Udana metamorfoza małej łazienki w bloku. Wanna musiała się zmieścić!

2023-09-12 12:59

Mała łazienka w mieszkaniu Wioli i Andrzeja na warszawskim Mokotowie przeszła remont, który wymagał elastyczności nie tylko od właścicieli i projektantek, ale przede wszystkim... od ścian. Wanna musiała się zmieścić! Zobacz, jak urządzić małą łazienkę w bloku.

Remont potrzebny od zaraz

Malutka łazienka potrzebowała gruntownego remontu oraz dodatkowej powierzchni, koniecznej do wstawienia upragnionej wanny, w której mogłaby nurkować Hania. Liczył się każdy uzyskany centymetr. Przed przystąpieniem do projektu trzeba było skuć wszystko „do gołej cegły”.

Zmiana układu ścian

– Dopiero po osłonięciu starej instalacji wiedzieliśmy, jakie wymiary mamy do dyspozycji – wyjaśnia Andrzej. To nie wystarczyło, więc przesunięto ściankę sąsiedniego pokoju, zabierając część miejsca zajmowanego przez szafę wnękową. Dzięki temu udało się uzyskać 3,6 m² i zmieścić wannę, umywalkę i WC. Wstawienie pralki nie było możliwe, na szczęście znalazło się dla niej miejsce w zabudowie przedpokoju.

Przeczytaj także: Nowoczesna łazienka w błękitach. Inspiracją były... sardynki

Geometryczny wzór na podłodze, czarna tapeta z motywem lwów

Większość zakupów odbywała się przez internet, co pozwoliło właścicielom oszczędzić czas i pieniądze. Andrzej natrafił w ten sposób m.in. na wymarzoną wannę. Była przeceniona ze względu na uszkodzenie, którego nie widać pod obudową. Zakupy „na żywo” kończyły się z kolei odkryciami, które wzbogaciły aranżację o geometryczny wzór na podłodze i płytki przy umywalce. Ostatnim dodatkiem była zasugerowana przez projektantki tapeta, która wprowadziła do łazienki elegancki motyw lwów.

Kot w łazience
Autor: Mariusz Bykowski
Czy tapeta nadaje się do łazienki?
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Desig
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Design

Zanim zapadnie decyzja o tapetowaniu łazienki, należy upewnić się, czy w pomieszczeniu jest dobra wentylacja. Ważny jest wybór miejsca – najlepiej z dala od tzw. strefy mokrej. Następny krok to wybór odpowiedniego gruntu (specjalnie przeznaczonego do łazienek) i kleju do tapet (wodoodpornego). Fachowy montaż jest konieczny, żeby uniknąć odklejania się tapety pod wpływem wilgoci. W warunkach, które panują w łazience, najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa. Przy kupowaniu warto zerknąć na oznaczenia. Widniejący na rolce symbol trzech fal oznacza odporność na mycie. Jeszcze bardziej odporna będzie tapeta z symbolem fal i szczotki.

Przeczytaj także: Kiedyś była tu kuchnia. Teraz jest nowoczesna łazienka inspirowana obrazem Jana Vermeera