Styl japandi we wnętrzach. Mariaż surowej Północy z harmonijnym Wschodem

2022-03-09 8:46

Styl japandi pojawił się zaledwie kilka lat temu, jako odpowiedź na surowy styl skandynawski. Połączenie minimalistycznej, chłodnej Północy z przytulnym, oszczędnym w formie stylem japońskim zaowocowało nietuzinkowymi wnętrzami. Jak wygląda styl japandi i czym się charakteryzuje?

styl japandi we wnętrzach
Autor: Katarzyna Białasiewicz / Getty Images

Spis treści

  1. Styl japandi – tu Północ łączy się ze Wschodem
  2. Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Styl japandi – tu Północ łączy się ze Wschodem

Prostota nie musi oznaczać rezygnacji z przytulnej atmosfery – dlatego styl japandi to świetny sposób na urozmaicenie skandynawskiego, chłodnego wnętrza. Główną cechą tego stylu jest minimalizm, oszczędność form i ograniczona paleta barwna. Wnętrza skandynawskie zazwyczaj zachowane są w odcieniach szarości, beżu i bieli, natomiast mieszkania Japończyków wzbogacone są o kolory ziemi, a więc brązy i zielenie, a także dominanty w postaci barw ognia, czyli żółci, pomarańczy i czerwieni.

W stylu japandi przeważają jednak monochromatyczne barwy, nie spotkamy tutaj krzykliwych, rozpraszających uwagę kolorów. Paleta skłania się raczej w stronę Skandynawii, ale nie oznacza to, że mieszkania japandi są surowe i chłodne. Wręcz przeciwnie!

Wszystko za sprawą drewna, które uwielbiają Japończycy. W porównaniu ze stylem skandynawskim, który również uwielbia drewno, styl japandi bierze sobie do serca filozofię Dalekiego Wschodu i chce w jak największym stopniu otoczyć się naturą – i być jej częścią. Dlatego drewno w mieszkaniach japandi znajdziemy nie tylko na podłodze i meblach, ale również jako boazeria, lekkie drzwi przesuwne z geometrycznymi prześwitami (charakterystyczne dla wnętrz japońskich), rattanowe lampy czy bambusowe żaluzje.

Wnętrze w stylu japońskim
Autor: Navamin keawmorakot/GettyImages Charakterystyczne dla stylu japońskiego są przesuwne drzwi i parawany. Najczęściej wykonuje się je z drewna i papieru ryżowego

Bliskość natury przejawia się również w doborze materiałów – w stylu japandi rzadko znajdziemy syntetyki czy plastik. Dominują surowce pochodzenia naturalnego, a więc drewno, wiklina, bambus, kamień, len czy bawełna. W takim wnętrzu nie może zabraknąć również kolejnego elementu inspirowanego stylem japońskim – czyli roślin.

Zielone palmy, piękne, kwitnące orchidee, drzewka bonsai, zwisające paprocie to najpopularniejsze typy roślin, które znajdziemy w mieszkaniach japandi. Oczywiście i w tej kwestii należy zachować umiar i nie zamienić wnętrza w miejską dżunglę – związek z naturą ma być zaznaczony subtelnie, z wyczuciem i japońską powściągliwością.

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

By urządzić mieszkanie w stylu japandi, musimy również pamiętać o przestrzeni, która zwłaszcza w stylu japońskim odgrywa kluczową rolę. Japończycy wierzą, że nadmiar mebli i przedmiotów zakłóca swobodny przepływ energii, dlatego gdy wejdziemy do typowego domu w Kraju Kwitnącej Wiśni zauważymy, że... prawie nic w nim nie ma.

Europejczycy uwielbiają otaczać się przedmiotami, dlatego styl japandi może być dla niektórych trudny do przyswojenia. W mieszkaniach japandi otwarta, pusta przestrzeń jest wizytówką filozofii zen, brak jest w nich również ciężkich zasłon, zbędnych ozdób oraz przedmiotów, które tylko zbierają kurz.

Mieszkanie w stylu skandynawskim na południu Gdańska
Autor: Fotomohito Tłem dla tego zestawienia jest biel i jasna szarość. Dla kontrastu zdecydowano się na wprowadzenie czarnych elementów w konstrukcji mebli i dodatkach.

Liczą się otwarte przestrzenie, duże przeszklenia, dostęp naturalnego światła i uczucie spokoju, które odczuwamy, przebywając w tego typu miejscu. Nie myślmy, że wnętrza japandi są smutne i ponure. By stworzyć przytulne mieszkanie japandi wystarczy tak niewiele – kilka wygodnych mebli wypoczynkowych, trochę tekstyliów i garść ulubionych dodatków.

Meble, na wzór japoński mają być wygodne, niskie i geometryczne. Ze Skandynawii możemy zaczerpnąć umiłowanie do miękkich tekstyliów i wyposażyć nasz pokój japandi w miłe w dotyku poduchy, ciepłe wełniane pledy i koce. Nie zapomnijmy o miękkim dywanie.

Salon w stylu japandi z drzwiami przesuwnymi Komandor
Autor: Komandor/materiały prasowe Japońskie domy kojarzą się z ruchomymi półprzejrzystymi parawanami. Lepsze parametry użytkowe i efekt bliższy sercu Europejczyka pozwolą jednak uzyskać zabudowy z drzwiami litymi, np. takimi z pełnym ciepła dekorem drewnianym.

Zamiast jednego punktowego światła w postaci górnej lampy czy żyrandolu, wybierzmy przytłumione światło boczne w postaci lamp bocznych lub podłogowych. Nie zapominajmy o świeczkach i lampionach wykonanych z papieru lub szkła. Wybierając światło do wnętrza w stylu japandi, pamiętajmy o skupieniu się na jednej jego barwie i temperaturze.

Urządzenie salonu i całego mieszkania w stylu japandi nie jest zadaniem trudnym. Jeśli mamy bazę w postaci skandynawskiego, minimalistycznego wnętrza, wystarczy dodać kilka elementów inspirowanych stylem japońskim, które uporządkują i ocieplą wnętrze.

Styl japoński we wnętrzach
Autor: Navamin keawmorakot/GettyImages Meble w stylu japońskim są minimalistyczne, proste, pozbawione ozdobników. Są przy tym dość niskie
DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE