6 trendów, które są już passé. Te dekoratorskie błędy można wybaczyć tylko babci

2023-02-09 13:14

Niektóre trendy nigdy nie przemijają i są klasyką samą w sobie, inne mają datę ważności i mogą sprawić, że twoje wnętrza po prostu staną się passé. Projektanci dokładnie wskazują, jeśli nawet nie wytykają palcem, najpopularniejsze błędy. Oto 5 z nich.

Szara łazienka
Autor: Materiały prasowe / Tikkurila

Eugene'a Colberg, dyrektor Colberg Architecture, uważa, że od czasu do czasu warto odświeżyć wygląd domu, szczególnie jeśli chcielibyśmy go sprzedać. Im nowocześniej i świeżej będzie wyglądać, tym szybciej znajdzie się kupiec.

Co zatem jest już passé?

1. Szarość, wszędzie szarość

Szary salon
Autor: Getty Images/terng99

- Za każdym razem, kiedy widzę dom z drewnianą, szarawą podłogą, szarymi szafkami, szarymi ścianami, kafelkami i blatami, myślę, że ta przestrzeń jest nudna i przestarzała - mówi Becky Wright z  Sorry Girls.

Białe i stonowane, szare wnętrza w stylu rustykalnym i shabby chic to pieśń przeszłości lat 80. i 90. XX w. Jeśli podoba ci się styl wiejskiej chaty, warto przełamać biele i szarości nasyconą zielenią i odważnymi błękitami. Wright radzi, aby szarość zamienić na biel i postawić na tapetę z ciekawym wzorem.

2. Dywan na schodach. “Meh!”

Dywan na schodach
Autor: Getty Images/SensSnoW

W przypadku gdy wydałeś pieniądze na piękne drewniane schody, rozumiemy, że chcesz je chronić właśnie za pomocą dywanu. Niestety jeśli postawiłeś na chodnik w beżowym kolorze, twój dom może nabrać babcinego wygląd. 

Projektanci radzą, aby po prostu się go pozbyć, a zniszczone schody nieco odświeżyć. Żadna z tych opcji nie wchodzi w grę? W takim razie wymień stary chodnik na wzorzysty i miły w dotyku.

3. Żyrandol w łazience

Żyrandol w łazience
Autor: Michał Przeździk

Colberg, jeśli chodzi o oświetlenie łazienki, zaleca minimalizm, np. czarne lampy i kinkiety. Uważa, że szczotkowany mosiądz jest dobry, jeśli szukamy uchwytów do szafek kuchennych, ale ogromne, mosiężne żyrandole w łazience mogą nadać jej wyglądu odwrotnego od zamierzonego. Nie będzie luksusowo, ale nieco przestarzale.

4. Zasłony rodem z Wersalu

Zasłony
Autor: Andrzej Szandomirski

Teraz trend jest taki, że okna odsłaniamy, a nie zasłaniamy. Chociaż zasłony wciąż nie wychodzą z mody, to te bardzo krzykliwe, dekoracyjne, ozdobione lambrekinami czy frędzlami godne Wersalu wyszły już z mody

Jeśli chcesz zaszaleć, zobacz dom Lily Allen, która zrobiła to w fantastyczny, ale i wyrafinowany sposób.

5. Przesuwna szafa z lustrzanymi drzwiami

Szafa o lustrzanych drzwiach
Autor: Marcin Czechowicz

Tak wyglądały garderoby w latach 80. XX w.! Lustra miały optycznie powiększyć przestrzeń i dodać jej nieco blasku. Teraz w modzie są szafy o dwuskrzydłowych czy nawet harmonijkowych drzwiach. Nadadzą twojemu wnętrzu nieco nowoczesnego looku.

6. Stare sprzęty kuchenne

Kuchnia ze starymi sprzętami
Autor: Getty Images/photoguns

Kiedy ostatnio widziałeś kuchnię, w której znajdowały się wiekowe, białe sprzęty kuchenne? Mieszkanie twojej babci się nie liczy! Nie, one nie są vintage, są po prostu stare, a przy okazji zużywają dużo więcej prądu niż ich nowoczesne odpowiedniki.

Nawet jeśli masz nowe meble kuchenne, a zdecydowałeś się nie wymieniać starej lodówki, wygląd kuchni sporo na tym traci. Jeśli twój budżet nie pozwala na jej wymianę, możesz po prostu ją przemalować!

Przeczytaj również:

Źródło: architecturaldigest.com

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany