Wiadomo, jakie wnętrza będą modne w 2023 roku. Oto 4 najważniejsze trendy

2023-01-18 9:26

Jakie trendy w urządzaniu wnętrz będą dominować w 2023 roku? Jakie style i kolory będą modne? Eksperci wskazują na kilka kierunków, którymi będziemy podążać w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

mieszkanie
Autor: getty images

Trendy 2023: funkcjonalność w stylu japandi

Z badań jasno wynika, że urządzając wnętrza skupiamy się przede wszystkim na funkcjonalności. Design i wygląd danego mebla nie jest dla nas aż tak istotny.

Owszem, chcemy, by zakupione meble, sprzęty i dodatki wpisywały się w nasze gusta estetyczne, ale nigdy nie odbywa się to kosztem funkcjonalności i praktyczności.

W 2023 roku będziemy jeszcze bardziej stawiać na prostotę i funkcjonalność wyposażenia, a stylem, który zadomowi się w naszych wnętrzach przynajmniej na czas kolejnych 12 miesięcy będzie japandi.

Dlaczego właśnie japandi? Ponieważ łączy on najlepsze cechy stylu skandynawskiego z filozofią i estetyką Japonii. W efekcie dostajemy przyjemne dla oka, proste meble, które są maksymalnie funkcjonalne.

Wszystko, co niepotrzebne, wszystko, co może zaburzać harmonię i radość przebywania w danym pomieszczeniu usuwamy, zostawiając to, co przynosi nam radość i ułatwia codzienne czynności.

sofa
Autor: mat. pras. BoConcept

Biophilic design we wnętrzach

Biophilic design to taki sposób projektowania, który stara się na nowo połączyć człowieka z naturą. Duże okna pozwalające zniwelować granicę między pomieszczeniem a światem przyrody; mieszkania wypełnione roślinami; zielone ściany (np. pokryte mchem lub pnączami) to tylko niektóre ze sposobów na implementację biophilic design w swoich czterech ścianach.

Oczywiście, to również odpowiednie kolory materiały nawiązujące do natury. Mowa przede wszystkim o tzw. kolorach ziemi, a więc brązach, beżach, szarościach, delikatnych zieleniach i przygaszonych pomarańczach.

W 2023 roku będziemy kontynuować boom na naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno, ale pójdziemy z tym trendem nieco dalej.

Jak przewidują eksperci w nadchodzących miesiącach możemy zauważać coraz większe zainteresowanie fakturami – zwłaszcza w postaci naturalnych materiałów. Szorstki kamień o nieregularnej powierzchni czy drewniane elementy wycięte z nieidealnych kawałków drewna pojawią się w naszych wnętrzach.

biophilic design
Autor: VELUX

Obłe kształty i miękkie tkaniny

Na sile nabierze też moda na obłe meble i przedmioty. Liczne badania wykazały, że zaokrąglone krawędzie i obłe kształty pomagają się zrelaksować, odpocząć. Wywołują w nas większe poczucie bezpieczeństwa i ogólnie pozytywnie wpływają na samopoczucie. W obecnych, niełatwych czasach warto zadbać o maksymalny komfort w swoich domach.

Oprócz obłych, zaokraglonych kształtów taki stan pomogą nam osiągnąć miękkie, miłe w dotyku tkaniny, np. bouclé, którą pokochali projektanci sof i foteli na całym świecie.

fotel boucle
Autor: materiały prasowe WestwingNow

Jakość na pierwszym miejscu

W 2023 roku będziemy przywiązywać ogromną wagę do jakości materiałów, mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Nie bez znaczenia będą także względy ekologiczne.

Coraz bardziej rozumiemy, że wysoka jakość, mimo że nierzadko trzeba za nią więcej zapłacić w ostatecznym rozrachunku jest nie tylko dobra dla naszego portfela (nie musimy wymieniać mebli co rok), ale i dla planety!

Źródło: BoConcept