Ćwiczenia oddechowe w domu – jak poprawić wydolność płuc?

2020-11-27 12:58

COVID-19 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Dlatego szczególnie w czasie pandemii warto zadbać o zwiększenie wydolności swoich płuc. Pomogą nam w tym ćwiczenia oddechowe, które mają jednak o wiele więcej zalet. Sprawdźmy jakich!

ćwiczenia oddychające
Autor: fizkes/GettyImages

Ćwiczenia oddechowe a COVID-19

COVID-19 jest chorobą, która może wywołać zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej. Specjaliści sądzą jednak, że choroba może przebiegać łagodniej, jeśli płuca są odpowiednio wzmocnione i ćwiczone. Lepsze funkcjonowanie całego układu oddechowego zapewnią nam regularnie wykonywane ćwiczenia oddechowe – za ich sprawą zwiększymy pojemność płuc, ruchomość klatki piersiowej, a także zadbamy o lepszą pracę mięśni używanych przy oddychaniu.

Takie ćwiczenia możemy wykonywać w domu – są bardzo łatwe i dostępne dla każdego. Ćwiczenia oddechowe wskazane są dla dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Jak powinien przebiegać taki trening?

  • Powietrze wdychamy przez nos, a wydychamy ustami.
  • Wydech powinien trwać 2-3 razy dłużej niż wdech.
  • Ćwiczenia oddechowe powinny trwać przynajmniej 5 minut każdego dnia, a najlepiej z biegiem dni zwiększać czas treningu.
  • Ćwiczenia oddechowe wykonujemy w pozycji siedzącej.
  • W ćwiczeniach oddechowych można wspomagać się ruchem rąk – unosić je do góry przy wdechach i opuszczać przy wydechach.
  • Starajmy się angażować przeponę w trakcie ćwiczeń oddechowych w domu – ułóżmy dłonie na brzuchu, by obserwować, jak podnosi się i opuszcza.

Jak widać, ćwiczenia oddechowe w domu można zacząć wykonywać bez większego przygotowania.

Oddychanie
Autor: Unsplash.com @elidefaria Regularne ćwiczenia oddechowe przynoszą wiele korzyści

Jakie korzyści przynoszą ćwiczenia oddechowe?

Ćwiczenia oddechowe wpływają nie tylko na wydolność płuc. Przynoszą także szereg innych zalet, o których moglibyśmy nawet nie pomyśleć. Jakich korzyści możemy się spodziewać przy regularnych treningach oddechowych?

  1. Redukcja stresu – ćwiczenia oddechowe są wspaniałym sposobem na zrelaksowanie się i rozluźnienie. W związku z tym świetnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. W dobie pandemii jest to szczególnie istotne – jesteśmy bowiem narażeni na lęki związane z samą chorobą, ale też zmartwienia dotyczące odizolowania czy niepewnej sytuacji na rynku pracy.
  2. Lepsza postawa – głębokie wdechy i wydechy wymuszają wyprostowanie się i utrzymywanie prawidłowej postawy podczas ćwiczeń oddechowych. To z kolei może się łatwo przełożyć na nasze codzienne przyzwyczajenia.
  3. Wydalanie toksyn – przy długich wydechach mamy szansę pozbyć się większej ilości szkodliwych toksyn niż w przypadku krótkich, często urywanych wydechów przy nieświadomym oddychaniu.
  4. Lepsze dotlenienie organizmu – dostarczenie optymalnej ilości tlenu do organizmu skutkuje prawidłową pracą niemal wszystkich układów – krwionośnego, trawiennego i rzecz jasna oddechowego.
Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu oddechowego
Autor: Unsplash.com @brucemars

Jak jeszcze poprawić wydolność oddechową?

Choć ćwiczenia oddechowe mogą w znaczący sposób poprawić wydolność naszych płuc, nie musimy na nich poprzestawać. Możemy zrobić jeszcze więcej dla naszego zdrowia i prawidłowego działania układu oddechowego:

  • Rzucenie palenia – jeśli nałogowo palimy papierosy, czas pandemii jest idealnym momentem na walkę z tą słabością. Nie utrudniajmy naszemu organizmowi i tak już wymagającej walki z chorobami oddechowymi.
  • Wysiłek fizyczny – trening aerobowy może przynieść wiele korzyści. Dzięki niemu zadbamy o sylwetkę i kondycję – dyscypliny, takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze wymuszają pogłębianie i przyspieszanie oddechu, co przy regularnych ćwiczeniach przynosi bardzo dobre efekty wydolnościowe. U sportowców zwiększa się bowiem pojemność płuc.
  • Kontrola masy ciała – nadwaga i otyłość to wrogowie sprawnie działającego układu oddechowego. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje bowiem zmniejszenie się objętości klatki piersiowej, a także utrudnia prawidłową pracę mięśniom zaangażowanym w oddychanie.

Jeśli chcemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, by poprawić stan swojego układu oddechowego, koniecznie sięgnijmy po ćwiczenia oddechowe i stosujmy się do pozostałych zaleceń. Pamiętajmy też, że czas spędzany na izolacji możemy wykorzystać do wypracowania nowych, zdrowych nawyków i w końcu kompleksowo zadbać o swój organizm.

Ćwiczenia dla dzieci