Styl japandi we wnętrzach. Mariaż surowej Północy z harmonijnym Wschodem

2023-03-03 15:45

Styl japandi pojawił się zaledwie kilka lat temu, jako odpowiedź na surowy styl skandynawski. Połączenie minimalistycznej, chłodnej Północy z przytulnym, oszczędnym w formie stylem japońskim zaowocowało nietuzinkowymi wnętrzami. Jak wygląda styl japandi i czym się charakteryzuje?

Styl Japandi
Autor: serwis prasowy dutchhouse.pl, Jake Curtis/Dinesen

Spis treści

  1. Styl japandi – tu Północ łączy się ze Wschodem
  2. Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Styl japandi – tu Północ łączy się ze Wschodem

Prostota nie musi oznaczać rezygnacji z przytulnej atmosfery – dlatego styl japandi to świetny sposób na urozmaicenie skandynawskiego, chłodnego wnętrza. Główną cechą tego stylu jest minimalizm, oszczędność form i ograniczona paleta barwna. Wnętrza skandynawskie zazwyczaj zachowane są w odcieniach szarości, beżu i bieli, natomiast mieszkania Japończyków wzbogacone są o kolory ziemi, a więc brązy i zielenie, a także dominanty w postaci barw ognia, czyli żółci, pomarańczy i czerwieni.

W stylu japandi przeważają jednak monochromatyczne barwy, nie spotkamy tutaj krzykliwych, rozpraszających uwagę kolorów. Paleta skłania się raczej w stronę Skandynawii, ale nie oznacza to, że mieszkania japandi są surowe i chłodne. Wręcz przeciwnie!

Wszystko za sprawą drewna, które uwielbiają Japończycy. W porównaniu ze stylem skandynawskim, który również uwielbia drewno, styl japandi bierze sobie do serca filozofię Dalekiego Wschodu i chce w jak największym stopniu otoczyć się naturą – i być jej częścią. Dlatego drewno w mieszkaniach japandi znajdziemy nie tylko na podłodze i meblach, ale również jako boazeria, lekkie drzwi przesuwne z geometrycznymi prześwitami (charakterystyczne dla wnętrz japońskich), rattanowe lampy czy bambusowe żaluzje.

Wnętrze w stylu japońskim
Autor: Navamin keawmorakot/GettyImages Charakterystyczne dla stylu japońskiego są przesuwne drzwi i parawany. Najczęściej wykonuje się je z drewna i papieru ryżowego

Bliskość natury przejawia się również w doborze materiałów – w stylu japandi rzadko znajdziemy syntetyki czy plastik. Dominują surowce pochodzenia naturalnego, a więc drewno, wiklina, bambus, kamień, len czy bawełna. W takim wnętrzu nie może zabraknąć również kolejnego elementu inspirowanego stylem japońskim – czyli roślin.

Zielone palmy, piękne, kwitnące orchidee, drzewka bonsai, zwisające paprocie to najpopularniejsze typy roślin, które znajdziemy w mieszkaniach japandi. Oczywiście i w tej kwestii należy zachować umiar i nie zamienić wnętrza w miejską dżunglę – związek z naturą ma być zaznaczony subtelnie, z wyczuciem i japońską powściągliwością.

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

By urządzić mieszkanie w stylu japandi, musimy również pamiętać o przestrzeni, która zwłaszcza w stylu japońskim odgrywa kluczową rolę. Japończycy wierzą, że nadmiar mebli i przedmiotów zakłóca swobodny przepływ energii, dlatego gdy wejdziemy do typowego domu w Kraju Kwitnącej Wiśni zauważymy, że... prawie nic w nim nie ma.

Europejczycy uwielbiają otaczać się przedmiotami, dlatego styl japandi może być dla niektórych trudny do przyswojenia. W mieszkaniach japandi otwarta, pusta przestrzeń jest wizytówką filozofii zen, brak jest w nich również ciężkich zasłon, zbędnych ozdób oraz przedmiotów, które tylko zbierają kurz.

Mieszkanie w stylu skandynawskim na południu Gdańska
Autor: Fotomohito Tłem dla tego zestawienia jest biel i jasna szarość. Dla kontrastu zdecydowano się na wprowadzenie czarnych elementów w konstrukcji mebli i dodatkach.

Liczą się otwarte przestrzenie, duże przeszklenia, dostęp naturalnego światła i uczucie spokoju, które odczuwamy, przebywając w tego typu miejscu. Nie myślmy, że wnętrza japandi są smutne i ponure. By stworzyć przytulne mieszkanie japandi wystarczy tak niewiele – kilka wygodnych mebli wypoczynkowych, trochę tekstyliów i garść ulubionych dodatków.

Meble, na wzór japoński mają być wygodne, niskie i geometryczne. Ze Skandynawii możemy zaczerpnąć umiłowanie do miękkich tekstyliów i wyposażyć nasz pokój japandi w miłe w dotyku poduchy, ciepłe wełniane pledy i koce. Nie zapomnijmy o miękkim dywanie.

Salon w stylu japandi z drzwiami przesuwnymi Komandor
Autor: Komandor/materiały prasowe Japońskie domy kojarzą się z ruchomymi półprzejrzystymi parawanami. Lepsze parametry użytkowe i efekt bliższy sercu Europejczyka pozwolą jednak uzyskać zabudowy z drzwiami litymi, np. takimi z pełnym ciepła dekorem drewnianym.

Zamiast jednego punktowego światła w postaci górnej lampy czy żyrandolu, wybierzmy przytłumione światło boczne w postaci lamp bocznych lub podłogowych. Nie zapominajmy o świeczkach i lampionach wykonanych z papieru lub szkła. Wybierając światło do wnętrza w stylu japandi, pamiętajmy o skupieniu się na jednej jego barwie i temperaturze.

Urządzenie salonu i całego mieszkania w stylu japandi nie jest zadaniem trudnym. Jeśli mamy bazę w postaci skandynawskiego, minimalistycznego wnętrza, wystarczy dodać kilka elementów inspirowanych stylem japońskim, które uporządkują i ocieplą wnętrze.

Styl japoński we wnętrzach
Autor: Navamin keawmorakot/GettyImages Meble w stylu japońskim są minimalistyczne, proste, pozbawione ozdobników. Są przy tym dość niskie
DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?
Nasi Partnerzy polecają