Nowe etykiety energetyczne AGD. Co się zmienia? Jak je czytać?

2022-10-10 7:40

Od 1 marca 2021 roku Unia Europejska wprowadziła nowe oznakowanie sprzętów RTV i AGD. Etykiety energetyczne, którymi producenci sprzętów oznaczają swoje urządzenia uległy zmianie. Co to oznacza w praktyce? Co dokładnie się zmieniło? Jak czytać nowe etykiety AGD? Sprawdziliśmy!

nowe etykiety energetyczne agd
Autor: pexels.com

Nowe etykiety AGD – co się zmieniło?

Wraz z początkiem marca 2021 roku europejscy producenci sprzętów RTV i AGD musieli wymienić etykiety informujące o klasie energetycznej danego urządzenia. Na pierwszy ogień poszły pralki, pralko-suszarki, lodówki, zmywarki oraz telewizory o przekątnej powyżej 100 cm2.

Decyzja o wprowadzeniu nowego oznaczania klas energetycznych urządzeń RTV i AGD ma zmusić producentów do projektowania sprzętów sprzyjających środowisku i przyczyniających się do mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Z badań wynika, że prawie 80% konsumentów w UE dokładnie czyta etykietę danego urządzenia i bierze ją pod uwagę podczas zakupu. Natomiast aż 95% Polaków przyznaje, że oszczędzanie energii w domu jest dla nich kwestią priorytetową.

Nowe etykiety energetyczne AGD i RTV mają znacznie ułatwić wybór najlepszych urządzeń, które nie tylko pomogą uniknąć marnowania energii elektrycznej, nie nadwyrężą domowego budżetu i ograniczą negatywny wpływ na środowisko.

Wygląd etykiety wprowadzonej 1 marca 2021 jest na pewno bardziej czytelny. W prawym górnym rogu został umieszczony kod QR, który po zeskanowaniu zabierze nas do internetowej karty produktu w bazie EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Tam będziemy mogli zapoznać się ze szczegółową dokumentacją techniczną danego produktu.

nowe etykiety energetyczne agd
Autor: https://ec.europa.eu/info/news/focus-new-generation-eu-energy-labels-2020-aug-13_en

Jak czytać nowe etykiety energetyczne AGD?

Zmianie ulegnie również skala energetyczna. Do tej pory najbardziej energooszczędne urządzenia mogły pochwalić się oznaczeniami A+++, A++ czy A+. Nowe etykiety energetyczne AGD i RTV rezygnują z tego typu oznaczeń na rzecz 7-stopniowej skali: od A do G, przy czym A i B zarezerwowane są dla najbardziej zaawansowanych technologicznie sprzętów.

Urządzenia, które dotychczas miały klasę energooszczędną A+++ spadną o dwie pozycje i będą od tej pory oznaczane literką C. Podobnie klasa A++ wg nowych standardów będzie oznaczana jako D, natomiast dawna klasa A+ to nowe E.

Nie oznacza to, że urządzenia, które od marca 2021 będą oznaczone literami C czy E nagle stracą na jakości. Ich energooszczędne cechy nie ulegną zmianie – zarezerwowanie klas energetycznych A i B dla wysokiej jakości sprzętów ma na celu zainspirować producentów do tworzenia jeszcze lepszych technologii.

Oprócz kodu QR ze wszystkmi danymi technicznymi oraz nowej, 7-stopniowej skali, na nowych etykietach zostaną umieszczone informacje m.in. o głośności danego urządzenia (wraz z przypisaną im klasą głośności od A do D), a także rocznym zużyciu energii elektrycznej, pojemności czy ilości wody potrzebnej do wykonania jednego cyklu prania (w przypadku pralek).

We wrześniu 2021 nowe oznaczenia mają zostać wprowadzone także dla źródeł światła (oświetlenie). Jak zapowiadają przedstawiciele EU, lista produktów z nowymi etykietami energetycznymi będzie regularnie poszerzania, aż obejmie wszystkie urządzenia elektryczne na europejskim rynku.