Ćwiczenia relaksacyjne w domu. Jak się nie dać stresowi pandemii?

Ćwiczenia relaksacyjne
Autor: Unsplash.com @raduflorin

Pandemia COVID-19 wpływa na nasz stan zdrowia nie tylko fizycznie. Widmo choroby i lęk o bezpieczeństwo najbliższych powodują, że żyjemy w ciągłym stresie, co z kolei negatywnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Dlatego koniecznie zapoznajmy się z ćwiczeniami relaksacyjnymi!

Zadbaj o głowę i ciało – poznaj techniki relaksacyjne w domu

Chroniczny stres sprawia, że jesteśmy spięci – dosłownie i w przenośni. Na szczęście proces ten można odwrócić i poprzez rozluźnienie mięśni oczyścić głowę. Dlatego jeśli dręczą nas zmartwienia, zdenerwowanie czy strach, warto je na chwilę od siebie odsunąć, żeby zapewnić ulgę tak ciału, jak umysłowi.

Już nawet kilkanaście minut ćwiczeń relaksacyjnych dziennie może przynieść nam ukojenie, więcej spokoju, a tym samym cierpliwości do spotykających nas problemów. Patrząc na nie „na chłodno”, łatwiej podejmiemy dobre decyzje lub zaakceptujemy rzeczy, na które nie mamy wpływu.

Oczywiście każdy z nas jest inny i relaksacja w domu może być skuteczna w różnym stopniu, jednak zawsze warto spróbować zadbać o siebie kompleksowo. Ćwiczenia relaksacyjne mogą wykonywać osoby w każdym wieku, więc z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Domowa siłownia
Autor: oneinchpunch / GettyImages

Ćwiczenia relaksacyjne dla dorosłych

Ćwiczenia rozciągająco-relaksacyjne dla dorosłych wymagają nieco więcej zaangażowania, ale nie są one trudne. Dlatego też bez trudu możemy wykonywać je w domu, a nawet w pracy czy autobusie. Świetnie nadają się do tego chociażby ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona.

Trening Jacobsona oparty jest na napinaniu i rozluźnianiu kolejnych mięśni. Każdy z nich napinaj świadomie na ok. 5 sekund i rozluźniaj, a następnie odpocznij przez kilkanaście sekund, koncentrując się na różnicy w odczuwaniu napięcia i relaksacji. Powtarzaj ćwiczenia z kolejnymi mięśniami.

Świetnym sposobem na relaksację jest również uprawianie jogi – jest to technika, która z założenia ma sprzyjać rozciąganiu ciała i uzyskiwaniu spokoju wewnętrznego, więc warto wypróbować, czy taka metodologia sprawdzi się w naszym przypadku.

Sięgajmy też po standardowe ćwiczenia rozciągające, a nawet po treningi wysiłkowe – na wielu z nas porządne zmęczenie się może naprawdę zdziałać cuda!

Które ćwiczenia relaksacyjne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Ćwiczenia relaksacyjne w ciąży powinny być dobrane do kondycji i samopoczucia kobiety. Jeśli czują się one w pełni sprawne fizycznie, mogą sięgać po standardowe ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. W innych przypadkach może pomóc medytacja połączona z relaksacyjnymi ćwiczeniami oddechowymi.

Co ciekawe, pełne skupienie się na świadomym oddychaniu poprawi ruchy klatki piersiowej, a także wzmocni mięśnie brzucha! Tak prosty trening może się okazać zbawienny dla kobiet w ciąży, które z różnych względów mają ograniczoną możliwość poruszania się.

Proste ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonać w domu, powinny zagościć w naszym życiu na dobre. Dzięki nim łatwiej uporamy się z trudnościami losu nie tylko w trakcie pandemii, ale również wtedy, gdy świat wróci na swoje właściwe tory.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021