Współczesne łazienki. Spa w domu

2009-03-05 1:00

Wyobraźmy sobie łazienkę, która jest tak samo komfortowa jak i funkcjonalna, w której sztuka splata się z zaawansowaną technologią. Łazienka, która staje się naszą prywatną świątynią. Mowa nie o luksusowym ośrodku spa, ale o... współczesnej łazience.

Rola łazienki zmienia się diametralnie. Kiedyś oceniana wyłącznie pod kątem użyteczności, teraz jest symbolem statusu, komfortu, a nawet luksusu. Otwarta na nowe style i śmiałe aranżacje przeistacza się w pokój kąpielowy, coraz częściej łączymy łazienkę z sypialnią, zamienia się we wspaniały salon. Współczesna łazienka ma być miejscem, w którym wypoczywamy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Tak jak starożytne łaźnie stanowiły centrum życia towarzyskiego, tak według współczesnych designerów – łazienka ma być centrum życia domowego.

Spa w domu

Starannie urządzone wnętrza, z wykorzystaniem koloru, światła, aroma- i hydroterapii, w których każdy szczegół współgra z całością, a urządzenia umożliwiają stworzenie niezwykłej kombinacji powietrza, wody i ciepła – trudno jest opuścić. Luksusowe wanny z systemami hydro- i aeromasażu oraz ozonowaniem, kabiny masażowo-parowe i sauny jak w profesjonalnym ośrodku spa pozwalają wykreować farmę zdrowia i piękności we własnym domu i korzystać z niej, kiedy tylko mamy na to ochotę. Sama technologia nie sprosta jednak wymogom piękna i estetyki. Dlatego wskazane jest, aby łazienkowa przestrzeń nie tylko spełniała swoje funkcje użytkowe, ale również cieszyła oko. Projektanci zaczynają przede wszystkim od powiększenia powierzchni prywatnego spa i wpuszczenia do wnętrza światła naturalnego. Współczesne systemy instalacyjne umożliwiają praktycznie dowolne rozmieszczenie urządzeń sanitarnych - toalety, pisuaru czy umywalki. Dzięki postępowi technologicznemu można również uzyskać unikalne efekty świetlne. Perfekcyjne doświetlenie wnętrza pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a odpowiednio dobrane barwy uspokajają, poprawiają nastrój, pobudzają do działania. Systemy do hydromasażu nadają wodzie kolor złota, oceanu czy rubinu, a zastosowanie opraw LED sprawia, że łazienka przeistacza się w oazę spokoju i relaksu. Niektórzy producenci urządzeń sanitarnych dostrzegli dobroczynne właściwości muzyki i postanowili wykorzystać funkcję muzykoterapii w swoich produktach. Dźwięki zmieniają się w rytm uderzających fal, przenosząc kąpiącą się osobę z domowego zacisza w środek zielonego lasu, tropikalnej dżungli lub na zieloną łąkę.

Salon kąpielowy

Jedną z tendencji jest przekształcenie łazienki w przestrzenny salon kąpielowy. Do pomieszczeń, w których zazwyczaj wykonywaliśmy jedynie zabiegi higieniczne, przeniosły się lustraw ozdobnych ramach, luksusowe toaletki i szafki, wygodne siedziska, kaszmirowe poduszki, egzotyczne rośliny. Muszą jednak mieć odpowiednią dla nich oprawę. W takiej łazience zmienia się prawie wszystko: jej wielkość, styl, wzornictwo i rodzaj materiałów wykończeniowych. Trzeba zarezerwować dla niej większą od standardowej powierzchnię, co zapewni inne możliwości aranżacyjne i stworzy właściwy klimat. Drewniana podłoga, fotel czy nawet szezlong, kryształowy żyrandol, stojąca lampa, ulubiony obraz, fotografie, świece czy odpowiednio dobrane kwiaty – wszystkie te salonowe przedmioty wywołują pozytywne emocje i czynią z łazienki pokój kąpielowy.
Na rynku pojawiają się coraz bardziej wymyślne akcesoria łazienkowe, a z pewnością nie zawiodą się amatorzy nowinek technologicznych. Systemy audiowizualne w łazience? Dlaczego nie, jeśli tylko pomogą odpocząć i zregenerować siły po całym dniu. Hitem już są telewizory LCD w wersji wodoszczelnej, do umieszczenia w lustrze (po wyłączeniu jest niewidoczny).

Łazienka połączona z sypialnią

Tak jak kiedyś kuchnia odważnie wkroczyła do salonu, tak teraz nowe terytoria zdobywa łazienka - coraz częściej łączona z sypialnią. Związki obu wnętrz mogą być jednak bliskie albo bliższe. Może je na przykład oddzielać otwarte przejście lub przegroda z luksferów czy ledwie widoczna ścianka z przezroczystego szkła, a czasem pomieszczenia te stanowią całość. Niezależnie od rozwiązania trzeba zwrócić uwagę na osobisty charakter takiej powierzchni. Ponieważ jest częściowo sypialnią, podobnie jak ona powinna być miejscem relaksu i odpoczynku, dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Zastosowane akcesoria i materiały dekoracyjne trzeba dobrać ze smakiem, ponieważ nie będą ukryte za zamkniętymi drzwiami. Wskazane jest wydzielenie strefy mokrej i suchej, sprzyjają temu m.in. odpowiednie oświetlenie, kolorystyka i rodzaj materiałów. Należy też dobrze przemyśleć rozmieszczenie wanny, kabiny prysznicowej i sanitariatów, tak aby nie naruszać poczucia intymności domowników, bowiem każda łazienka, bez względu na jej wielkość i charakter, musi nam dawać poczucie komfortu.