Waga łazienkowa. Jak wybrać dobrą wagę domową?

2019-05-27 16:51

Waga łazienkowa pozwala kontrolować masę ciała oraz inne parametry świadczące o tym, że utrzymujemy się w dobrej kondycji (np. zawartość tłuszczu w organizmie). Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej, by posłużyła nam jak najdłużej?

Waga łazienkowa
Autor: GettyImages Waga łazienkowa tradycyjna, czyli mechaniczna

Spis treści

 1. Waga łazienkowa i jej rodzaje
 2. Jakie funkcje może pełnić waga łazienkowa?
 3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej?
 4. Jak ważyć się w domu?

Nowoczesne wagi łazienkowe znacznie różnią się od tych, które jeszcze kilkanaście lat temu gościły w naszych łazienkach. Nie zawsze przypominają one już podest, na który wchodzimy, by wskaźnik pokazał nam, ile ważymy kilogramów. Współczesne wagi domowe mogą być bardzo profesjonalne i informować nas o tym, jaka jest zawartość wody i tłuszczu w organizmie, zapamiętywać nasze pomiary i porównywać je na przestrzeni czasu.

Waga łazienkowa i jej rodzaje

Wagi łazienkowe dzielą się na mechaniczne i elektroniczne. Czym one się różnią i którą wybrać?

Waga mechaniczna – to klasyczna waga, którą opisywaliśmy na początku artykułu. Pokazuje tylko jeden podstawowy parametr – masę ciała. Jej plusem jest to, że jest tania i działa bez zasilania. Waga mechaniczna doskonale sprawdzi się w domu osób starszych, którym zależy tylko na tym, by kontrolować liczbę kilogramów.

Waga elektroniczna – to nowoczesna waga wyposażona w wyświetlacz, który pokazuje nam nie tylko masę ciała, lecz także inne wskaźniki, m.in. zawartość wody, tłuszczu czy tkanki mięśniowej w organizmie. Najnowocześniejsze modele wag elektronicznych posiadają również pamięć wewnętrzną, która zapamiętuje nasze pomiary, analizuje je i porównuje. Dzięki funkcji Bluetooth można przesyłać dane do innych urządzeń, np. smartfona. Tego typu waga polecana jest osobom, które dbają o kondycję fizyczną, ćwiczą, zdrowo się odżywiają i chcą monitorować parametry ciała. Minusem wagi elektronicznej jest jej cena – nowoczesne modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

..  Wybieramy wagę kuchenną >>>

Jakie funkcje może pełnić waga łazienkowa?

Nowoczesna waga łazienkowa dokonuje bardzo dokładnych pomiarów, które jeszcze niedawno mogliśmy poznać wyłącznie w trakcie wizyty u dietetyka. Dziś we własnym domu możemy określić parametry ciała, choć pamiętajmy, że żadne urządzenie nie zastąpi nam konsultacji ze specjalistą.

Waga łazienkowa informuje nas o:

 • aktualnej masie ciała;
 • zawartości tkanki mięśniowej w organizmie – to funkcja, która sprawdzi się u sportowców, kulturystów i osób dbających o tężyznę fizyczną;
 • zawartości wody w organizmie – funkcja, która przyda się wszystkim mającym problem z odkładaniem się wody w organizmie;
 • zawartości tłuszczu w organizmie – funkcja przydatna osobom, które dbają o zdrową dietę;
 • zapotrzebowaniu kalorycznym.

Inne ciekawe funkcje nowoczesnej wagi łazienkowej:

 • dokonuje pomiaru masy kostnej – to parametr ważny raczej dla specjalistów;
 • zapamiętuje nasze pomiary i porównuje je na przestrzeni czasu – nowoczesne wagi wyposażone są we wzorce, z którymi porównują nasze wyniki. Dzięki temu wskazują nam, czy znajdujemy się w granicach normy.

..  Jak urządzić domową siłownię? >>>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej?

Przy wyborze nowoczesnej wagi domowej oprócz funkcjonalności i ceny warto uwzględnić również na inne rzeczy:

 • zakres pomiaru – przed zakupem warto sprawdzić, jakie jest maksymalne obciążenie urządzenia;
 • czułość pomiaru – jeśli chcemy, by waga informowała nas o parametrach naszego ciała (zgodnie z którymi zamierzamy ćwiczyć), przeczytajmy najpierw, jaką ma czułość pomiaru;
 • wykonanie – waga może być wykonana z plastiku, szkła, metalu albo... drewna. Jeśli chcemy postawić ją na podłodze w łazience, możemy dopasować urządzenie do wystroju pomieszczenia;
 • zasilanie – wagi elektroniczne potrzebują źródła zasilania. Jeśli wiemy, gdzie postawimy urządzenie, pamiętajmy, że powinien znajdować się tam kontakt. Oczywiście mamy też wagi zasilane bateriami.

Jak ważyć się w domu?

Niezależnie od tego, jakie wybierzemy urządzenie, pamiętajmy o kilku wskazówkach:

1. Na wagę powinniśmy stawać rano podczas wizyty w toalecie. Ważmy się przed śniadaniem, a nie po posiłku.

2. Pomiaru dokonujmy jeden raz w tygodniu.

3. Kobiety powinny pamiętać, że waga może zależeć od kobiecego cyklu – niektóre panie mają tendencję do gromadzenia wody w organizmie przed miesiączką i mogą wtedy przybierać na wadze nawet do 2 kilogramów.