W tej łazience królują kolor żółty i światło. Zobacz, jak szklana mozaika zmieniła wnętrze

2022-09-01 13:05

Wchodzący do łazienki Konrada goście za każdym razem są pod wrażeniem światła we wnętrzu. – Jak tu słonecznie, jak jasno. Aż trudno uwierzyć, że nie ma okna – komentują. To zasługa projektantki, która zastosowała w pomieszczeniu kilka niezawodnych materiałów: szklaną żółtą mozaikę, biały gres z połyskiem, wielkie lustro oraz dużo lamp i spotów. Te ostatnie pojawiają się nawet pod prysznicem

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki PRYSZNIC O PORANKU – Żółty kolor pomaga mi się rozbudzić i naładować energią – mówi właściciel. Mozaika pokrywa nie tylko ściany, ale też posadzkę (z odpływem liniowym oraz czterema punktami świetlnymi, kolejne cztery są wmontowane w sufit podwieszany). – Strefa prysznica jest bardzo przestronna, ma powierzchnię 100x200 cm. Od reszty łazienki dzieli ją ścianka z hartowanego szkła o wym. 120x200 cm – opowiada architektka.

Wpadłem na pomysł, żeby wnętrza w mieszkaniu miały indywidualne charaktery i kolory przewodnie, ale razem tworzyły spójną całość. Ta fantazja wydała mi się jednak paradoksalna, niewykonalna. Architektka udowodniła, że się mylę, i że może to wyglądać naprawdę dobrze – mówi Konrad. – W przypadku łazienki zależało mi na elegancji i energii – dopowiada.

Projektantce Annie Nowak-Kacprzak udało się to osiągnąć dzięki szklanej mozaice w słonecznym odcieniu (którą zestawiła z głęboką szarością, bielą i fornirem ciemnego orzecha) oraz licznym punktom oświetleniowym. Metamorfozę łazienki zaczęła od zmian na planie deweloperskim. – Powiększyliśmy wnętrze kosztem korytarza, poprawiliśmy układ funkcjonalny, pralkę umieściliśmy w pralni – wyjaśnia. Dużą wagę Anna przyłożyła też do kwestii przechowywania.

– Zaprojektowałam wszystkie meble. Dostosowałam je do przestrzeni, starając się maksymalnie wykorzystać miejsce. Zostawiłam cztery półki otwarte w roli dekoracji, resztę szafek zamknęłam, by uniknąć wrażenia bałaganu – mówi. Żółta, orzeźwiająca łazienka ma wiele zalet, zwłaszcza o poranku, gdy właściciel potrzebuje energii do działania. Ale co wtedy, gdy zamarzy mu się chwila relaksu? O tym też pomyślano. Wystarczy odpowiednio ustawić oświetlenie, by we wnętrzu zapanował kameralny nastrój.

KONRAD

W ciągu dnia jest specjalistą od internetowego marketingu, a wieczorami – zapalonym fanem gier fabularnych, planszowych oraz sportu. Żałuje, że doba jest taka krótka. Ma zawsze tyle planów…

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

TU NAPRAWDĘ DUŻO SIĘ MIEŚCI

Na ścianie z bidetem i WC znajduje się wysoka zabudowa meblowa. – Dwie skrajne szafki, przy kominie wentylacyjnym i drzwiach łazienkowych, mają głębokość 50 cm. Pozostałe nieco ponad 20 cm – wyjaśnia architektka.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

PORĘCZNE PÓŁKI

Rewelacyjnie sprawdzają się pod prysznicem, a do tego dobrze tam wyglądają. Powstały we wnękach przy szachcie wentylacyjnym i, tak jak ściana, zostały wyłożone mozaiką.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Kosmetyki – L’Occitane; miseczka – NAP

MINIMUM PODZIAŁÓW

Im mniej fug, tym bardziej jednolita posadzka. Kierując się tą zasadą, użyto dużych płytek podłogowych o wym. 60x60 cm.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Stolik – BM Housing; świece – H&M Home (niższa), dutchhouse.pl (wyższa); zegar – NAP

W JEDNEJ PŁASZCZYŹNIE

Lustro jest zlicowane ze ścianą. – By uzyskać taki efekt, zmierzyliśmy grubości materiałów. Nakleiliśmy wokół tafli cienką płytę g-k, a dopiero potem mozaikę – mówi projektantka. Szafkę podumywalkową wykonał stolarz (z lakierowanego w półmacie MDF-u). Po bokach jest węższa. Dlaczego? Bo sąsiaduje od strony drzwi ze ścianką o szer. zaledwie 24 cm.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Okulary – NAP; kosmetyk, świeca zapachowa – L’Occitane; wazon – Zara Home
Łazienka dobrze oświetlona
Anna Nowak-Kacprzak, Architektura Wnętrz, studioawan.eu
Anna Nowak-Kacprzak, Architektura Wnętrz, studioawan.eu

Wybierając lampy, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich stopień zabezpieczenia przed wilgocią. Do tzw. stref mokrych zaleca się oprawy o klasie ochrony IP44 (np. przy lustrze) i IP65, IP67 (pod prysznicem). W łazience możemy zastosować kilka rodzajów źródeł światła. Górne rozjaśni całe wnętrze, a punktowe przy lustrze umywalkowym ułatwi codzienne zabiegi higieniczne czy robienie makijażu. Jeśli chcemy uzyskać bardziej nastrojowy efekt, włączmy tylko delikatne oświetlenie pod prysznicem, przy wannie, wnękach z półkami albo kinkiety.

Kosztorys

mozaika szklana A-MGL08-XX-089 Midas 6690 zł

płytki szare Lumina 12 Nowa Gala 987 zł

umywalka Emerso Kaldewei 3404 zł

bateria umywalkowa Max Tres 546 zł

zabudowa meblowa na zamówienie 8600 zł

kabina walk-in G Roltechnik 1771 zł

zestaw natryskowy Primo Hansa 1799 zł

miska toaletowa ME by Starck Duravit 969 zł

bidet ME by Starck Duravit 793 zł

bateria bidetowa Max Tres 455 zł

razem 26 014 zł

Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE