Renowacja wanny. Jak poprawić wygląd starej wanny krok po kroku?

2020-08-12 6:49 Barbara Ruppel
Odnawianie wanny
Autor: agencjafree/living4media Pomalowanie wanny farbą poliuretanową to prosty sposób na szybki i tani remont

Renowacja wanny to sposób na odświeżenie łazienki. Tym bardziej że kąpiel w wannie z porysowaną emalią nie należy do przyjemności. Na szczęście istnieje prosty i tani sposób, aby wnętrze wanny było jak nowe, niezależnie czy mamy do czynienia z wanną akrylową, czy żeliwną wanną emaliowaną. Sprawdź, jak odnowić wannę krok po kroku.

Renowacja wanny to doskonały sposób, by nadać naszej wannie drugie życie bez generowania dużych kosztów. Z biegiem czasu i intensywnością użytkowania, wanny akrylowe i te pokryte warstwą emalii tracą swój połysk i matowieją. W przypadku wanien akrylowych renowacja jest prosta i nie zajmuje wiele czasu. Trochę inaczej sprawa wygląda z wannami żeliwnymi i stalowymi pokrytymi warstwą emalii. Tutaj mamy dwa sposoby na przywrócenie wannie emaliowanej dawnego blasku. Jak odnowić wannę akrylową i emaliową? Oto sprawdzone i proste sposoby.

Jak odnowić wannę akrylową? 

Wanny akrylowe cieszą się dużą popularnością. Trudno się dziwić, są lekkie, higieniczne i dostępne niemal w każdym kształcie. Ponadto, wanna akrylowa dobrze trzyma ciepło i jest antybakteryjna, a jej pielęgnacja i renowacja nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy. Jak przebiega renowacja wanny akrylowej? To bardzo proste. Jeśli na powierzchni wanny zauważymy niewielką rysę, dobrze jest wyrównać powierzchnię wokół rysy przy pomocy papieru ściernego, a następnie oczyścić to miejsce specjalnym środkiem czyszczącym do akrylu. Ostatnim etapem będzie wykorzystanie pasty polerskiej do akrylu przy użyciu miękkiej szmatki. Renowacja wanny akrylowej w przypadku dużego ubytku lub uszkodzenia będzie przebiegać nieco inaczej. Oprócz wyżej wymienionych środków będziemy potrzebować płynnego akrylu oraz utwardzacza do akrylu. Dobrze jest zaopatrzyć się również w plastikowy pojemnik, aplikator płynnego akrylu oraz szmatkę do nakładania preparatów. Nie zapominajmy również o pędzelku i rękawiczkach.

Pierwszym krokiem do renowacji wanny akrylowej będzie dokładne jej oczyszczenie i odtłuszczenie. Po osuszeniu wanny należy okleić kran lub dobrze zakręcić zawór tak, by woda nie przeszkodziła nam w renowacji. Po upewnieniu się, że to nie nastąpi, należy nanieść zmieszany płynny akryl i utwardzacz na pęknięcie. Gdy płynny akryl wyschnie, przy pomocy papieru ściernego należy wyrównać powierzchnię wanny, a pył usunąć pędzelkiem. Wtedy czystą szmatką i pastą polerską wypoleruj miejsce po rysie. Warto wstrzymać się z korzystaniem z wanny przez około 48 godzin. 

Jak naprawić wannę emaliowaną? 

Renowacja wanny żeliwnej lub stalowej pokrytej emalią wymaga trochę więcej czasu i nakładu pracy niż renowacja wanny akrylowej. Twarda i szklista powłoka emaliowana jest odporna na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, łatwo utrzymać ją w czystości. Niestety, z czasem warstwa emalii zaczyna odchodzić od blachy, a jeśli ubytek w powłoce jest głęboki, stal szybko zaczyna korodować. Stąd już tylko kilka kroków do przeciekającej wanny. Uniknąć tego pomoże nam renowacja wanny emaliowanej, którą możemy wykonać na dwa sposoby. W pierwszym przypadku, gdy mamy do czynienia tylko z niewielkimi odpryskami, malowanie całej wanny może nie mieć sensu. Należy najpierw oczyścić wannę, w szczególności ubytki po emalii, a następnie wypełnić je masą szpachlową i oszlifować. Kolejnym krokiem w renowacji wanny emaliowanej jest pomalowanie ubytku emalią zaprawkową lub emalią w sprayu. Emalia w sprayu jest łatwa w aplikacji i bardzo szybko zastyga.

Drugim sposobem na renowację wanny w przypadku, gdy mamy do czynienia z poważnymi uszkodzeniami lub zabrudzeniami (np. rudawy osad, który wygląda nieestetycznie), jest pomalowanie całej wanny. Po wypełnieniu ubytków masą szpachlową i oszlifowaniu całej wanny należy przystąpić do malowania farbą poliuretanową. Farba poliuretanowa do wanien jest skutecznym środkiem przywracającym powierzchniom emaliowanym dawny blask, jednak dobrze jest zachować szczególne środki bezpieczeństwa, ponieważ jest ona łatwopalna i niebezpieczna dla zdrowia. Przed przystąpieniem do malowania wanny farbą poliuretanową załóżmy maskę oraz rękawiczki, zabezpieczmy również przestrzeń wokół wanny i dopływ wody - zbyt rychły kontakt z wodą mógłby uszkodzić pomalowaną powierzchnię. Renowacja wanny przy pomocy farby do emalii przebiegnie sprawnie i szybko, jeśli wykorzystamy do tego dobrej jakości wałek. Możemy użyć również pistoletu do malowania, ale cząsteczki farby rozprowadzanej pod ciśnieniem mogą pryskać po całym pomieszczeniu, co w przypadku farby poliuretanowej jest niebezpieczne (dlatego warto założyć maskę i okulary). Po wyschnięciu farby należy pomalować ją po raz drugi. Czas całkowitego wyschnięcia farby poliuretanowej wynosi około tydzień, dlatego najlepiej wstrzymać się z kąpielami w wannie przez ten okres czasu.

Wana w wannie - rozwiązanie na renowację wanny

Renowacja wanny to nie tylko malowanie i wypełnianie ubytków. Ciekawym sposobem na odnowienie wanny jest tzw. wanna w wannie. Co to jest? Wanna w wannie to metoda polegająca na umieszczeniu nowej wanny akrylowej (cienkiego wkładu) w zużytej wannie z blachy stalowej lub żeliwnej. Metoda wanna w wannie jest najbardziej opłacalna w momencie, gdy stara i zniszczona wanna żeliwna jest zabudowana, a jej całkowita wymiana wygenerowałaby zbyt duże koszty. Renowacja wanny przy użyciu metody wanna w wannie jest prosta i efektowna. Nowa wanna jest niewiele mniejsza od starej, a przy tym akrylowa powierzchnia odznacza się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. 

Jak włożyć nową wannę w starą? Najpierw należy usunąć stary odpływ (nowy zostanie zamontowany już w wannie akrylowej). Nową wannę do żeliwnej mocuje się za pomocą pianki montażowej. Po zamknięciu starego odpływu i zamontowaniu nowego warto napełnić akrylowy wkład wodą, by ciężar pomógł ją ustabilizować. Następnie należy pokryć łączenia między wanną a płytkami silikonem i wstrzymać się od kąpania w wannie przez dwa dni.

Jak urządzić łazienkę? Oto nasze pomysły

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021