Domowe SPA w twojej łazience. Radzimy, jak urządzić komfortową łazienkę z wanną

2024-01-29 14:53

Bez względu na to, czy łazienka jest mała, czy duża – można ją urządzić wygodnie i tak, by zapraszała do relaksu. Nie wiesz, od czego zacząć? Podsuwamy dobre rozwiązania, udogodnienia i inspirujące aranżacje. Pomogą ci stworzyć efektowną, i przede wszystkim komfortową, łazienkę z wanną.

Różnorodne kształty i wielkości wanien na pewno pozwolą ci znaleźć odpowiedni model. W miarę możliwości wyeksponuj go w projekcie, by stał się – jeśli nie centralnym – to znaczącym punktem wystroju.

Gdy łazienka ma okno (pionowe, dachowe), warto usytuować wannę w jego pobliżu i wykorzystać widok jako bonus w trakcie kąpieli. Dla zachowania swobody ruchów pozostaw przed sanitariatem wolną przestrzeń o szer. min. 60 cm. Między wanną a sąsiadującą z nią umywalką wystarczy odstęp 20 cm.

Polecany artykuł: Mała łazienka z wanną przeszła całkowitą metamorfozę. Tapeta z lwami dodaje pazura

W niewielkim wnętrzu krawędzie sprzętów mogą się ze sobą stykać. W przypadku WC – dystans między obu urządzeniami nie powinien być mniejszy niż 30 cm.

Zaplanuj też oświetlenie strefy kąpieli. Nie za mocne, by odprężało, i bezpieczne – ze źródłami światła odpornymi na wilgoć (o klasie min. IP44).

Mała łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy fjordd.com

Z jakiego tworzywa?

Najpopularniejsze wanny produkuje się z akrylu. Są lekkie (ważą ok. 30 kg), ciepłe w dotyku. Zatrzymują ciepło, lecz łatwo się rysują, jeśli nie zostały zrobione z wysokiej jakości materiału. Na rynku znajdziesz też modele z tworzywa sztucznego z powłoką akrylową (tzw. akrylowane), tańsze od poprzednich i mniej trwałe. Coraz większym uznaniem cieszą się wanny z konglomeratów kamiennych. Odporne na uszkodzenia, miłe w dotyku, ciepłe, antyakustyczne. Ważą średnio 100-130 kg.

Wanna akrylowa
Autor: serwis prasowy marki Deante Na zdj.Wanna akrylowa przyścienna/wolnostojąca Hiacynt marki Deante, dł. 160 cm.

Montaż bez błędu

Po zainstalowaniu wanny szczelinę między nią a ścianą należy dokładnie wypełnić silikonem sanitarnym. Niekiedy dodatkowo na wierzch styku nakleja się (po silikonowaniu) listwę samoprzylepną. Dzięki temu zapobiega się spływaniu wody za urządzenie. Producenci radzą też, by folię ochronną z wanny zerwać nie wcześniej niż przed instalacją syfonu. Dzięki temu ochroni się jej powierzchnię przed ewentualnym zarysowaniami lub uszkodzeniami w czasie montażu.

Wanna narożna
Autor: serwis prasowy geberit.pl

Łazienka z wanną w roli głównej. Podpowiadamy, jak ją ciekawie zaaranżować — GALERIA ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany