Czy opłaca się kupić mieszkanie w 2022? Odpowiedź może zaskoczyć

2022-07-22 12:00

Mogłoby się wydawać, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości, rosnąca w zawrotnym tempie inflacja i podwyżka stóp procentowych nie zachęcają do zakupu mieszkania. Ale czy na pewno? Może właśnie teraz jest najlepszy moment, by zainwestować w nieruchomość? Sprawdzamy, czy opłaca się kupić mieszkanie w 2022!

mieszkanie
Autor: Donna Dotan / v2.com

Nie kupuj mieszkania

Powodów, dla których nie warto kupować mieszkania w 2022 jest mnóstwo. Po pierwsze inflacja. W czerwcu 2022 osiągnęła ona rekordową wartość 15%. Eksperci szacują, że wraz z końcem tego roku może wzrosnąć nawet do 18%.

Rosnące ceny dotyczą praktycznie każdego aspektu naszego życia: od produktów spożywczych, przez usługi na rachunkach za prąd i wodę kończąc (szacuje się, że w 2023 roku za sam prąd możemy płacić 90% więcej!). Wysokie koszty życia nie zachęcają do kupna nieruchomości, którą przecież trzeba też utrzymać i wyposażyć.

Co więcej, podwyżki materiałów budowlanych i wykończeniowych wpływają na ceny metra kwadratowego mieszkania.

Kolejną kwestią są drożejące kredyty hipoteczne. Już w kwietniu 2022 Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, by podczas ewaluowania zdolności kredytowej klienta uwzględniały stopy procentowe wyższe o 5 punktów. W efekcie większość osób zrezygnowała z wzięcia kredytu, odkładając decyzję o zakupie mieszkania.

Niższą zdolność kredytową znacznej części społeczeństwa odczuli także deweloperzy, którzy już od początku 2022 notują spadki sprzedaży lokali mieszkaniowych.

Nie bez znaczenia jest też sytuacja polityczna w Europie. Wojna w Ukrainie i wynikająca z niej niepewność jutra znacznie ostudziły zapał Polaków na kupowanie nieruchomości.

Wyżej wymienione kwestie są wystarczającymi powodami, dla których zakup mieszkania w 2022 nie jest dobrym pomysłem. Sprawdźmy teraz drugą stronę monety: oto powody, dla których warto zainwestować w nieruchomość w 2022!

mieszkanie
Autor: Donna Dotan / v2.com

Kup mieszkanie

Potencjalnie niesprzyjające warunki, o których pisaliśmy wyżej mogą okazać się... idealne do zakupu mieszkania z myślą o wynajmie długoterminowym. Jako właściciele mieszkania możemy ustalić wyższą stawkę za wynajem, która pokryje np. ratę kredytu i dodatkowo zasili nasze konto.

Nieruchomość na wynajem to jedna z lepszych form ochrony kapitału przed inflacją – zwłaszcza gdy osiąga ona dwucyfrowy wynik, jak ma to miejsce obecnie.

Warto też wziąć pod uwagę aktualną sytuację w Europie. Od początku wojny w Ukrainie do Polski napłynęło kilka milionów uchodźców. To znacznie ożywiło rynek najmu długoterminowego. Jeśli dodamy do tego utrzymujący się od lat deficyt mieszkaniowy w Polsce, który szacuje się na 1.5 miliona złotych (dane z 2011), jest niemal pewne, że dysponując lokalem bez problemu znajdziemy najemców.

Inną opcją jest wynajem krótkoterminowy, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie znajduje się w dużym mieście lub w malowniczej okolicy, w której można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Wejście na rynek najmu krótkoterminowego ułatwiają nowoczesne technologie i portale bookingowe. Mimo że taka forma najmu wiąże się z większym nakładem pracy ze strony właściciela, szacuje się, że zyski z najmu krótkoterminowego mogą być wyższe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w porównaniu z najmem długoterminowym!

Dla maksymalnej wygody, zarządzanie taką nieruchomością możemy zlecić firmie zajmującej się zarządzaniem najmem krótkoterminowym. Warto więc rozważyć taką opcję.

Podsumowanie

To, czy opłaca się kupić mieszkanie w 2022, czy nie, zależy od wielu czynników. Jeśli planujemy zakup nieruchomości dla siebie, musimy liczyć się z wysokimi ratami za kredyt i stale rosnącą inflacją.

Jeśli natomiast chcemy kupić lokal z przeznaczeniem na wynajem krótko- lub długoterminowy, jako właściciele możemy dyktować cenę wynajmu, która nie tylko pokryje koszty raty kredytu, ale również będzie dla nas dodatkową formą zarobku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Mieszkania w końcu zaczęły tanieć - pokazują statystyki. Czy to na pewno dobra wiadomość?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE