Od 29 lipca można składać wnioski o tzw. „wakacje kredytowe” Sprawdź, czy się kwalifikujesz

2022-07-27 9:16

Już od 29 lipca 2022 można składać wnioski o tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty 8 rat. Sprawdziliśmy, jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z ulgi!

wakacje kredytowe
Autor: unsplash.com

Wakacje kredytowe – jak to działa?

Stale rosnąca inflacja (wg prognoz ma w tym roku osiągnąć rekordowe 18%!), wszechobecna drożyzna, wysokie stopy procentowe kredytów, a teraz – także wakacyjne wydatki. Nie ma co ukrywać, czasy nas nie rozpieszczają. Ale! Pojawiło się światełko w tunelu dla tych, którzy wciąż spłacają kredyt hipoteczny.

Już 29 lipca 2022 można składać wnioski o odroczenie spłaty rat kredytowych. Tak zwane „wakacje kredytowe” nie są uzależnione od sytuacji finansowej ani dochodów – mogą ubiegać się o nie osoby zarabiające najniższą krajową, jak i najbogatsza część społeczeństwa.

Wniosek o wakacje od kredytu można składać w bankach w formie pisemnej (pismo wysłane na adres banku lub złożone bezpośrednio w placówce) lub elektronicznej (przez system bankowości elektronicznej).

Mimo że nie ma określonej daty, do której można złożyć wniosek, trzeba zdążyć przed terminem spłaty raty, o zawieszenie której się ubiegamy. To bardzo ważne, ponieważ po zapłacie raty możliwość jej zawieszenia przepada.

A więc, aby nie przepadły nam wakacje kredytowe w sierpniu, wniosek najpóźniej złożyć w dniu, w którym bank pobiera pieniądze z konta – ale oczywiście dobrze zrobić to najwcześniej, jak się da, dla spokoju i pewności.

Ustawa pozwala na odroczenie spłaty aż 4 rat jeszcze w 2022 roku. W przyszłym – zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe tylko za 1 miesiąc w każdym kwartale.

Składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w 2022, możemy jednocześnie złożyć wniosek o zawieszenie spłat w przyszłym roku. Należy wówczas wskazać miesiąc z zawieszoną spłatą raty.

WAŻNE: zawieszenie spłaty dotyczy kapitału i odsetek, natomiast wciąż będziemy musieli płacić za ubezpieczenie kredytu

Komu przysługują wakacje od kredytu?

By bank zaakceptował wniosek o wakacje kredytowe, muszą być spełnione 3 warunki:

1. Z ulgi mogą skorzystać tylko i wyłącznie osoby prywatne, które zawarły umowę kredytu hipotecznego w złotówkach. Oznacza to, że z wakacji kredytowych nie skorzystają kredytobiorcy spłacający raty np. we frankach, a także przedsiębiorcy lub inne podmioty gospodarcze.

2. Wakacje kredytowe pozwalają zawiesić tylko jeden kredyt hipoteczny. Co więcej, dotyczą wyłącznie umów zawieranych na zakup mieszkania lub domu (a także na budowę domu), który kredytobiorca przeznaczy wyłącznie na własne cele mieszkaniowe. A więc jeśli spłacamy mieszkanie przeznaczone na wynajem, nie będziemy mogli ubiegać się o odroczenie rat.

3. Wakacje przysługują tym, którzy kredyt zaciągnęli przed 1 lipca 2022. Spłata kredytu musi też zakończyć się po 31 grudnia 2022. Chodzi więc o wyłączenie najświeższych i najstarszych umów.

Skorzystanie z zawieszenia spłaty kredytu nie wpływa na wysokość odsetek od kredytu. Jeśli więc spełniamy powyższe warunki, możemy ubiegać się o odroczenie spłaty rat, a zaoszczędzone pieniądze – o ile możemy sobie na to pozwolić – przeznaczyć np. na nadpłatę kapitału kredytu, co wpłynie na obniżenie przyszłych rat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Czy opłaca się kupić mieszkanie w 2022? Odpowiedź może zaskoczyć

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE