Ta wanna niczym z bajki jest w pałacu w Polsce. Kąpał się w niej John Malkovich

2024-04-04 11:47

Niesamowita wanna niczym z bajki jest w pałacu z XIX wieku. Tak, ta łazienka jest w Polsce - w Sosnowcu. Jest z XIX wieku. To rokoko w pełnym rozkwicie. Bajkowa wanna z ornamentami była scenerią do wielu filmów. Można ją zobaczyć na żywo. Czy to najpiękniejsza łazienka w Polsce? Oceńcie.

Oto najpiękniejsza łazienka w Polsce. Grała już w wielu filmach i teledyskach. Wanna niczym z bajki, bogato zdobiona scenami z mitologii, a także fauny i flory, jest w Sosnowcu w woj. śląskim, w Pałacu Dietla. Neobarokowy pałac przedsiębiorcy Heinricha Dietla to budynek z XIX wieku, a w zasadzie część zespołu patronackiego wraz z ogrodem, fabryką, parkiem i kościołem ewangelickim. Powstały dla pracowników przędzalni czesankowej.

Luksusowa łazienka w pałacu

Ach, choć raz wykąpać się w takim miejscu! Wpuszczana w podłogę wanna to w zasadzie basen kąpielowy, czyli tzw. impluwium. Żeby go napełnić, potrzeba aż 800 litrów wody. Dla porównania - w zwykłej wannie jest ich ok. 150.

Luksusowa łazienka - właściwie to pokój kąpielowy - ma 27 metrów kwadratowych. Sporą część pomieszczenia zajmuje wpuszczany w podłogę basen, w całości wyłożony kafelkami. Są na nich morskie żyjątka i rośliny. A także sceny z mitologii. Jest więc małżonka Posejdona, Amfitryta, najpiękniejsza z morskich bogiń, która płynie na delfinie. Jest i Tryton, półczłowiek-półryba, syn władców morza. Na dekoracyjnych kafelkach igrają też nereidy i okeanoidy. Nic dziwnego, że ta łazienka zachwyca. Między innymi filmowców.

Niesamowitą łazienkę mogliście oglądać na przykład w tych filmach:

  • Między ustami a brzegiem pucharu z 1987 roku
  • Dolina Bogów z Johnem Malkovichem
  • W teledysku Macieje Maleńczuka "Sprzedaj mnie Faktowi"
  • Magnat”
  • „Biała wizytówka”
  • „Wilczyca”

Tylko wtedy, gdy kręcone są tu filmy, wanna napełniana jest wodą. Bo XIX-wieczna instalacja nie tylko niesamowicie wygląda, ale też działa.

Najpiękniejsze wanny 2024

Pałace Potockich w Polsce

Na ścianie za basenem znajduje się ceramiczna rama-zaplecek, zdobiona ornamentami rocaille, muszlami, konikami morskimi oraz pełnoplastycznymi rzeźbami syrenki i dwóch putt igrających na potworze morskim i delfinie. W zaplecku malowana scena przedstawia igraszki bóstw morskich - opisuje Irena Kontny w publikacji o pałacu Dietla dla Instytutu Korfantowskiego.

W oknach, wychodzących na ogród są witraże, a pomieszczenie ogrzewał dawniej bogato zdobiony piec.

Zwiedzanie Pałacu Dietla

Choć wanna jak z bajki niestety nie jest dostępna dla każdego jako miejsce kąpieli, to zobaczyć ją z bliska jak najbardziej można. Pałac Dietla można bowiem zwiedzać. Kilkanaście lat temu, po ciężkich czasach, kiedy to popadał w ruinę, przeszedł w prywatne ręce i jest sukcesywnie remontowany. Jest tu nie tylko luksusowa, zabytkowa łazienka, ale też m.in. piękna sala balowa czy klatka schodowa. Wannę z XIX wieku można zobaczyć w ramach zwiedzania od maja do grudnia (z kustoszem). Dni zwiedzania to pierwsza i druga środa każdego miesiąca o godz. 11 oraz pierwsza sobota każdego miesiąca o godz. 11. Bilet normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 20 zł. Można też wynająć wnętrza np. na ślub czy do sesji zdjęciowej.

Zobacz też: Jak urządzić pokój kąpielowy?