Udana metamorfoza małej łazienki w bloku. Wanna musiała się zmieścić!

2023-09-12 12:59

Mała łazienka w mieszkaniu Wioli i Andrzeja na warszawskim Mokotowie przeszła remont, który wymagał elastyczności nie tylko od właścicieli i projektantek, ale przede wszystkim... od ścian. Wanna musiała się zmieścić! Zobacz, jak urządzić małą łazienkę w bloku.

Remont potrzebny od zaraz

Malutka łazienka potrzebowała gruntownego remontu oraz dodatkowej powierzchni, koniecznej do wstawienia upragnionej wanny, w której mogłaby nurkować Hania. Liczył się każdy uzyskany centymetr. Przed przystąpieniem do projektu trzeba było skuć wszystko „do gołej cegły”.

Zmiana układu ścian

– Dopiero po osłonięciu starej instalacji wiedzieliśmy, jakie wymiary mamy do dyspozycji – wyjaśnia Andrzej. To nie wystarczyło, więc przesunięto ściankę sąsiedniego pokoju, zabierając część miejsca zajmowanego przez szafę wnękową. Dzięki temu udało się uzyskać 3,6 m² i zmieścić wannę, umywalkę i WC. Wstawienie pralki nie było możliwe, na szczęście znalazło się dla niej miejsce w zabudowie przedpokoju.

Przeczytaj także: Nowoczesna łazienka w błękitach. Inspiracją były... sardynki

Geometryczny wzór na podłodze, czarna tapeta z motywem lwów

Większość zakupów odbywała się przez internet, co pozwoliło właścicielom oszczędzić czas i pieniądze. Andrzej natrafił w ten sposób m.in. na wymarzoną wannę. Była przeceniona ze względu na uszkodzenie, którego nie widać pod obudową. Zakupy „na żywo” kończyły się z kolei odkryciami, które wzbogaciły aranżację o geometryczny wzór na podłodze i płytki przy umywalce. Ostatnim dodatkiem była zasugerowana przez projektantki tapeta, która wprowadziła do łazienki elegancki motyw lwów.

Kot w łazience
Autor: Mariusz Bykowski
Czy tapeta nadaje się do łazienki?
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Desig
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Design

Zanim zapadnie decyzja o tapetowaniu łazienki, należy upewnić się, czy w pomieszczeniu jest dobra wentylacja. Ważny jest wybór miejsca – najlepiej z dala od tzw. strefy mokrej. Następny krok to wybór odpowiedniego gruntu (specjalnie przeznaczonego do łazienek) i kleju do tapet (wodoodpornego). Fachowy montaż jest konieczny, żeby uniknąć odklejania się tapety pod wpływem wilgoci. W warunkach, które panują w łazience, najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa. Przy kupowaniu warto zerknąć na oznaczenia. Widniejący na rolce symbol trzech fal oznacza odporność na mycie. Jeszcze bardziej odporna będzie tapeta z symbolem fal i szczotki.

Przeczytaj także: Kiedyś była tu kuchnia. Teraz jest nowoczesna łazienka inspirowana obrazem Jana Vermeera

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE