Trendy kuchenne: łagodny minimalizm, czyli zachodni funkcjonalizm spotyka zen

Gdy skandynawski minimalizm oparty na funkcjonalizmie spotyka się z tradycją Dalekiego Wschodu, powstaje nowa jakość. Taki styl możemy nazwać łagodnym minimalizmem. Idealnie sprawdza się zarówno w miejskim apartamencie, jak i w wiejskiej rezydencji. A jakie są jego cechy?

Łagodny minimalizm w kuchni
Łagodny minimalizm w kuchni
Łagodny minimalizm w kuchni
Łagodny minimalizm w kuchni
Łagodny minimalizm w kuchni

Skandynawski zen? Zachód spotyka Wschód

Zmęczony własną praktycznością Zachód szuka sposobów, by tchnąć we wnętrza ducha, nie rezygnując przy tym z wygody, którą daje prostota. Spotkanie z Dalekim Wschodem było kwestią czasu. Tamtejszy minimalizm ma bowiem korzenie w religii i filozofii, a nie jak w Europie w architekturze. Kluczowe jest dla niego pojęcie pustki – Japończycy słowo „pusty” rozumieją jako „możliwy”. Przekładając to na język projektowania: chodzi o odpoczynek i siłę możliwe po usunięciu wszelkich (to ważne!) zbędnych przedmiotów, a pozostawienie tych, które mają znaczenie. Oczywiście owo znaczenie inne będzie dla Japończyka, inne dla Europejczyka.

.. Aranżacja wnętrz w stylu orientalnym – krok po kroku >>>

Dla nas istotne są wspomnienia – własne lub przechowywane w zbiorowej pamięci – o życiu prostym, rodzinnym, zgodnym z naturą, wręcz sielskim. Dlatego w nowocześnie minimalistycznych wnętrzach pojawiają się sprzęty o kształtach przywodzących na myśl wiejskie kredensy i kompozycje naczyń jak z chłopskiej chaty czy dworu. Kolory pastelowe, bo dawniej róż i pistacja nie były obciachem, ale spełnieniem marzeń o podwójnej porcji lodów i targanej wiatrem chmurze waty cukrowej. Formy proste, ale subtelnie złagodzone. A materiały są szczere: w miejsce stali i szkła jasne drewno z wyraźnym rysunkiem słojów.

Łagodny minimalizm: gotowe pomysły

Minimalizm z kolorem miętowym: odcień miętowy wprowadza do wnętrza łagodność i ciepło. Nic zatem dziwnego, że zdobył dużą popularność w aranżacjach nowoczesnych i skandynawskich. Co więcej, znakomicie komponuje się z jasnym drewnem i szarością. Do takiego tła dobieramy proste w formie akcesoria kuchenne.

Jednolita zabudowa: warto wybrać jasne drewno, które pojawi się na frontach kuchennych. Geometryczne podziały szafek zdyscyplinują wnętrze. Nie potrzeba żadnej dekoracyjnej oprawy. Funkcję ozdobną spełni rysunek słojów.

Modne pastele: przykładowe połączenie? Jasna szarość, biały marmur, pastelowy róż i delikatny kolor drewna. W aranżacji zapanuje porządek, będzie przejrzyście, nowocześnie i naturalnie.

Królestwo bieli: wybór dla minimalistów miłujących porządek (białą kuchnię trzeba częściej sprzątać!). Ściany malujemy na biało, dobieramy fronty meblowe w tym kolorze, a także zlew, baterię kuchenną, AGD. Inne kolory? Tylko w nielicznych detalach, i najlepiej w wersji pastelowej.

.. Białe wnętrza – GALERIA inspiracji >>>

Kuchnia w drewnie: z tego samego materiału niech będą wykonane zarówno fronty mebli, jak i okładziny ścienne. Zamiast szafek górnych – półki montowane na drewnianym tle. Tak zaaranżowaną kuchnię ożywimy białymi i szarymi drobiazgami.

cover
Dobre Wnętrze

W marcu proszę się z nami wybrać do Pittsburgha, gdzie Walter Gropius i Marcel Breuer zaprojektowali dom arcydzieło, i odwiedzić sztukatora z warszawskiej Pragi. Zachęcamy też do lektury wywiadów z Hanną Lachert, której meble są ikonami wzornictwa, i Maciejem Zieniem.

Nowoczesny minimalizm: GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: materiały prasowe Muuto

POLECANE ARTYKUŁY