Kącik relaksu na tarasie: 3 pomysły na zaciszny azyl

 Relaks na tarasie

Relaks wśród pięknych roślin to zawsze dobry pomysł

Fot. agencjafree/living4media

Wypoczywając na balkonie czy tarasie, potrzebujemy komfortu i zaciszności. Osłońmy więc nasz azyl pomysłowo i nastrojowo. Stwórzmy miejsce jedyne w swoim rodzaju – bardzo osobiste!

Zadbajmy, by przesłony były estetyczne także z zewnątrz i harmonijnie współgrały z architekturą domu. Wybierz takie elementy, które dadzą ci upragnioną kameralność, osłonią przed nadmiernym nasłonecznieniem i będą w miarę łatwe w montażu. Powinny pasować do stylu wymarzonego przez nas wystroju. Czasem wystarczy coś lekkiego chroniącego przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów: parawan, kratka z pnączem czy drewniany panel. Taras wymaga solidniejszej konstrukcji. Mogą to być np. pionowe słupki podtrzymujące elastyczną linkę z tekstylnymi zasłonami. Wyglądają pięknie poruszane wiatrem, no i nie kosztują wiele. Mogą być białe lub kolorowe, te drugie będą stanowić atrakcyjny akcent aranżacji.

Zobacz też: Remont balkonu krok po kroku >>>

Jeśli wolisz drewniane panele, wybierz jak najbardziej ażurowe, żeby wyglądały lekko. Warto też drewno pomalować lub przetrzeć farbą. Zwróć uwagę na to, żeby kolor nie kłócił się z elewacją domu. Na tarasie zwykle jest dość miejsca także na duże rośliny. Kilka ustawionych razem stworzy zieloną barierę. Dobrze sprawdzają się zimozielone, bo cały rok wyglądają ładnie. Można za nimi ustawić stół i krzesła lub leżak. Będzie cudownie!

Kącik relaksu na tarasie: swojska fiesta

Latynoski klimat za swojskim drewnianym płotkiem, choć można też potraktować go jako palisadę chroniącą przed intruzami z interioru. Żartobliwa aranżacja inspirowana którymś z egzotycznych stylów potrafi przynieść fantastyczny efekt. To nie musi wiele kosztować. Wystarczą dwa kolory farb, barwne poduszki, wesołe naczynia we wzorki. Warto poszukać kilku detali, które podkreślą wybrany przez nas styl. Lampiony, bibułkowe pompony albo np. kosze ubarwią aranżację. Taras na zdjęciu zachwyca wielobarwnością. Słoneczny żółcień mebli pięknie kontrastuje z turkusowymi dywanikami i szafirowym wazonem. Razem z ciemnoróżowymi i pomarańczowymi akcentami mamy tu prawie całą tęczę. Monotonię listew można przełamać, przewieszając przez nie bryt mocnej w kolorze tkaniny.

 Relaks na tarasie

Fot. homesense.com

Kącik relaksu na tarasie w stylu eko

Mamy silną potrzebę podkreślania własnej odrębności. Wyraża się to także w sposobie wydzielania przestrzeni rekreacyjnej. Im szczelniejszy płot zbudujemy, tym lepiej się z tym czujemy. Ale warto wiedzieć, że nawet bardzo ażurowe przesłony także chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Chodzi raczej o stworzenie wrażenia bariery. Wypoczynek w przestrzeni zamkniętej jak pudełko z pewnością nie jest komfortowy, a taras bez widoku nie ma większego sensu. Osłona na naszym zdjęciu ma chyba przesadną wysokość, ale szczęśliwie pionowe listwy nie są przybite do konstrukcji zbyt gęsto – widać zieleń wokół tarasu. Rośliny w donicach posadzone wewnątrz ładnie się z nią łączą, sprawiając, że czuje się tu otoczenie przyrody. W takim klimacie rattanowe meble ogrodowe wydają się idealne.

Nie przegap: Jak czyścić rattan? >>>

Neutralne kolory i prostota aranżacji robią jak najlepsze wrażenie, czerń i biel tekstyliów zaś ożywiają całość. Na drewnianych panelach zawieszono oświetlenie – musi tu być pięknie wieczorem po zapaleniu lampionów. Gdy praży słońce, do pionowych szczebli łatwo można zamocować płócienny dach.

 Relaks na tarasie

Fot. IKEA

Pionowe elementy osłony tarasu można obsadzić pnączami. Nie zajmują wiele miejsca, a gdy się nadmiernie rozrastają, można je okiełznać i prowadzić tak, jak chcemy, przycinając pędy. Najlepiej sprawdzają się jednoroczne, bo zimą znikają i suche badyle nie szpecą widoku. Kwitnące dodadzą koloru twojej aranżacji. Ładnie będzie wyglądać chmiel japoński, groszek pachnący, kobea czy nasturcja pnąca. Sprawdzą się także powojniki nadające się do uprawy w donicach.

Kącik relaksu na tarasie w klimacie orientalnym

Nasz pomysł? Taras urządzony ze wschodnim przepychem w wersji współczesnej. Mienią się gorące czerwienie i oranże, lśnią miedzią repusowane powierzchnie arabskich stolików. Modny motyw marokańskiej koniczyny zawojował pufy i dywan. Szczególnego smaku dodają aranżacji zasłony okalające taras. Pomysł na nie jest bardzo prosty. W narożnikach tarasu postawiono pionowe słupy połączone na górze belkami. To wszystko! Cały efekt robią kilometry białej tkaniny. Przy słupach spływa ona, tworząc kolumny, lub jest podwiązana sznurami z chwostami. Na środku materiał zamotano wokół belek. W razie potrzeby można go opuścić, by poczuć się jak w kokonie. Jeśli zamiast tkaniny użyjesz białej włókniny, będzie taniej, a po sezonie bez żalu ją wyrzucisz. Pożądanej egzotyki za dnia i wieczorem dodadzą lampiony i latarenki. Nie wahaj się użyć złotej lub miedzianej farby, by np. drewnianemu stolikowi nadać metalowy wygląd. W tym otoczeniu ładnie też będą wyglądać świece ustawione na metalowej tacy. Gdzie się da, rozlokuj kwiaty: kwitnące w skrzynkach i donicach oraz cięte. Efektowną dekoracją będą misy napełnione wodą z pływającymi samymi główkami.

 Relaks na tarasie

Fot. materiały prasowe Westwing Home&Living

Ochrona przed owadami: wybieramy rośliny

Wypoczynek na balkonie czy tarasie skutecznie mogą nam uniemożliwić komary, muchy czy meszki. By się ich pozbyć, wystarczy wśród swoich upraw posadzić kilka sadzonek roślin wydzielających olejki eteryczne, których te owady nie lubią. Co się sprawdzi? Komarzyca – ładne pnącze o biało-zielonych listkach, lawenda wąskolistna, koper włoski pachnący anyżkiem, bodziszek, pelargonia, bazylia i ładnie kwitnąca kocimiętka. Tę ostatnią z pewnością polubi twój kot i chętnie będzie ją podgryzał.

cover
Moje Mieszkanie

Pomysły na balkon i taras: GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić balkon albo taras? Jeśli brakuje Ci pomysłów, zajrzyj do naszych galerii zdjęć z mnóstwem inspiracji.

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Opracowanie: DD Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY