Betonowa forteca pod Warszawą. Najbezpieczniejszy dom świata ma ruchome ściany

2024-02-21 10:31

Dla inwestorów tego domu priorytetem miało być bezpieczeństwo. Architekt Robert Konieczny zaprojektował dla nich budynek niczym twierdza nie do zdobycia. Zastosował wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak chociażby ruchome ściany. Mimo ogromnego metrażu (prawie 600 m kw.) dom ma być tani w utrzymaniu i energooszczędny.

Spis treści

  1. Dom idealny? Bezpieczny, pasywny i energooszczędny
  2. Betonowa forteca pod Warszawą?
  3. Brama zamienia się w kino!
  4. Bezpieczny dom pod Warszawą. Zdjęcia

Dom idealny? Bezpieczny, pasywny i energooszczędny

Dla inwestora, który zgłosił się do Roberta Koniecznego, kwestią priorytetową było bezpieczeństwo. Dom, o którym marzył, miał zapewniać komfort i poczucie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w budynku.

Kolejną kwestią były względy ekologiczne – zadaniem architekta było stworzenie domu pasywnego, który zbiera, kumuluje i wykorzystuje energię słoneczną. W budynku, oprócz paneli fotowoltaicznych zamontowano więc pompę ciepła oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją. W efekcie dom jest oszczędny i przyjazny dla środowiska.

Betonowa forteca pod Warszawą?

„Bezpieczny Dom”, bo tak nazwał swój projekt Konieczny, to betonowa forteca w formie prostopadłościanu o powierzchni 566 m². Innowacyjna technologia zastosowana w budynku umożliwia przesuwanie ścian i innych elementów przy pomocy elektrycznych silników.

Wizualizacja - Bezpieczny Dom pod Warszawą
Autor: KWK Promes Wizualizacja - Bezpieczny Dom pod Warszawą

Ruszają się więc m.in. ściany boczne, okiennice o wysokości 2.8 m otwierające się pod kątem 180 stopni, a także „most zwodzony”, czyli fragment ściany opadający pod kątem 90 stopni, który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Z niego rozpościera się widok na malowniczą okolicę.

Nowatorstwo pomysłu polega więc na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. W ciągu dnia, po otwarciu ścian, zostaje poszerzona o otaczający dom ogród.

- wyjaśnia architekt Robert Konieczny.

Brama zamienia się w kino!

Ciekawa jest również południowa elewacja zamknięta rolowaną bramą z białego anodowanego aluminium.

Bramę wykonano na zamówienie u firm związanych z przemysłem stoczniowym i lotniczym. Wytrzymałość nie jest jedyną jej zaletą. Po zamknięciu biała brama pełni funkcję ekranu do projekcji filmów.

Bezpieczny dom pod Warszawą. Zdjęcia

Źródło:

  • businessinsider.com.pl
  • warszawa.naszemiasto.pl
  • natemat.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zamazać swój dom w Google Maps? Instrukcja krok po kroku

Najbardziej nietypowe domy w Polsce

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Listen on Spreaker.