych. Jak można obniżyć koszty? Sprawdź!

Spis treści

  1. Ogrzewanie gazowe + prąd 
  2. Ogrzewanie gazowe w domu + ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie gazowe + prąd 

Myślicie o dodatkowym ogrzewaniu domu, by zmniejszać zużycie gazu? Dobrym rozwiązaniem będą na przykład grzejniki, czy promienniki ciepła. Ogrzewanie działa tu na dwa sposoby: poprzez konwekcję (a więc nagrzewanie powietrza, które stanowi transporter ciepła) oraz poprzez promieniowanie podczerwone (gdzie powietrze nie transportuje energii cieplnej). Wiele rozwiązań, które można zastosować, bazuje na prądzie. Jak nie przepłacać, by wprowadzić nowy, dodatkowy system, który będzie wspierał ogrzewanie gazowe w domu?

Jedną z opcji jest chociażby montaż fotowoltaiki. To opłacalne rozwiązanie, bo nasłonecznienie w całej Polsce jest ba podobnym poziomie. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę efektywność i jakość zamontowanych paneli. Ile prądu możemy „zyskać“? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale szacuje się, że każde 1000 Wp (1 kWp) mocy instalacji przełoży się na ok. 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Dla instalacji o mocy 4,5 kWp uda się uzyskać ok. 4500 kWh. „Darmowy“ prąd będzie świetną, dodatkową opcją dla tych, którzy chcą wprowadzić dodatkowy system ogrzewania.

ZOBACZ TEŻ: Jak oszczędzać gaz? 15 sposobów na zmniejszenie rachunków za gaz

Ogrzewanie gazowe w domu + ogrzewanie podłogowe

Jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku?

1. Maty grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe wciąż cieszy się powodzeniem. Maty grzejne mogą ogrzewać wybrane pomieszczenie w domu, gdzie na przykład przebywamy najczęściej. Kable grzejne, które będziemy chcieli zalać betonem, nie powinny być układane bezpośrednio na warstwie izolacyjnej, dlatego montuje się je na taśmie montażowej, nie przylegającej do podłoża. W przypadku drewnianych podłóg kable można ułożyć bezpośrednio na izolacji termicznej. Sam montaż wymaga oczywiście zaingerowania w podłogę, ale w dłuższej perspektywie opłaca się zainwestować.

2. Maty na podczerwień

Ciepło będzie tu przekazywane za pomocą promieniowania. Plusem takiego ogrzewania jest bardzo niska temperatura urządzeń grzewczych, co powoduje minimalną różnicę temperatur pomiędzy podłogą a sufitem. Nie występuje więc ruch powietrza, dzięki czemu kurz tak łatwo się nie przemieszcza (to ogromny plus dla alergików). Maty na podczerwień mają wysoką wydajność energetyczną i najlepiej sprawdzą się dla powierzchni ceramicznych lub kamiennych.

ZOBACZ TEŻ: 9 sposobów, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd. PORADNIK

3. Folia grzewcza na podczerwień

Folia grzewcza to nic innego jak elementy grzewcze pod postacią przewodzących prąd pasków grafitu. Umieszcza się je na jakimś nośniku, na przykład na tkaninie z włókna szklanego, a następie zatapia pomiędzy dwiema warstwami folii poliestrowej. Układa się ją właśnie w takiej postaci. Nada się do podłóg pływających, a więc takich, które nie łączą się bezpośrednio z podłożem, pozostawiając szczelinę o szerokości ok. 1 cm. To częste rozwiązanie w przypadku kładzenia na przykład paneli, czy desek.

4. Pompy ciepła

Wykorzystują energię pochodzącą ze środowiska naturalnego - z gruntów, wody, powietrza (dlatego rozróżniamy różne rodzaje pomp). Jak to możliwe? Działa tu fizyczna zasada zwana efektem Joule’a Thompsona, która niejako przenosi ciepłe powietrze z zewnątrz do pomieszczenia. Można powiedzieć, że to działanie podobne do lodówki, tyle że na odwrót. Potrzebna jest tu jednak energia dodatkowa w postaci prądu (to jednak zaledwie 25%), który służy do transportowania energii. Resztę załatwia już sama pompa. Dzięki pompom ciepła w domu można zastosować różne rodzaje ogrzewania, na przykład podłogowe, sufitowe, a nawet grzejnikowe. Ich minusem jest dosyć kosztowna instalacja.

Wszystkie wymienione opcje mogą stanowić całkowity lub tylko częściowy system grzewczy. W połączeniu z ogrzewaniem gazowym będą skutecznie obniżać koszty, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni.

ZOBACZ TEŻ: Oszczędzanie prądu. Jak zmniejszyć rachunki za energię? Poradnik

Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań i daj się zainspirować!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE